Monitory gamingowe 2021 – 2022. Ranking najlepszych ekranów

Marek Janiak Marek Janiak Porady

Jak grzyby po deszczu pojawiają się coraz to nowe modele monitorów. Monitory gamingowe o wyższej częstotliwości odświeżania, wspierające G-Sync / FreeSync, HDR czy nawet tryb stroboskopowy. Wśród tak szerokiej oferty ciężko wybrać ekran najbardziej opłacalny, prezentujący świetny stosunek ceny do możliwości. Mamy dla Was szybką ściągę, ranking sprawdzonych i dobrze ocenianych monitorów z podziałem na kategorie cenowe.

Monitory gamingowe – na jakie cechy zwracać uwagę przy zakupie?

Monitor dla gracza powinien charakteryzować się szybkim czasem reakcji matrycy i częstotliwością jej odświeżania przy zachowaniu możliwie jak najlepszej jakości obrazu. Responsywność panelu nie jest jednak jedyną cechą, na jaką warto zwrócić uwagę.

Przede wszystkim warto sobie odpowiedzieć na pytania, co jeszcze będzie dla nas ważne. Czy zależy nam na większym ekranie i wyższej rozdzielczości, wsparciu HDR, czy też nieco szerszym pokryciu przestrzeni barw, a więc bardziej wiernej reprodukcji kolorów?

Istotne mogą być również kąty widzenia, proporcje obrazu (16:9 bądź 21:9), wartość kontrastu oraz dodatkowe funkcje dedykowane graczom. Na szczególną uwagę zasługuje choćby synchronizacja liczby wyświetlanych klatek na sekundę z częstotliwością odświeżania ekranu.

Od odpowiedzi na powyższe kwestie zależy, w którą stronę się skierujemy i jaki typ matrycy wybierzemy.

Typy matryc monitorów gamingowych

 • matryce IPS charakteryzują się szerokimi kątami widzenia, na ogół dobrą reprodukcją barw (często poprawną kalibracją fabryczną) i relatywnie szybkim czasem reakcji, ich bolączką jest za to kontrast,
 • ekrany VA cechują się wysoką wartością kontrastu i dobrym oddaniem czerni oraz poprawnymi kątami widzenia, są jednak bardziej nierówne jeśli chodzi o czas reakcji (znajdziemy tutaj zarówno modele, w których matryca nie nadąża za częstotliwością, odświeżania powodując efekt smużenia, jak i szybkie, w pełni nadające się do grania w bardziej wymagające pod tym kątem tytuły),
 • monitory gamingowe oparte o matryce wykonane w technologii TN są coraz rzadziej stosowane z racji wąskich kątów widzenia i wartości kontrastu, mają jednak zastosowanie w graniu zwłaszcza na profesjonalnym poziomie i są niezrównane jeśli chodzi o czas reakcji i ostrość obrazu w ruchu.
granie monitor

Co kupić? Wybieramy monitor patrząc na budżet

Niezależnie od kwoty, którą chcemy wydać, zawsze możemy znaleźć monitor odrobinę bardziej dostosowany do naszych oczekiwań. Zwracajmy uwagę na ważne dla nas cechy wyróżniające.

Bez względu na twierdzenia producentów pamiętajmy, że „monitor doskonały” nie istnieje. Inherentne ograniczenia technologii LCD przekładają się na mocne i słabsze strony każdego urządzenia. Nawet w obrębie tego samego modelu każdy egzemplarz będzie się od siebie nieco różnił, świecił trochę lepiej, bądź gorzej, co związane jest z normami jakości stosowanymi przy produkcji.

Najlepsze monitory gamingowe do 650 zł:

LG 24MP60G

monitory gamingowe
 • Przekątna: 23,8″
 • Rozdzielczość: 1920 x 1080
 • Matryca: IPS 75 Hz
 • Cechy wyróżniające: FreeSync / G-Sync Compatible

Czy za nieco ponad 600 zł kupimy dzisiaj przyzwoity sprzęt do grania? Okazuje się, że propozycja LG dla graczy dysponujących nieco bardziej ograniczonym budżetem jest zaskakująco dobra. Wsparcie dla Freesync i w pełni funkcjonalny G-Sync w zakresie od 48 do 75 Hz oznacza relatywnie płynną rozgrywkę w większości scenariuszy, a całości dopełniają szerokie kąty widzenia i naturalnie oddane barwy zastosowanej matrycy IPS.

Z cech, które podobały nam się już nieco mniej musimy wspomnieć o nie najwyższej jasności maksymalnej i braku możliwości regulacji wysokości monitora, co jednak jest uzasadnione biorąc pod uwagę cenę.

Samsung S24R350

monitor do 600 zł
 • Przekątna: 23,8″
 • Rozdzielczość: 1920 x 1080
 • Matryca: IPS 75 Hz
 • Cechy wyróżniające: FreeSync

Alternatywą w niższej półce cenowej pozostaje oferta Samsunga. Konstrukcja ta jest bardzo podobna do poprzedniej propozycji LG przy jednej dosyć istotnej różnicy. Ponieważ monitor nie dysponuje złączem DisplayPort, uruchomienie synchronizacji G-Sync nie będzie możliwe.

Wartością dodaną będzie natomiast smukły wygląd oraz funkcje redukcji emisji niebieskiego światła oraz migotania.

Najlepsze monitory gamingowe do 800 zł:

HP X24c

monitor gamingowy
 • Przekątna: 23,6″
 • Rozdzielczość: 1920 x 1080
 • Matryca: VA 144 Hz
 • Cechy wyróżniające: FreeSync / G-Sync Compatible, 144 Hz

24 cale, matryca VA FullHD o dobrym kontraście, funkcje dedykowane graczom w OSD, dobra kalibracja fabryczna, wsparcie dla FreeSync / G-Sync i 144 Hz w tej półce cenowej? Bardzo udany model odznaczający się świetnym stosunkiem ceny do jakości.

Jedynym znaczącym mankamentem jest przeciętne pokrycie przestrzeni barw, ale w monitorze za takie pieniądze i o takim przeznaczeniu, nie będzie przesadą jeśli wspomnimy, że się czepiamy.

Samsung C24RG50

monitor do 800 zł
 • Przekątna: 23,5″
 • Rozdzielczość: 1920 x 1080
 • Matryca: VA 144 Hz
 • Cechy wyróżniające: FreeSync / G-Sync Compatible, 144 Hz

Szukając sensownie wycenionego ekranu o odświeżaniu 144 Hz nie sposób pominąć C24RG50. Zakrzywiona matryca VA zapewnia dobrze nasycone barwy i przyzwoitą wartość kontrastu statycznego. Sprzęt koreańskiego producenta słynie też ze wzornictwa, które może się podobać i dbania o nasz wzrok, stąd obecność funkcji flicker-free oraz redukcji emisji niebieskiego światła.

Czy są jakieś istotne minusy? Zapewne można oczekiwać nieco lepszej równomierności podświetlenia matrycy, ale to już będzie zależało od konkretnego egzemplarza – dysproporcje mogą być mniejsze lub większe.

Najlepszy monitor do 1000 zł:

iiyama GB2470HSU-B1

monitor dla graczy
 • Przekątna: 24″
 • Rozdzielczość: 1920 x 1080
 • Matryca: Fast IPS 165 Hz
 • Cechy wyróżniające: FreeSync / G-Sync Compatible, 165 Hz, tryb portretowy

Więcej niż solidna propozycja, której głównym wyróżnikiem jest krótki czas reakcji matrycy Fast IPS i duże możliwości regulacji położenia ekranu, z uwzględnieniem funkcji pivotu (tryb portretowy). Matowy panel o częstotliwości odświeżania 165 Hz i możliwość włączenia podświetlenia stroboskopowego sprawi, że czasem to Ty będziesz o kilka milisekund szybszy od przeciwnika.

Wadą dla niektórych osób może być stosunkowo wysoka jasność minimalna, którą można skorygować programowo (np. aplikacją flux) oraz niezbyt fortunne usytuowanie przycisków do sterowania OSD (producent umieścił je z tyłu).

Najlepszy monitor do 1500 zł:

ASUS 25″ VG259QM

monitor gamingowy
 • Przekątna: 25″
 • Rozdzielczość: 1920 x 1080
 • Matryca: IPS 280 Hz
 • Cechy wyróżniające: G-Sync, ELMB, tryb portretowy

Kolejny w zestawieniu monitor oparty na matrycy Fast IPS i musimy przyznać – 280 Hz w połączeniu z szybkim czasem reakcji pozwala na komfortową rozgrywkę w najbardziej wymagających tytułach.

Jeśli ostrość obrazu w ruchu jest dla nas absolutnym priorytetem, zastosowana tutaj autorska technika podświetlenia stroboskopowego Extreme Low Motion Blur potrafi zredukować smużenie niemal do poziomu wymarłych już dawno monitorów CRT. Rezygnujemy jednak wówczas z maksymalnej jasności, najwyższych wartości częstotliwości odświeżania oraz synchronizacji klatek przy użyciu G-Sync.

Oferta skierowana do wymagającego gracza, który doceni także ~99% pokrycie palety barw sRGB czy możliwość swobodnej regulacji położenia ekranu (z pivotem włącznie).

Najlepszy monitor do 2000 zł:

Xiaomi Mi Curved Gaming 34”

monitor dla gracza
 • Przekątna: 34″
 • Rozdzielczość: 3440 x 1440
 • Matryca: VA 144 Hz
 • Cechy wyróżniające: FreeSync / G-Sync Compatible, 21:9

Wejście dobrze znanego producenta elektroniki na rynek monitorów możemy uznać za w pełni udane. Xiaomi Mi Curved Gaming to także pierwszy monitor w zestawieniu, który wykorzystuje ultrapanoramiczne proporcje obrazu 21:9. Efekt można określić jednoznacznie – jest szeroko i spektakularnie.

Sprawdzona matryca VA o rozdzielczości 3440×1440 o zakrzywieniu 1500R zapewnia kontrast statyczny na poziomie 3000:1 i bardzo przyjemne dla oka, nasycone kolory. Jakość wykonania nie budzi zastrzeżeń, a każdego gracza ucieszy fakt wsparcia technologii FreeSync Premium.

Najlepsze monitory gamingowe do 2500 i 3000 zł:

Samsung 27” Odyssey G7 oraz Samsung 32” Odyssey G7

gracze monitor
 • Przekątna: 27″ i 32”
 • Rozdzielczość: 2560 x 1440
 • Matryca: VA 240 Hz
 • Cechy wyróżniające: FreeSync / G-Sync, HDR600, quantum dot

Modele z serii Odyssey G7 dysponują najszybszą 240 Hz matrycą VA dostępną w tej chwili w sprzedaży. Możemy liczyć na wzorową szczegółowość obrazu w ruchu i czas reakcji rywalizujący z najlepszymi monitorami IPS. Dołóżmy do tego wysoką wartość kontrastu, obecność standardu HDR600 i bardzo dobrą jakość wykonania.

Zastosowanie technologii kropek kwantowych (ang. quantum dot), gwarantuje z kolei paletę barw o dobrym nasyceniu. Podsumowując, bezkonkurencyjna w tej półce cenowej propozycja dla wymagającego gracza.

Najlepsze monitory gamingowe do 4000 zł:

Gigabyte M32U

monitor gaming
 • Przekątna: 31,5″
 • Rozdzielczość: 3840 x 2160
 • Matryca: IPS 144 Hz
 • Cechy wyróżniające: FreeSync / G-Sync Compatible, 144 Hz, HDMI 2.1, HDR400, KVM

Rozdzielczość 4k, odświeżanie na poziomie 144 Hz, obsługa trybów synchronizacji i bardzo szybki czas reakcji zastosowanej matrycy IPS. W bonusie porty HDMI 2.1, które zapewniają pełne wsparcie dla konsol nowej generacji. Specyfikacja jak marzenie i na miarę 2022 roku.

10-bitowa matryca oferuje dużą szczegółowość obrazu ze względu na wielkość plamki. W związku z tym wreszcie możemy zapomnieć o włączaniu w grach opcji wygładzenia krawędzi obiektów.

Panel wspiera także tryb HDR, choć zabrakło tutaj nieco wyższych wartości jasności oraz kontrastu. Uzyskanie lepszego efektu wymagałoby stosowania rozbudowanego i kosztownego strefowego wygaszania pikseli (liczba stref będzie tutaj miała bardzo duże znaczenie).

LG 34GN850-B

monitory gamingowe high-end
 • Przekątna: 34″
 • Rozdzielczość: 3440 x 1440
 • Matryca: Nano IPS 144 Hz (160 Hz po OC)
 • Cechy wyróżniające: FreeSync / G-Sync Compatible, 21:9, 144 Hz, HDR400

Niewątpliwym atutem 34GN850 jest feeria barw, którą możemy oglądać dzięki zastosowanej matrycy 21:9 Nano IPS. Paleta kolorów obejmuje 98% gamy DCI-P3. Model ten ma także bardzo krótki czas reakcji, a częstotliwość odświeżania możemy podbić do 160 Hz wybierając opcję z menu monitora.

Piętą achillesową będzie niestety kontrast i przeciętny tryb HDR, któremu brakuje pożądanego efektu WOW, jaki znamy z telewizorów.

Najlepszy monitor do 5000 zł:

Gigabyte FV43U

monitor gamingowy
 • Przekątna: 43″
 • Rozdzielczość: 3840 x 2160
 • Matryca: VA 144 Hz
 • Cechy wyróżniające: FreeSync / G-Sync Compatible, 144 Hz, HDMI 2.1, HDR1000, quantum dot, KVM

Prawdziwy potwór na sterydach. 43-calowy model to swego rodzaju „opcja atomowa”, zapewniająca niesamowite wrażenia z gry i pełną immersję. Po co wciskać przycisk „zoom” z klawiatury, kiedy przeciwnik jest naturalnie duży i bez większych trudności trafimy go w głowę? Krótki czas reakcji, wsparcie dla FreeSync / G-Sync oraz bardzo dobra równomierność podświetlenia matrycy.

Wisienką na torcie są porty HDMI 2.1 (tak ważne dla posiadaczy konsol) oraz świetnie zaimplementowany tryb HDR1000, który potrafi sprawić mnóstwo frajdy. Z minusów wymienić należy konieczność posiadania naprawdę sporego biurka…

Najlepsze monitory gamingowe w kategorii „cena nie gra roli”:

Samsung Odyssey Neo G9

monitory high-end
 • Przekątna: 49″
 • Rozdzielczość: 5120 x 1440
 • Matryca: VA 240 Hz
 • Cechy wyróżniające: FreeSync / G-Sync Compatible, 32:9, Quantum HDR2000, Quantum Mini LED, Core Lighting

Wyobraź sobie, że zamiast jednego monitora ultrapanoramicznego na biurku, masz dwa zespolone w całość i stanowiące centrum dowodzenia. Włączasz Microsoft Flight Simulator i właśnie zabierasz się do poderwania Boeinga 777. Patrzysz w prawo, patrzysz w lewo – to jest kokpit z prawdziwego zdarzenia. Rozdzielczość 5120×1440, 49 cali, topowa matryca VA 240 Hz o bardzo szybkim czasie reakcji z podświetleniem Mini LED (2048 stref wygaszania), fantastyczna czerń i tryb Quantum HDR2000.

Reasumując, to oferta dla graczy nie znoszących kompromisów o zasobnym portfelu. Czy poza ceną jest jeszcze jakiś minus? Koniecznie trzeba zaktualizować firmware (oprogramowanie monitora) do najnowszego po zakupie, co zajmie dosłownie chwilę.

LG UltraGear 38GN950-B

monitory gamingowe lg
 • Przekątna: 38″
 • Rozdzielczość: 3840 x 1600
 • Matryca: Nano IPS 144 Hz (160 Hz po OC)
 • Cechy wyróżniające: FreeSync / G-Sync Compatible, HDR600, 21:9, Sphere Lighting 2.0

Większy brat GN-850B to sprzęt dużego kalibru o niecodziennych parametrach. Szybka matryca Nano IPS o podbitej rozdzielczości ultrapanoramicznej 3840 x 1600 i pięknych barwach sprawia, że korzystanie z komputera nabiera zupełnie nowego wymiaru. Jest nie tylko szeroko, ale również zyskujemy przestrzeń w pionie.

Immersję wzmacnia tryb HDR600 i system oświetlenia Sphere Lighting 2.0, którego istotę działania przedstawia materiał poniżej:

Do pełni szczęścia brakuje jedynie lepszego kontrastu. Gdyby tak połączyć zastosowaną tu matrycę z polaryzatorem A-TW bądź inną technologią zapewniającą głęboką czerń…

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy