ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Co to Tizen

Co to Tizen? To musisz wiedziedzieć o systemie od Samsunga dla TV

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Porady

Samsung od lat jest liderem rynku telewizorów. Zapewne taki tytuł zawdzięcza między innymi ze względu na słynne ekrany od koreańskiej firmy oraz solidności sprzętu. Dużo osób takie wrażenia ma bardzo często właśnie z użytkowania telefonów. Samsung pomimo tego, że jego smartfony działają na podstawie system Android, w kwestii TV nie chce wypracować swoje rozwiązanie. W tym celu funkcjonuje Tizen. System zapewnia synchronizację zwłaszcza dla telefonów producenta. To właśnie one mogę posłużyć do sterowania telewizorem. Dodatkowo można przesyłać materiały multimedialne. System operacyjny Tizen wspiera TV od Samsunga od 2015 roku. Ciekawostką jest, że Tizen jest wykorzystywany nie tylko w inteligentnych telewizorach, ale również w monitorach oraz ekranach reklamowych typu digital signage. 

Historia systemu od Samsunga

Co to Tizen?
Źródło: loginueve_ilustra from pixaby

Na początku był system Bada i to właśnie z małej rewolucji u Samsunga powstał później Tizen. Ciekawostką jest, że już pierwsze telefony z dotykowymi ekranami od koreańskiego producenta działały właśnie na podstawie Bada. Był to czas jeszcze przed wprowadzeniem systemu Android. Tizen nie miał łatwych początków, ponieważ Bada był znacznie bardziej rozpowszechniony. Jednak konsekwentne wydawanie urządzeń z Tizenem na pokładzie przyniosło w końcu oczekiwane rezultaty. Mało tego, z czasem nowy system od Samsunga był uznawany za dużego konkurenta dla Androida i dużo osób wskazywało, że konsumenci zdecydują się na koreańskie rozwiązanie oprogramowania dla smartfonów. Tizen był również wrzucany do smartwatchy. Jednak początki takiej konfiguracji nie były za bardzo udane. 

Zobacz także: Telewizory Samsung z kodekiem AV1 – producent udostępnia listę modeli

System oparty na Linuxie

Propozycja od Samsunga jest zbudowana na Linuxie. To system typu open source. Dzięki temu programiści na całym świecie mogą ingerować w kod. Sam system nie jest przygotowany jedynie dla smart TV, ale również wielu innych urządzeń. Oprogramowanie jest obsługiwane także na urządzeniach mobilnych. sprzętach AGD oraz ekranach reklamowych digital signage. System jest rozwijany i wspierany przez cały czas, co gwarantuje jego płynniejszą pracę oraz większy zasób aplikacji. Oczywiście z czasem staje się również bardziej dopracowany pod względem bezpieczeństwa. 

Zobacz także: Seria Galaxy S8 od Samsunga oficjalnie dokonała żywota – 4 lata to długo?

Jak działa Tizen?

Co to Tizen
Źródło: mohamed_hassan from pixaby

System Samsunga posiada Smart Hub. To właśnie w tym miejscu znajdziesz aplikacje, z których możesz korzystać podczas użytkowania urządzenia. W ten sposób możesz cieszyć się z aplikacji, które działają w środowisku online. Znajdziesz tutaj wszystkie popularne usługi do oglądania filmów, czyli YouTube, Netflix, Ipla, HBO GO, TVN Player oraz wiele innych. Dzięki temu będziesz mógł oglądać swoje ulubione seriale ze pośrednictwem wybranej platformy VoD. Znajdziesz tutaj również przeglądarkę — która pozwali nie tylko na przeglądanie internetu, ale także social mediów oraz transmisji wideo. Telewizor obsługujesz przy użyciu pilota. Nie potrzebujesz do podłączanie zewnętrznych komponentów takich jak myszka lub klawiatura. 

Zobacz także: Samsung Galaxy Z Flip4 i Z Fold 4 w pierwszych plotkach — na co się nastawiać?

Jak działa Tizen i Smart Home?

Co to Tizen
Źródło: geralt from pixaby

Jak wspomniano wcześniej system Tizen jest obecny również na innych urządzeniach – przykładowo tych AGD. Dzięki temu możesz zamieszkać w futurystycznym domu, gdzie z poziomu jednego urządzenia, będziesz kontrolować pozostałe sprzęty. Możesz personalizować również pewne zachowania urządzenia tak, aby pamiętały Twoje predyspozycje. 

Pobierz SmartThings z Google Play! 

Zobacz także: Samsung Jet Bot AI+ – robot sprzątający z aktywnym sensorem 3D trafia do Polski

System Tizen w telewizorach Samsunga jest ciekawym projektem, którego podejmuje się gigant technologiczny, aby zyskać niezależność w kwestii oprogramowania swoich urządzeń. Sam system jest przedsięwzięciem typu open source. Dzięki temu wszyscy programiści na całym świecie mogą ingerować w kod tego oprogramowania. Tizen okazuje się być bardzo elastycznym systemem operacyjnym, ponieważ użytkownicy mogą znaleźć go także w urządzeniach AGD. Dzięki temu koniec końców możesz zarządzać swoim inteligentnym domem z poziomu różnych urządzeń. 

Źródło obrazka wyróżniającego: Alehandra13 from pixaby

Sprawdź najnowsze wpisy