Jak zainstalować sklep Huawei AppGallery na każdym smartfonie z Androidem?

Marek Janiak Marek Janiak Porady

Nowe urządzenia Huawei ciągle nie mają dostępu do usług Google. Przez ostatnie trzy lata producent wiele zainwestował w swój własny ekosystem aplikacji, Huawei Mobile Services włącznie ze AppGallery. Najwyższy czas zerknąć na jego funkcjonalność — sprawdzamy jak zainstalować sklep AppGallery na dowolnym telefonie z Androidem i co możemy w nim znaleźć.

Spis treści

appgallery co zrobić instalacja

Huawei AppGallery na każdym urządzeniu z Androidem — jak zainstalować?

Choć użytkownicy nowszych telefonów Huawei nadal nie mogą instalować aplikacji z Sklepu Google Play, sytuacja odwrotna jest jak najbardziej możliwa. Posiadacze smartfonów z dostępem do usług amerykańskiego giganta bez problemu skorzystają z zawartości AppGallery.

Jest to możliwe dzięki usłudze Huawei o nazwie HMS (Huawei Mobile Services), która jest formą frameworka działającego bez konieczności posiadania określonej warstwy systemowej.

Możemy więc bardzo łatwo sprawdzić co oferuje konkurencja, a proces instalacji jest naprawdę szybki i zajmuje dosłownie chwilę.

appgallery instalowanie jak

Bezpieczeństwo Sklepu Huawei AppGallery

Kwestie dotyczące bezpieczeństwa potraktowano bardzo poważnie. Serwery obsługujące klientów AppGallery w Unii Europejskiej umiejscowione zostały na terenie Niemiec. Aplikacja spełnia standardy ochrony prywatności i bezpieczeństwa użytkowników, a za weryfikację odpowiadają między innymi certyfikacje ISO 270001 i CSA STAR.

Dodawane do sklepu aplikacje są sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa treści oraz podzielone na kategorie z uwzględnieniem wieku użytkownika.

instalacja gms hms

Instalacja krok po kroku. Gdzie ściągnę Huawei AppGallery?

Pamiętajmy, by aplikację ściągnąć z oficjalnej strony producenta. Huawei AppGallery pobierzemy pod adresem:

Pobierz AppGallery

Po otworzeniu strony klikamy na Zainstaluj:

huawei appgallery instalacja

Pojawi się chmurka z przyciskiem do rozpoczęcia instalacji. System zapyta nas, czy na pewno chcemy pobrać plik, informując, że jest potencjalnie szkodliwy. To standardowa procedura i komunikat dla plików z rozszerzeniem apk — klikamy Pobierz mimo to:

huawei appgallery jak zainstalować

Po pobraniu wybieramy opcję Otwórz oraz systemowy instalator pakietu. Ten drugi monit może się nie pokazać, jeśli mamy tylko jedną aplikację wspierającą instalację pakietów apk. W przypadku, gdy wykonamy jakąś inną akcję i okno Plik został pobrany zniknie nam z oczu, informację znajdziemy także na rozwijanej belce powiadomień u góry ekranu.

appgallery instalowanie

huawei appgallery instalacja

W następnym kroku włączamy aplikację AppGallery (jeśli sama się nie uruchomi) i instalujemy usługę HMS Core. Alternatywnie możemy pobrać Mobilne usługi Huawei w sklepie Google Play tutaj.

appgallery hms core

Teraz wystarczy już tylko potwierdzić, że zezwalamy na instalowanie aplikacji ze źródeł zewnętrznych, jak na zrzutach ekranu poniżej (wybieramy ustawienia i zezwól z tego źródła):

uprawnienia huawei appgallery instalacja
jak zainstalować

Właśnie zainstalowaliśmy w pełni funkcjonalny ekosystem aplikacji i usług Huawei. Wypada nam się jeszcze zalogować lub utworzyć konto w zakładce Ja:

logowanie id

Zobacz też: Sklep z aplikacjami Huaweia rozwija się w niesamowitym tempie

Co znajdziemy w sklepie?

Huawei AppGallery po kilku latach dynamicznego rozwoju to już zupełnie inny sklep niż za czasów nałożenia ograniczeń przez Amerykanów. Repozytorium nadal nie jest aż tak bogate, jak w przypadku Sklepu Google Play, ale widać tutaj znaczący progres. Warto podkreślić, że dotyczy to nie tylko dużych graczy w postaci TikToka, Snapchata czy Tindera, ale także setek mniejszych aplikacji ważnych dla danego regionu. Bez problemu skorzystamy z usług Empika, Allegro, Pyszne czy Inpostu.

Producent bardzo sprytnie radzi sobie także z tymi aplikacjami, których w sklepie nie ma. Zamiast wyświetlać komunikat zwrotny informujący o tym, że oprogramowania nie znaleziono, zintegrowana z AppGallery wyszukiwarka Petal wyświetla linki do plików instalacyjnych ze strony producenta lub bezpiecznych źródeł (APK Pure). Dodane w ten sposób apki można nawet aktualizować z poziomu sklepu Huawei, co jest dużym udogodnieniem.

appgallery instalacja

Oczywiście bardziej korzystnym rozwiązaniem dla posiadaczy telefonów z usługami Google będzie instalowanie jedynie natywnych aplikacji AppGallery. W tym miejscu trzeba przywołać autorskie oprogramowanie Huawei, które z roku na rok jest coraz lepsze. Mam tu na myśli m.in. wspomnianą wcześniej wyszukiwarkę Petal Search, monitorujący zdrowie Huawei Health i bazujący na mapach TomTom Petal Maps. Daleki jestem od stwierdzenia, że to rozwiązania lepsze od propozycji Google, ale oferują unikalne funkcje i są jak najbardziej użyteczne.

Ze względu na bezpieczeństwo natywnego wsparcia wymaga również bankowość elektroniczna. Polskich użytkowników zapewne ucieszy fakt wsparcia dla aplikacji bankowych takich instytucji jak:

  • PKO BP,
  • Millenium,
  • Alior Bank,
  • mBank,
  • Getin,
  • Credit Agricole,
  • Noble Bank.

W przypadku każdej z tych aplikacji możemy dokonywać płatności Blikiem, a do konta Huawei ID bez problemu przypiszemy kartę Mastercard bądź Visa. AppGallery zapewnia także obsługę Revoluta i Curve.

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy