jak założyć szkło ochronne na smartfona

Jak założyć szkło ochronne na smartfona? Poradnik krok po kroku

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Porady

Jednym z pierwszych pytań, które pojawia się u wielu osób po zakupie nowego telefonu, jest jak założyć szkło ochronne na smartfona. Chcemy, by wyświetlacz urządzenia był zabezpieczony przed uszkodzeniami, a jednocześnie dobrze wyglądał. Podpowiadamy, co zrobić, żeby osiągnąć taki efekt.

Jak założyć szkło ochronne na smartfona? Zacznij od dobrego przygotowania

Na początku musimy wybrać, jakie szkło nakleimy na wyświetlacz naszego telefonu. Wiele zależy tu od naszych osobistych preferencji oraz od stopnia ochrony, jakiego potrzebujemy. Poszczególne szkła dostępne na rynku różnią się m.in. grubością, twardością oraz elastycznością. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, odsyłamy do poradnika o tym, jak dobierać akcesoria do swojego smartfona. Na pewno warto jednak wybierać produkty z dobrymi opiniami (żeby nie okazało się, że szkło, które wybraliśmy, jest np. źle docięte) oraz z przyzwoitym zestawem montażowym. W przypadku najtańszych szkieł zamawianych przez internet zdarza się, że posiadają one folię zabezpieczającą tylko z jednej strony, a mokra ściereczka do wytarcia ekranu dawno zdążyła wyschnąć i w dodatku jest zbyt mała.

Szkło już wybrane i kupione? Czas przejść do jego montażu, ale zanim to zrobimy, powinniśmy przygotować miejsce, w którym chcemy założyć akcesorium. Wystarczy zwykły stół lub biurko (o ile nie kołysze się na boki). Dobrze jest wcześniej uprzątnąć powierzchnię i usunąć z niej zbędne rzeczy, żebyśmy o nie nie zahaczali i żeby nas nie rozpraszały. Kilka minut przed montażem dokładnie wytrzyjmy kurze — lepiej, gdy różnego rodzaju pyłki i drobinki nie będą osadzać się na urządzeniu. Ostatnia rzecz to odpowiednia jasność w pomieszczeniu. Najlepiej zakładać szkło w dobrze oświetlonym miejscu, jeśli jest późna pora lub pochmurna pogoda, zapalmy światło.

Jak założyć szkło ochronne na smartfona — instrukcja krok po kroku

Jeśli macie już przygotowane odpowiednie szkło oraz miejsce do jego założenia, nie pozostaje nic innego, jak przystąpić do montażu.

Przyłóż szkło do ekranu, na razie bez naklejania

Najpierw warto się upewnić, czy szkło, które kupiliśmy, na pewno pasuje do ekranu naszego smartfona. Delikatnie połóżmy szkło na wyświetlaczu, bez odklejania żadnych folii zabezpieczających. Sprawdźmy, czy ewentualne otwory na przednią kamerkę, głośnik lub — w przypadku starszych iPhone’ów — fizyczny przycisk, są w odpowiednich miejscach, a ich wielkość jest wystarczająca.

Taka przymiarka pozwala również odpowiednio zareagować, gdy szkło nie jest idealnie wycięte, ale mimo to nadaje się do montażu. Przykładowo może się zdarzyć, że akcesorium jest o 2-3 milimetry za krótkie lub za wąskie, jednak wciąż będzie pasować. Gdy będziemy o tym wiedzieć wcześniej, nakleimy szkło tak, aby ew. niepokryte miejsca przy obu krawędziach smartfona były tak samo duże. Wtedy efekt końcowy będzie wyglądał dobrze. Bez przymiarki może się okazać, że nakleimy szkło równo przy jednej krawędzi, a przy drugiej zostanie sporo pustego miejsca.

Przymocuj szkło do obudowy urządzenia, jeśli producent akcesorium przewidział taką opcję

źródło: 3MK

Niektórzy producenci umieszczają z boku szkła hartowanego dodatkowe naklejki, które przykleja się do obudowy smartfona. Dzięki temu raz dopasowane szkło trzyma się na odpowiednim miejscu i dalszy montaż akcesorium jest ułatwiony. Po całej procedurze dodatkowe naklejki trzeba oczywiście usunąć. Jeśli szkło, które wybraliście, ma takie naklejki, wykorzystajcie je i przymocujcie za ich pomocą szkło do obudowy. Jeżeli producent waszego szkła nie przewidział takiej opcji, przejdźcie dalej. Prawidłowe zamontowanie szkła bez dodatkowych naklejek również jest jak najbardziej możliwe.

Dokładnie wytrzyjcie ekran dwiema ściereczkami

Na ekranie smartfona nie powinno być żadnych zabrudzeń ani pyłków. Dokładnie, kilkakrotnie wytrzyjcie cały przedni panel, najpierw mokrą ściereczką, potem suchą. Producent szkła hartowanego powinien dołączyć je do zestawu. Upewnijcie się, patrząc pod różnymi kątami, że wyświetlacz jest idealnie czysty oraz suchy. Jeśli cokolwiek budzi waszą wątpliwość, możecie ponownie wytrzeć ekran. Kilka minut poświęconych na tę czynność nie jest żadną stratą czasu — z telefonu z prawidłowo zamontowanym szkłem będziecie w końcu potem korzystać kilka miesięcy, a może nawet lat.

Zacznijcie naklejać szkło

Naklejanie szkła przeważnie najlepiej będzie zacząć od górnej krawędzi smartfona. Powód? To właśnie tam w większości modeli znajdują się elementy, do których akcesorium musi być idealnie dopasowane (np. przednia kamerka). Co do samego montażu, do wyboru mamy zasadniczo dwie opcje. Pierwsza, którą zaleca wielu producentów, to powolne odklejanie folii zabezpieczającej spod szkła i naklejanie akcesorium po kawałku. Druga możliwość, którą możecie wykorzystać szczególnie w przypadku bardzo sztywnych szkieł, polega na całkowitym odklejeniu podkładu, a następnie delikatnym położeniu szkła na wyświetlaczu. Akcesorium trzymamy wtedy za boczne krawędzie. Gdy szkło jest już tuż nad panelem smartfona, delikatnie opuszczamy jego górną część na ekran, a następnie kładziemy całe szkło, upewniając się, czy nie naklejamy akcesorium krzywo.

Usuńcie pęcherzyki powietrza

Poczekajcie chwilę, po czym upewnijcie się, czy szkło dobrze dolega. Możecie przyłożyć palce do szkła i przeciągnąć nimi od góry do dołu. Jeśli bardzo starannie wykonaliście powyższe czynności i macie trochę szczęścia, istnieje możliwość, że pod szkłem nie pozostaną żadne pęcherzyki powietrza. Co jednak zrobić, jeśli jest inaczej? Przyłóżcie zwinięty kawałek ściereczki do ekranu i spróbujcie wypchać bąbelki, szczególnie te większe, poza krawędź szkła. Nie powinno to sprawiać większych problemów. Na koniec usuńcie ostatnią folię pokrywającą szkło hartowane od przodu, jeśli oczywiście została ona zastosowana przez producenta.

Coś poszło nie tak? Nie odklejajcie szkła, tylko poczekajcie

Szkło jest naklejone równo, ale pod spodem zostały drobne pęcherzyki powietrza, których nie udało się wam usunąć? A może pod ekranem znalazła się bardzo niewielka drobinka wody z mokrej ściereczki, której nie zdążyliście wytrzeć? Zamiast panikować i zamawiać nowe szkło, poczekajcie. Bardzo możliwe, że po kilku godzinach po wspomnianych niedoskonałościach nie będzie śladu.

Czytaj także: Jak zainstalować sklep Huawei AppGallery na każdym smartfonie z Androidem?

Jak założyć szkło ochronne na smartfona — podsumowanie

Jak widać, montaż szkła hartowanego na ekran smartfona nie jest bardzo trudny, o ile dobrze się przygotujemy do tej czynności. Większość rad z tego poradnika jest uniwersalna, ale wiele też zależy od typu konkretnego szkła oraz od indywidualnych cech danego produktu, dlatego nie przedstawiamy jedynej słusznej metody naklejania tego akcesorium. Poza naszymi radami zapoznajcie się również z materiałami dostarczonymi przez producenta waszego szkła i wybierzcie najlepszy możliwy sposób montażu.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy