ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Internet

Z tymi sposobami pakiet danych wystarczy na cały miesiąc

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Porady

Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy użytkownik nie może się pochwalić dużym pakietem danych. Trzeba szukać wtedy sposobów na to, jak przetrwać do dnia, kiedy internet zostanie odnowiony. W większości przypadków nie są to tajemnicze triki, które pozwalają w niecny sposób oszczędzać na swoim pakiecie internetowym. Bardzo często są to dobre nawyki i praktyki, które pozwalają nie trwonić swojego internetu. Niejeden pewnie by machnął ręką, jednak to wszystko jest możliwe przy niewielkich nakładach wysiłku każdego z użytkowników. Dzięki temu nie będziesz musiał się tłumaczyć na spotkaniu, dlaczego jest słabe połączenie z Tobą lub unikniesz innych nieciekawych sytuacji, do których doprowadzi zmniejszona prędkość internetu po przekroczeniu limitu. Z konkretnymi sposobami pakiet danych wystarczy na cały miesiąc. 

Oglądaj filmy na niższej jakości — czy wszystko musi być HD?

Film
Źródło: mohamed_hassan from pixaby

Czasami warto się zatrzymać w tym pędzącym świecie i dojść do naprawdę banalnych wniosków, które bardzo często do wielu osób w codziennej gonitwie nie są w stanie dojść. O czym mowa? Używasz YouTube i wszystkich innych serwisów z filmami? Oczywiście, że to robisz. W wielu przypadkach na pewno nie zależy Ci na wysokiej jakości wideo. Bardzo często odbywa się to w ten sposób, że włączasz filmik, a ten leci w tle, bo zależy bardziej na samym dźwięku aniżeli na obrazie — podczas słuchania muzyki. W tym przypadku zawsze ustawiaj jakość wideo na najniższą jakość. W ten sposób możesz zaoszczędzić naprawdę dużo danych zwłaszcza jeśli słuchasz dużo muzyki. Możesz słuchać ją nadal, ale pozwól sobie słuchać jej więcej dzięki mniejszej jakości filmów — zazwyczaj kiedy dochodzi do wiadomości o kończącym się pakiecie internetu, rezygnacja z YouTube jest jedną z pierwszych kroków, jakie podejmujesz. 

Zobacz także: Do Sejmu wpłynęła petycja o zakazanie WiFi w szkołach i szpitalach

Wyłącz automatyczne aktualizacje — pamiętaj o nich w zasięgu Wi — Fi

Wi-Fi
Źródło: ivke32 from pixaby

Bardzo ważnym ustawieniem dla osób, które nie mogą szastać swoim internetem, jest wyłączenie automatycznych aktualizacji. Możesz wybrać opcję “ pobieranie aktualizacji jedynie wtedy, gdy telefon ma dostęp do Wi-Fi”. Może wydawać się, że to kropla w morzu, jednak wszystko zależy właśnie od tego, jak dużo aplikacji posiadasz na swoim urządzeniu oraz jakie one są. Jednak tak jak z “groszem do grosza” tak samo “bajt do bajta” da znaczącą oszczędność — a aktualizacje zrobią się w odpowiednim czasie w zasięgu pierwszej możliwe sieci Wi — Fi, do której masz dostęp. Zobaczysz już po pierwszym miesiącu, że ten sprytny ruch z wyłączeniem aktualizacji na Twoim pakiecie pozwoli używać internetu w smartfonie na pełnej prędkości znacznie dłużej. 

Korzystaj z przeglądarki, która kompresuje dane

Google Chrome
Źródło: WikimediaImages from pixaby 

Ważne jest, aby przeglądać internet na właściwie dobranej przeglądarce. Większość osób korzysta obecnie z Google Chrome. To jest bardzo dobry wybór pod tym względem, że aplikacja jest w stanie oszczędzić dane poprzez kompresję. Jak to włączyć? Wystarczy jedynie wejść do ustawień i wybrać oszczędność danych. W ten sposób dane przed wyświetleniem na ekranie są wysyłane uprzednio na specjalny serwer. 

Pobierz Google Chrome z Google Play! 

Ustal powiadomienie o zbliżaniu się do limitu danych

Powiedomienia
Źródło: mohamed_hassan from pixaby

W czym to może pomóc? Pozwala mieć świadomość tego, że jesteś już bliżej niż dalej do niechcianego przekroczenia dopuszczalnej ilości danych. Im szybciej się zorientujesz o tej sytuacji, tym wcześniej oszczędzisz sobie używania aplikacji, które niekoniecznie muszą być jednak przez Ciebie odwiedzane tak często, jak to robisz do tej pory. Wystarczy ustawić sobie powiadomienie o zbliżającym się końcu. 

Zobacz także: Z Chrome 95 płacenie przez Internet będzie o wiele bezpieczniejsze

Z pewnymi sposobami pakiet danych wystarczy na długi czas i spokojnie przeżyjesz z nim cały miesiąc. To bardzo często zwykłe dobre przyzwyczajenia i nawyki, które doprowadzają do tego, że sam użytkownik w nowy sposób pracuje wydajniej. A co za tym idzie, po prostu zużywa mniej internetu. Dzięki temu nie musisz się zastanawiać, czy dokupić więcej internetu w tym miesiącu, a może w ogóle zdecydować się na większy pakiet danych. Oczywiście nie musisz od razu podejmować tak radykalne kroki. Na początek spróbuj kilku z zaprezentowanych powyżej sposobów. Możliwe, że dzięki temu będziesz w stanie przetrwać do odnowienia pakietu danych.

Źródło obrazka wyróżniającego: mohamed_hassan from pixaby

Sprawdź najnowsze wpisy