Najlepsze gry VR – niezbędnik casuala

Marek Janiak Marek Janiak Porady

Dopiero zaczynasz przygodę w wirtualnej rzeczywistości i nie wiesz w jakie światy zanurzyć się w pierwszej kolejności? Przedstawiamy najlepsze gry VR, które po prostu trzeba zobaczyć.

Spis treści

Gdzie mogę kupić gry VR?

Rzeczywistość wirtualna jest obecnie jednym z najbardziej ekscytujących kierunków w rozwoju branży gier. Co chwilę pojawiają się informacje o nowych grach i zwiastunach nadchodzących produkcji.

Musimy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku komputerów PC czy konsol do gier, gry VR także podlegają prawom dystrybucji na określonych platformach sprzedażowych. Swoją bibliotekę tytułów możemy rozbudowywać w poniższych sklepach:

  • Steam, dla gier VR wykorzystujących komputery PC: steampowered.com
  • Oculus, dla gier VR wykorzystujących samodzielne gogle Quest i Quest 2 oraz komputery PC (gogle Oculus Rift S lub połączony przewodowo bądź bezprzewodowo Quest i Quest 2): oculus.com
  • Playstation Store, dla gier przeznaczonych dla gogli PlayStation VR: store.playstation.com
  • Viveport, alternatywna opcja dla gier VR wykorzystujących komputery PC: viveport.com

Jeśli jeszcze nie kupiłeś hełmu VR koniecznie przeczytaj nasz poradnik pod adresem:

Jakie okulary VR kupić? Najlepsze gogle dla graczy

Wyjaśniamy w nim najważniejsze pojęcia, parametry i cechy urządzeń, dzięki czemu szybko zorientujesz się, który model jest odpowiedni właśnie dla ciebie.

Najlepsze gry: Beat Saber

Beat Saber najlepsze gry VR

Ciężko sobie wyobrazić jakiekolwiek zestawienie najlepszych gier VR bez produkcji maleńkiego studia Beat Games. Jeśli miałbym komuś pokazać jeden casualowy tytuł, który zmieni jego zdanie co do wirtualnej rzeczywistości, wybrałbym właśnie Beat Saber.

Idea jaka przyświeca tej rytmicznej grze jest bardzo prosta. Wyposażeni w dwa miecze świetlne o różnych kolorach przecinamy pod odpowiednim kątem nadlatujące klocki. Zadaniem gracza jest niszczenie czerwonych i niebieskich sześcianów ostrzem o tej samej barwie i gromadzenie jak największej liczby punktów. Na naszej drodze pojawiają się także liczne przeszkody i bomby, które musimy omijać. Przygotujcie się więc na uniki, kucanie i aktywność fizyczną.

Każdy kolejny poziom oferuje inne wyzwania. Z czasem zmieniają się kolory klocków i broni oraz prędkość i czas reakcji, w którym musimy się zmieścić. Strzałki informujące o kierunku cięcia potrafią znikać już w oddali, a niektóre poziomy oferują doznania w pełnych 360 stopniach. Na tych etapach jesteśmy atakowani już nie tylko od przodu, ale z każdej strony.

Oczywiście gra oferuje mnóstwo poziomów, zarówno darmowych, jak i dostępnych do kupienia w postaci rozszerzeń dlc. Każdy z nich jest okraszony własną muzyką, fantastycznie zgraną z rytmem rozgrywki. Emocji jakie towarzyszą precyzyjnym cięciom w czasie, gdy bas i kolejne akordy wypełniają umysł i ciało, nie da się zastąpić innym doświadczeniem.

Wspierane platformy: Steam, Oculus, PlayStation Store

Najlepsze gry VR: Superhot

gry VR superhot

Choć gra łódzkiego studia zadebiutowała na komputerach osobistych bez wsparcia dla wirtualnej rzeczywistości, dopiero w tym trybie pokazała pełnię swoich możliwości. Zastosowanie mechaniki bullet-time, podczas której czas płynie jedynie wtedy, kiedy się ruszamy i walczymy sprawia, że czujemy się jak Neo w Matrixie.

Koncept spowolnienia czasu w połączeniu z immersją świata przedstawionego zapewniają wręcz filmowe wrażenia. Wymiany ognia są niesamowicie widowiskowe, kule świszczą nam nad głowami, robimy uniki, rzucamy shurikenami, strzelamy z broni palnej i walczymy wręcz.

Nigdy nie przejdziemy etapu w dokładnie taki sam sposób. Każdy ruch zmienia naszą pozycję względem przeciwnika i oferuje nam inne opcje ataku bądź obrony. Możliwość zatrzymania się w każdej chwili powoduje, że mamy czas do namysłu. Rozgrywka nabiera dodatkowej głębi i wartka akcja wymieszana jest z odrobiną taktyki.

Przyjemna oprawa graficzna przywołuje z pamięci Mirror’s Edge – jest bardzo stylowo i kontrastowo. Modele wrogów w jaskrawej czerwieni i czarne interaktywne elementy są wyraźnie wyeksponowane na tle otoczenia malowanego różnymi odcieniami bieli.

Jeśli szukasz doświadczenia bazującego na gun-fu i cenisz akcję utrzymaną w stylu filmów Johna Woo, nawet się nie zastanawiaj.

Wspierane platformy: Steam, Oculus, PlayStation Store, Viveport

Najlepsze gry VR: Lone Echo

lone echo

Skoro za nami dwie świetne gry z stosunkowo niskim progiem wejścia, spróbujmy zerknąć na produkcje nieco bardziej rozbudowane. Lone Echo produkcji Ready at Dawn to historia, która na długo zapada w pamięci.

Gracz wciela się w rolę androida serwisowego o imieniu Jack pracującego na stacji kosmicznej Khronos II. Towarzyszy nam Olivia Rhodes, nasza przełożona i jedyny człowiek na stacji. Nie jesteśmy jednak zwykłą metalową kukłą, maszyną zaprogramowaną jedynie do wykonywania prac i konserwacji sprzętu. Mamy swoją własną osobowość, a kontakt z „Liv” to coś więcej niż wymiana poleceń służbowych. Kapitan jest naszym przyjacielem.

Akcja nabiera tempa, gdy po jakimś czasie systemy rejestrują w oddalonej przestrzeni zagadkową anomalię. Urządzenia pokładowe na stacji odmawiają posłuszeństwa, a sytuacja z minuty na minutę robi się coraz bardziej groźna.

Międzygwiezdna przygoda pokazuje siłę wirtualnej rzeczywistości w odwzorowaniu środowisk, z którymi nie mamy do czynienia na co dzień, w tym przypadku stanu nieważkości. Po stacji poruszamy się przy użyciu rąk, chwytając się i odpychając od różnych powierzchni, ścian i poręczy. Zamontowane na nadgarstkach małe silniki możemy wykorzystać do zmiany i korekty trajektorii lotu.

Narrację o więzi powstałej pomiędzy człowiekiem i sztuczną inteligencją oraz odkrywaniu nieznanego, uzupełnia kapitalnie zrealizowany voice acting i wysokich lotów grafika. Przez chwilę można zapomnieć gdzie jesteśmy i spojrzeć w gwiazdy, docenić ogrom oraz piękno świata na rubieżach kosmosu. Zdecydowanie polecam.

Wspierane platformy: Oculus (możliwość gry na goglach innego producenta przy wykorzystaniu nieoficjalnego oprogramowania Revive)

Najlepsze gry VR: Half-Life Alyx

alyx gry vr

Jeśli miałbym podsumować Alyx w zaledwie jednym zdaniu, musiałbym napisać wprost: Valve stworzyło arcydzieło i pokazało, jak mogą wyglądać gry w wirtualnej rzeczywistości. Nic przedtem i nic później nie zbliżyło się ogólną jakością, rozmachem i złożonością świata, immersją czy poziomem oprawy graficznej.

Zacznijmy jednak od początku. Na rozszerzenie uniwersum Half-Life przyszło nam czekać aż trzynaście długich lat. Historia, w której kierujemy poczynaniami Alyx Vance została umiejscowiona pomiędzy wydarzeniami, które miały miejsce w pierwszej i drugiej części. Miasto 17, zniszczona i rozpadająca się wschodnioeuropejska metropolia, znajduje się pod zbrojną okupacją sił Kombinatu. W tej miejskiej dystopii, w cieniu wznoszonej fortecy zwanej Cytadelą, rodzi się ruch oporu i nadzieja na lepsze jutro.

gry vr najlepsze

To właśnie ten monumentalny widok wieży znajdującej się ponad dachami wita nas po uruchomieniu gry. Od razu uderza nas skala i rozmach świata przedstawionego, ilość szczegółów i detali, wolność i swoboda interakcji z przedmiotami. Możemy podejść do radia i pokręcić pokrętłem czy pisać flamastrami na oknach. To jedna z nielicznych gier, które wykorzystują w pełni kontrolery Valve Index, ale i bez nich czujemy się jak ryba w wodzie (rękawice grawitacyjne!).

Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć także o udźwiękowieniu i dialogach. Rozmowy z Russellem, przyjacielem ruchu oporu, nie tylko wzbogacają warstwę fabularną, ale również rozjaśniają nieco ponury ton produkcji. Na chwilę milknie to wszechobecne poczucie zagrożenia i beznadziei sytuacji, w której się znajdujemy. Olśniewająca scenografia i szaleńcza akcja idzie w parze z ścieżką dźwiękową na najwyższym poziomie. Efekty dźwiękowe gigantycznego Stridera stawiającego kroki tuż koło nas budzą podziw i przerażenie.

alyx half life

Nielimitowany content

Jakby tego było mało, gra wspiera modyfikacje tworzone przez niemałą społeczność skupioną wokół tytułu. Dzięki funkcji warsztat Steam możemy ściągnąć ponad tysiąc dodatków, a w nich znajdziemy m.in. nowe bronie, wrogów czy style gry. Największe rozszerzenia uzupełniają grę o nowe poziomy i kampanie, co jest możliwe dzięki programowi Hammer (zestaw narzędzi dla silnika Source 2 udostępniony przez Valve).

Modyfikacje dostępne są do pobrania pod adresem:

Społeczność Steam – Half-Life: Alyx (steamcommunity.com)

Gorąco zachęcam do odwiedzin Miasta 17. W zapierającym dech w piersi świecie stoczycie bardzo osobistą walkę młodej dziewczyny, która nie ma już nic do stracenia.

Wspierane platformy: Steam

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy