ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Co to jest Smart Home

Co to jest Smart Home, czyli jak przygotować się do mieszkania w inteligentnym domu

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Porady

Technologia Smart Home staje się coraz bardziej znana. Jednak mimo to nadal można spotkać się z dość powszechnym pytaniem. Co to jest Smart Home? To inteligentny dom, który może wykonywać pewne czynności w określonych sekwencjach za Ciebie. Jak to jest możliwe? Oczywiście stoi za tym najnowsza technologia. To właśnie urządzenia z zakresu inteligentnego domu pozwalają na wykonywanie takich czynności, jak dbanie o temperaturę w domu, wietrzenie, jasność światła oraz wiele innych. Dzięki kupowaniu odpowiedniego sprzętu pod kontrolą wskazanego oprogramowania będziesz w stanie sterować swoim domem, a może inaczej – pozowlić by sam dbał o pewne szczegóły. 

Co należy rozumieć przez hasło Smart Home?

Co to jest Smart Home
Źródło: geralt from pixaby

Oczywiście pod tą nazwą kryje się polskie tłumaczenie – inteligentny dom. Dla wielu osób nadal ta nazwa może nie do końca być zrozumiała nawet po przetłumaczeniu. Ale jak to inteligentny? To pewnego rodzaju spełnienie snu o domu z przyszłości. To zestaw urządzeń pod kontrolą określonego systemu operacyjnego, który pozwala na zarządzenia i sterowanie poszczególnymi czynnościami. Ma to wiele zalet, ponieważ od tej pory, kiedy zaczynasz korzystać z dobrodziejstw smart home, nie musisz już martwić się o zamknięcie okna lub dbanie o utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu będziesz w stanie odciążyć siebie nieco z obowiązków i ciągłych myśli, o czym to jeszcze musisz pamiętać, aby zrobić w domu. 

Zobacz także: Smart home – bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze

Jakie są elementy inteligentnego domu

Co to jest Smart Home
Źródło: haus_automation from pixaby

Wśród podstawowych elementów urządzeń smart home można wyróżnić: urządzenia sterujące, czujniki oraz jednostkę centralną. Pierwsze z nich pozwala między innymi kontrolować oświetlenie lub temperaturę. Zadaniem czujników jest wykrywanie ruchu elementów, które są w jego pobliżu. Poszczególne potrafią także wykrywać trujące gazy, co może zdecydowanie wpłynąć na poprawę Twojego bezpieczeństwa – zwłaszcza wtedy, kiedy faktycznie istnieje zagrożenie konkretną substancją. Ostatnim powszechnie stosowanym elementem jest jednostka centralna. To właśnie dzięki niej wszystkie urządzenia mogą być ze sobą połączone. 

Zobacz także: Smart home coraz popularniejszy – Gerda nawiązuje współpracę z Grenton

Aplikacje Smart Home – jest ich całkiem sporo

Jak obsługiwać swój inteligentny dom? To bardzo proste. Potrzebujesz w tym celu jedynie odpowiedniej aplikacji – w zależności od tego, na jakiego producenta sprzęt się zdecydujesz. Na rynku do tej pory wykształciło się wielu wielkich graczy, którzy proponują swoje rozwiązania wraz z oprogramowaniem. Bardzo często są to świetnie znane wszystkim technologiczne molochy oraz także mniejsze firmy. Jedne z najbardziej popularnych rozwiązań smart home należą do Google Home, Samsunga, Xiaomi oraz Amazona. Jednak konkurencja jest znacznie większa a ich propozycje bardzo często znacznie szersze niż te gigantów technologicznych. 

Zobacz także: Inteligentny opatrunek ostrzeże nas przed infekcją

Pobierz aplikacje do Smart Home z Google Play! 

Jaki jest koszt inteligentnego domu?

Co to Smart Home?
Źródło: moerschy from pixaby

Cena jest bardzo ważnym elementem całego przedsięwzięcia. W pierwszej myśli każdy myśli oczywiście, że jest to dość droga rozrywka. Jednak pozytywny skutek na wysokość cen ma spora konkurencja, która z roku na rok jest coraz bardziej złożona na rynku inteligentnych urządzeń. Dzięki temu ceny stają się mniejsze, aby walczyć o klienta i przekonać go ostatecznie do swojej oferty. W zależności od tego, o jakich konkretnie urządzeniach myślisz, ich cena może wyglądać różnie. Przykładowo wartość inteligentnych żarówek może krążyć w granicach około 50 zł. 

Co to jest Smart Home? Na chwilę obecną nadal dla wielu osób jest to zagadka i nie do końca wiedzą co i jak – bardziej zatrzymuje się to wciąż w sferze domyśleń. Jednak pojawia się grupa osób, która śmiało zamierza inwestować w swój dom – czyniąc go inteligentnym. W ten sposób odciążają się od wykonywania rutynowych i nużących czynności, ale nie tylko. Dzięki temu nie będziesz musiał pamiętać o gaszeniu światła, regulowania temperatury i innych. Zostaniesz wyręczony w swoich codziennych obowiązkach i odetchniesz z ulgą, bo wszystko zostanie wykonane przez maszynę oraz system operacyjny, który nią steruje. 

Źródło obrazka wyróżniającego: geralt from pixaby

Sprawdź najnowsze wpisy