używany smartfon

Kupujesz używanego smartfona? Koniecznie sprawdź te 5 rzeczy

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Porady

Zakup nowego telefonu ze sklepu nie jest jedyną słuszną opcją. Używany smartfon również może służyć nam przez wiele miesięcy, chyba że trafimy na zły egzemplarz, o co niestety bardzo łatwo. Przygotowaliśmy listę rzeczy, które należy sprawdzić przed zakupem telefonu z drugiej ręki. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko, że zakup będzie nieudany.

Używany smartfon — te rzeczy koniecznie musisz sprawdzić przed zakupem

Szukając używanego smartfona, nie warto kierować się jedynie emocjami. Znalazłeś ciekawą ofertę, urządzenie na zdjęciu wygląda dobrze, a cena wydaje się być okazyjna? Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, ochłoń i sprawdź, czy na pewno wszystko jest w porządku. Lepiej poświęcić trochę czasu i obejrzeć kilka telefonów więcej, niż kupić smartfona z wadami. Co konkretnie sprawdzić?

Stan smartfona

Nie chodzi tu tylko o to, czy telefon np. nie ma zbitej szybki. Uważnie przyglądając się urządzeniu w dobrym świetle, możemy dowiedzieć się, czy właściciel o nie dbał i czy telefon nie lądował zbyt często na ziemi. Warto sprawdzić, czy smartfon nie posiada wgnieceń lub mocnych zarysowań na obudowie, w jakim stanie są przyciski, czy porty nie są mocno zabrudzone. Oczywiście używany telefon niemal nigdy nie będzie wyglądał zupełnie jak nowy, jednak warto poszukać egzemplarza w bardzo dobrym stanie, który cały czas był noszony w etui i miał naklejone szkło hartowane.

Działanie poszczególnych elementów i funkcji

Jeżeli kupujemy używanego smartfona nie przez internet, a spotykając się z dotychczasowym użytkownikiem, warto sprawdzić, czy telefon działa prawidłowo. Spróbujmy do kogoś zadzwonić (ocenimy działanie głośnika i mikrofonu), uruchommy aparat, zainstalujmy i uruchommy kilka aplikacji. Właściciel nie powinien mieć nic przeciwko, w końcu najprawdopodobniej i tak przywrócił już urządzenie do ustawień fabrycznych. Dobrze jednak wcześniej poczytać recenzję upatrzonego przez nas modelu, by wiedzieć, czy w tym konkretnym przypadku dana przypadłość może oznaczać jakąś usterkę, czy może ten smartfon po prostu tak ma.

Kondycja baterii

Akumulator w smartfonie z czasem pozwala na coraz krótszy czas korzystania z urządzenia. Jeśli nie chcemy od razu po zakupie zaprzątać sobie głowy wymianą baterii, lepiej upewnijmy się, czy upatrzony przez nas telefon ma akumulator w przyzwoitym stanie. Najłatwiej będzie to zrobić osobom szukającym iPhone’a. Wystarczy wejść w ustawienia, by sprawdzić kondycję baterii w procentach. Kupując telefon przez internet, można poprosić sprzedającego, by zrobił zdjęcie, na którym będzie widoczny upatrzony przez nas smartfon wyświetlający ten wskaźnik. Co jednak w sytuacji, gdy szukamy telefonu z Androidem? W takim przypadku pozostaje nam poużywać smartfona przy sprzedającym przez kilkanaście minut i zwrócić uwagę na to, czy poziom naładowania akumulatora nie zmniejsza się zbyt szybko. Są też aplikacje pozwalające oszacować poziom zdrowia baterii w smartfonie, ale mogą wymagać wielokrotnego naładowania i rozładowania akumulatora, by przedstawić wyniki.

Kompletność zestawu

Kupując używanego smartfona, dobrze mieć pewność co do jego pochodzenia. Warto szukać ofert z telefonami, które są oferowane wraz z pudełkiem, kompletem akcesoriów i najlepiej dowodem zakupu. W ten sposób zmniejszamy niemal do zera ryzyko, że kupimy smartfon pochodzący np. z kradzieży. Paragon lub faktura przydadzą się także w sytuacji, gdy sprzęt ulegnie awarii (o ile jest jeszcze na gwarancji). Żeby mieć pewność, że wszystko się zgadza, powinniśmy porównać unikalny numer IMEI smartfona (znajdziemy go w ustawieniach, a w modelach ze zdejmowaną tylną klapką również na naklejce pod baterią) z tym, który znajduje się na pudełku i w dokumentach od urządzenia. Oczywiście numery powinny być we wszystkich miejscach ze sobą zgodne.

Czy telefon nie został ukradziony lub nie zostanie zablokowany przez operatora?

Wspomniany przed chwilą numer IMEI smartfona przyda nam się do sprawdzenia, czy urządzeniu nie grozi blokada. Czasami ktoś sprzedaje telefon, który wziął wcześniej na raty i ich nie spłaca. Na stronach operatorów komórkowych możemy sprawdzić, czy smartfona, którego chcemy nabyć, nie dotyczy właśnie taka sytuacja. Dzięki numerowi IMEI możemy również zmniejszyć ryzyko, że kupimy telefon pochodzący z kradzieży. Numer ten możemy wpisać choćby na stronie kradzionytelefon.pl i zobaczyć, czy figuruje w tamtejszej bazie. Dla własnego bezpieczeństwa możemy również spisać umowę kupna-sprzedaży ze sprzedającym, na której będą jego dane oraz IMEI smartfona.

Czytaj także: Konsola wyglądająca jak dwa zmodyfikowane iPody Classic zalicza kolejne opóźnienie

Używany smartfon — istotne jest również, od kogo go kupimy

Chcąc kupić używany telefon, mamy kilka możliwości do wyboru. Możemy udać się do lombardu lub komisu, poszukać ofert od prywatnych sprzedających lub zajrzeć do outletów popularnych sklepów z elektroniką. W przypadku tej ostatniej opcji znajdziemy często nie tyle typowe używane smartfony, ile urządzenia po zwrocie i powystawowe w obniżonych cenach. Każdy wybór ma swoje wady i zalety. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, odsyłam do tekstu Gdzie najlepiej kupić używanego smartfona? Wady i zalety każdego wyboru.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy