osoby starsze, telefon, Konfiguracja smartfona dla seniora

Pierwszy telefon dla babci i dziadka? Konfiguracja smartfona dla seniora i kilka wskazówek

Kamil Żółkiewicz Kamil Żółkiewicz Porady

Czasami pojawiają się opory — nie chce i po co mi. Jednak w końcu przychodzi ten dzień, kiedy, dziadek lub babcia decydują się postawić krok do przodu i iść od tej pory z duchem czasu. Dlatego warto mieć na uwadze możliwości, jakie kryją się w smartfonach i w ten sposób być w stanie odpowiednio przygotować telefon dla starszej osoby. Konfiguracja smartfona dla seniora jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem, ponieważ samodzielnie nie będzie w stanie nic z tym zrobić, jeśli dokonasz niewłaściwych ustawień. Dlatego należy to zrobić raz a dobrze. Konfiguracja smartfona dla seniora jest bardzo ważna i to od niej zależy, czy takie nowoczesne urządzenie przypadnie do gustu starszej osobie. 

Odpowiednia głośność dźwięków dużo ułatwia

Starsze osoby zazwyczaj narzekają na głośność swoich urządzeń. Postaraj się o możliwie najgłośniejsze opcje. Niezależnie od tego, czy praca seniora narażała go na pogorszenie słuchu, czy też nie — czas robi swoje i w większości przypadków dochodzi do znacznych problemów ze słuchem. Dlatego Twoja w tym głowa, aby ustawić dźwięki połączeń oraz powiadomień na maksymalną głośność. Jednak zadbaj o to, żeby sam dzwonek nie straszył i nie był zbyt gwałtowny. Przydatną opcją jest także dźwięk uderzeń w klawiaturę. Bez nich w przypadku przesiadania się z fizycznej klawiatury urządzenia na dotykową, bardzo często osoby nie mają wyczucia w pisaniu. Dlatego te drobne kliknięcia mogą zupełnie poprawić całą sytuację. 

Zobacz także: Seniorzy nadrabiają cyfrowe zaległości – smartfony i internet często nie są im obce

Słaby wzrok? Warto ustawić czytanie elementów na ekranie smartfona!

W przypadku wzroku mogą również pojawić się problemy w podeszłym wieku. Co można zrobić w sytuacji, kiedy senior nie jest w stanie dojrzeć wszystkiego na ekranie swojego smartfona? Wystarczy wejść w ustawienia systemu i włączyć funkcję TalkBack, którą znajdziesz w sekcji „ułatwienia dostępu”. Znajdziesz tam znacznie więcej ciekawych opcji pomocnych dla osób borykających się z pewnymi problemami zdrowotnymi. Jego funkcjonowanie polega na czytaniu na głos wszystkiego, co jest widoczne na ekranie. Dzięki temu użytkownik nie będzie musiał mrużyć oczy, aby przeczytać wszystko dokładnie. Działanie TalkBack jest bardzo proste. Wystarczy dotknąć jakiegokolwiek tekstu i symbolu, a funkcja przeczyta na głos dla Ciebie nazwę. W ten sposób Twój senior nie będzie musiał nadwyrężać swojego wzroku i się męczyć. 

Zobacz także: Profil Zaufany 80+ dla seniorów – nowa usługa ma ułatwić zapisy na szczepienia

Za małe literki? Zrób je większe!

Domyślna czcionka nie dla każdego może być odpowiednia. Seniorzy bardzo często mogą narzekać na to, że literki są po prostu za małe. Jednak spokojnie, jest na to funkcja, która sprawi, że porzucisz myśli o zakupie lupy. Gest powiększania to jedna z opcji umieszczonych w „Ułatwieniach dostępu”. Pozwoli Ci powiększyć dowolny element na ekranie. To zapewne ułatwi rozczytanie tych najmniejszych tekstów i elementów. Jednak to nie jedyne rozwiązanie. W Ułatwieniach dostępu znajdziesz również opcję stałego powiększania czcionki.  

Zobacz także: Startuje program „Cyfrowy e-wolontariusz” – zapisz się i pomóż seniorom być online

Komunikacja to podstawa — aplikacje, które pozwolą mieć kontakt

Warto mieć kontakt ze starsza osoba przez cały czas. Osoby w tym wieku są bardzo często skazane na samotność. Rozmowy telefonicznej to zazwyczaj zdecydowanie za mało. W tym celu może pomóc odpowiedni komunikator, który pozwala na połączenia wideo. Co prawda to jedynie namiastka prawdziwego spotkania, ale zawsze lepiej niż zwykłe połączenie głosowe. Zdecydowanie powinieneś zrezygnować z bardziej rozbudowanych komunikatorów takich jak Discord oraz korporacyjnych rozwiązań, czyli Google Meet i Chat, Zoom oraz Teams. Babcia I dziadek potrzebują prostoty w użytkowaniu. Sprawdzi się tutaj zwykły WhatsApp lub Messenger. To aplikacje, które są stosunkowo łatwe i intuicyjne w swojej obsłudze. 

Pobierz WhatsApp i Messenger z Google Play! 

Konfiguracja smartfona dla seniora wymaga dokładności. Musisz pamiętać o każdym ważnym aspekcie. Jeśli zapomnisz, chociaż o jednej kwestii, wtedy może to prowadzić do dużych utrudnień w obsłudze urządzenia, a w ostateczności do utracenia chęci korzystania z niego i powrót do starej oraz dobrej Nokii 3310. Odpowiednia konfiguracja smartfona dla seniora sprawi, że starsza osoba szybko przekona się do inteligentnych urządzeń.

Zdjęcie główne: Obraz Sabine van Erp z Pixabay

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy