ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Jak zabezpieczyć konto na Facebooku

Jak zabezpieczyć konto na Facebooku? Nie pozwól, by ktoś Ci je ukradł

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Porady

Pomimo upływu lat Facebook nadal silnie trzyma swoją pozycję na rynku serwisów społecznościowych. Pomimo głośnych wywodów o odchodzeniu pewnych grup od tego rozwiązania, nadal trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie świata social media bez tego medium. Obecnie najwięksi internetowy usługodawcy robią zwrot w kierunku dbania o bezpieczeństwo użytkowników. Nie zawsze wynika to z własnych pobudek – a raczej z ucisku różnych organizacji międzynarodowych takich jak między innymi Unia Europejska. Pomimo różnych zapewnień oraz starań UE warto jednak wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o swoje bezpieczeństwo samodzielnie. Zwłaszcza w rozumieniu wkradania się na konto. Hakerzy mają wiele sposobów na to, jak skraść Twoje dane do logowania i pozyskać dostęp. Dlatego należy zacząć po prostu od siebie. W wielu przypadkach wynika to z własnej głupoty i braku konsekwencji.

Korzystaj z weryfikacji dwuetapowej

Jak zabezpieczyć konto na Facebooku?
Źródło: TheDigitalArtist from pixaby

To metoda zabezpieczenia konta, która staje się coraz bardziej powszechna. Możesz z niej skorzystać między innymi do zabezpieczenia usług Google. Podobnie jest w przypadku Facebooka. W ustawieniach giganta społecznościowego można przeczytać, że przykładowymi zewnętrznymi aplikacjami, które mogą posłużyć do weryfikacji dwuskładnikowej jest Google Authenticator oraz LastPass. To właśnie w nich generowane są kody potwierdzające Twoje logowanie. Oczywiście przed tym należy powiązać usługę ze swoim kodem, aby Facebook rozpoznawał kody oraz otrzymał od Ciebie zgodę na taką formę dodatkowego zabezpieczenia. To bardzo skuteczna forma, ponieważ w momencie, kiedy druga strona zdobędzie Twoje dane do logowania, nie będzie w stanie dostać się do Twojego profilu. Dlaczego? Nie będzie w stanie podać klucza zabezpieczającego. Tutaj kończy się próba włamania. 

Zobacz także: Facebook jest świadomy zagrożeń, jakie stwarza, ale co dalej?

Pobierz Facebook z Google Play! 

Zadbaj o silne hasło – to ważny krok do uzyskania silnego zabezpieczenia

Jak zabezpieczyć konto na Facebooku
Źródło: mohamed_hassan from pixaby

Pamiętaj, że silne hasło potrafi stanowić poważny problem dla hakerów. Login jest zdecydowanie łatwiej pozyskać niż hasło, którym potwierdzasz siebie przypisanego do konta. Bardzo często można spotkać się z hasłami, które są bardzo powszechne i sprowadzają się do słynnego “qwerty” lub 1qazxsw2” lub tym podobnych kombinacji. Zestawienie imion swojej sympatii z nieprzypadkowymi cyframi roku urodzin też jest stosunkowo słabym zabezpieczeniem, ponieważ wszystkie te informacje można znaleźć na Twoim profilu. 

Zobacz także: Facebook chwali się rezultatami walki z mową nienawiści

Pobierz Facebook Lite z Google Play! 

Włącz powiadomienia o nierozpoznanych próbach logowania do Facebooka

Jak zabezpieczyć konto na Facebooku
Źródło: mohamed_hassan from pixaby

W tym celu wystarczy przejść do menu Ustawienia bezpieczeństwa i logowania. Tutaj musisz wybrać opcję “Otrzymuj powiadomienia o nierozpoznanych logowaniach”. Pozostaje jedynie kliknąć edytuj i określić się, w jaki sposób chcesz dostawać powiadomienia o próbach zalogowania. W ten sposób za każdym razem będziesz mieć możliwość potwierdzenie, czy było to logowanie, którego Ty dokonałeś lub nie. Jeśli faktycznie pojawia się podejrzenie włamania na konto, Facebook pomoże szybko zabezpieczyć konto oraz zmienić hasło. Na tym nie koniec, ponieważ możesz również stworzyć listę zaufanych urządzeń oraz przeglądarek. W ten sposób wykluczysz podejrzenia włamania z miejsc, gdzie faktycznie Ty się logujesz. Oczywiście dobrze się zastanów przed podjęciem tej decyzji, ponieważ lokalna biblioteka może nie być odpowiednim miejscem w tym celu, kiedy inne osoby mogą pozyskać Twoje dane – przykładowo z niezakończonej sesji po ukończeniu korzystania ze sprzętu. 

Zobacz także: Google i Facebook budują podmorski system kablowy – szybsze łącza w nowych miejscach

Pobierz Messenger z Google Play! 

Jak zabezpieczyć konto na Facebooku? Sposobów jest kilka. Czasami nie docenia się tego, jak dużo informacji oraz cennych dla Ciebie kontaktów, posiada Twoje konto na Facebooku. Dlatego szczególnie powinieneś zatroszczyć się o jego bezpieczeństwo i zapewnić możliwe najlepsze i najbardziej skuteczne zabezpieczenia. W tym celu możesz wykorzystać między innymi weryfikację dwuetapową, która skutecznie ochroni Twoje konto nawet wtedy, kiedy ktoś znajdzie się w posiadaniu Twoich danych do logowania. Od tej pory nie będziesz musiał przejmować się tym, że obca Ci osoba będzie wchodzić na Twoje konto bez Twojej wiedzy oraz zgody. 

Źródło obrazka wyróżniającego: TBIT from pixaby

Sprawdź najnowsze wpisy