Google G Suite

Nie chcesz płacić za G Suite? Zamienniki i alternatywy dla Google Workspace

Kamil Żółkiewicz Kamil Żółkiewicz Porady

Google z roku na rok może cieszyć się coraz większymi zasięgami swoich popularnych usług. YouTube i wyszukiwarka od lat biją różne rekordy na głowę, jednak mowa tutaj oczywiście również o innych jeszcze usługach, czyli Dysku, Dokumentach, Arkuszach i Prezentacjach Google. To podstawowe aplikacje, które wchodzą w skład zarówno darmowych kont Google dla zwykłych użytkowników, jak i firmowego wydania Google Workspace (dawny G Suite). Dla większości osób pandemia kojarzy się w głównej mierze negatywnie, jednak w każdej sytuacji można doszukiwać się pozytywów i negatywów. Pandemiczne realia przyczyniły się do rozwoju technologicznego firm oraz złamania mitu pracy zdalnej, jako tak samo efektywnej (a może i nawet bardziej). Wiele przedsiębiorstw postawiło swój wybór na Google Workspace, która bazuje głównie na pracy w chmurze za pośrednictwem przeglądarki i aplikacji webowych. Jednak to kosztuje. A Ty nie chcesz płacić, jeśli tutaj jesteś. Dlatego musisz wiedzieć, że istnieją zamienniki i alternatywy dla Google Workspace. 

Zamiast Google Meet wybierz Jitsi Meet – nie odczujesz różnicy!

Alternatywą dla coraz popularniejszego Google Meet jest Jitsi. To bardzo podobna usługa, która działa dokładnie tak samo. Połączenia opierają się na generowanych linkach. Po ich kliknięciu użytkownicy są przenoszeni do rozmowy. Tutaj możesz korzystać z rozmowy wideo oraz udostępniania ekranu. Lubisz zabawę tłami? W obu usługach możesz zmieniać swój background. Jakość połączenia jest tak samo dobra jak w Google Meet. Dobrą informacją jest również to, że potrafi poradzić sobie z utrzymaniem standardu rozmowy także podczas połączenia na słabszym internecie. 

Pobierz Jitsi Meet z Google Play! 

Pobierz Google Meet z Google Play!

Zobacz także: Ograniczenia wracają do Google Meet – trzeba pilnować czasu rozmów

Gmail oraz Kalendarz Google porzuć na rzecz Zoho mail! 

Co prawda Zoho mail jest płatny, jednak ceny są dużo niższe niż te w przypadku wyszukiwarkowego giganta. Skrzynka pocztowa jest wyposażona dodatkowo w kalendarz, w któym możesz umawiać spotkania i inne wydarzenia. Zaletą Zoho mail jest również możliwość wysyłania załączników o pojemności do 250 MB. 

Pobierz Zoho Mail – Email and Calendar z Google Play! 

Google Chat możesz wymienić na Signal

Od niedawna Google wzbogaciło swój pakiet o Chat, który jest nieco lepszą propozycją niż Google Hangouts (dokładnie, ten sam, który odchodzi na cmentarz Google od dłuższego czasu). To właśnie tam możesz generować linki do połączeń Google Meet oraz przede wszystkim wysyłać wszystkie rodzaje plików – w przypadku poprzednika taka możliwość ograniczała się jedynie do plików graficznych. Signal jest dobrym zamiennikiem tego rozwiązania. Możesz korzystać z usługi na swoim komputerze oraz telefonie. Dzięki temu możesz mieć wszystkie informacje oraz kontakt z pracownikami przez cały czas pod ręką. Ostatnio coraz częściej można usłyszeć i przeczytać, że Signal jest również dobry pod kątem bezpieczeństwa Twoich danych i informacji, które będziesz przesyłać za pośrednictwem aplikacji. 

Pobierz Signal z Google Play! 

Pobierz Google Chat z Google Play! 

Zobacz także: Porzuć WhatsAppa i zacznij używać Signala – przeczytaj, dlaczego warto

Dokumenty, Arkusze, Prezentacje i Google Keep zastąp Zoho Writer, Sheet, Show oraz Notes

Praca w Dokumentach, Arkuszach i Prezentacjach Google jest bardzo wygodna. Nie musisz przejmować się, że na skutek awarii komputera utracisz swoje pliki. Na wszystkim pracujesz w chmurze i tam na bieżąco zapisywane są zmiany. Możesz pożegnać się ze stresem i obawą również w przypadku zamienników od Zoho. To właśnie tam znajdziesz do złudzenia podobne narzędzia. 

Pobierz Writer — pisz, rozmawiaj, synchronizuj, Zoho Sheet – kalkulacyjnego, Zoho Show – Presentation Tool & Slideshow creator i Notebook – Tworzenie notatek z Google Play! 

Pobierz Dokumenty, Arkusze, Prezentacje Google i Google Keep z Google Play! 

Zamienniki i alternatywy dla Google Workspace to dobry pomysł wtedy, kiedy boisz się po prostu kosztów. Sytuacja finansowa wielu firm – zwłaszcza tych zaczynających – jest obecnie bardzo niepewna. Dlatego faktycznie skorzystanie z zamienników i alternatyw dla Google Workspace może okazać się dobrą decyzją – zwłaszcza na początek, aby rozbujać swój biznes bez pakowania się w koszty, którym możesz po prostu nie sprostać na samym początku swojej drogi. Warto dokonać decyzji, która pozwoli Ci swobodnie budować cyfrową infrastrukturę dla swojej firmy. To właśnie tam będą pracować zatrudnieni przez Ciebie pracownicy, dlatego musisz zadbać o ich komfort. Jeśli zrobisz to odpowiednio, wtedy będziesz w stanie oczekiwać dużych efektów pracy zbudowanego przez siebie zespołu.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy