ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Formularze

Gdzie zrobić ankietę? Microsoft Forms czy Formularze Google

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Porady

Formularze są coraz częściej wykorzystywane w różnych sferach. Między innymi chętnie wykorzystują ich potencjał studenci. W ten sposób bardzo szybko mogą uzyskać dane do swojej pracy dyplomowej. To również dobre rozwiązanie dla marketerów, którzy chcą poznać preferencje konsumentów. Dzięki formularzom bardzo łatwo można gromadzić wszystkie dane oraz przeglądać ich rezultaty. Formularze Google czy Microsoft Forms? Pojawią się bardzo proste pytanie, dotyczące dwóch najpopularniejszych usług wykorzystywanych w celu przeprowadzania ankiet.  

Formularze Google – studenci to lubią!

To usługa, która jest szczególnie znana w środowisku studenckim. Do tej grupy trafiła zdecydowanie szybciej niż Microsoft Forms i niestety tutaj propozycja z Redmond straciła na “dzień dobry” dużą grupę docelową, która w dużym stopniu posiłkuje się robieniem ankiet zwłaszcza podczas pisania prac dyplomowych. Formularze Google jak zawsze przekonują do siebie przede wszystkim minimalizmem oraz prostotą. Jak wszystkie inne narzędzia charakteryzują się także ciekawymi motywami, które potrafią zadbać o estetykę ankiety.  Wizualna strona również wpływa na odbiorcę. Dzięki temu nieraz przekonasz do udzielenia odpowiedzi na pytania.  

Zobacz także: Przydatne sztuczki w Formularzach Google, które pomogą pracować szybciej i lepiej nad ankietą 

Microsoft Forms – Twój wybór, jeśli chcesz zrobić profesjonalną ankietę

Google ma konkurencję pod oczywistą postacią – Microsoftu. To aplikacja, która umożliwia na dokładnie to samo, co Formularze. Oczywiście wszystko w stylu giganta z Redmond. Microsoft skrupulatnie przejmuje osoby, którym rozwiązanie od Google nie przypadło do gustu. Tutaj również czekają na Ciebie motywy, którymi możesz upiększać swoje ankiety i sprawiać, że będą one jeszcze bardziej plastyczne. Wszystko działa tak samo intuicyjnie oraz płynnie, co w przypadku Formularzy. Aplikacja ma typowo korporacyjny wygląd.  

Forma użytkowania Formularzy Google i Microsoft Forms

Komputer
Obraz Pexels z Pixabay

Obie propozycje na tym polu działają bardzo podobnie. W systemach mobilnych na chwilę obecną niestety nie można korzystać z dedykowanej aplikacji. W przypadku osoby, która zajmuje się przygotowaniem ankiety zdecydowanie lepiej jest wybrać pracę z Microsoft Forms lub Formularze na komputerze. To zupełnie inny komfort pracy niż na smartfonie w przeglądarce – w przypadku aplikacji kwestia zapewne wyglądałaby zupełnie inaczej. Dla komputerów jedyną możliwością przygotowania ankiety jest wersja webowa.  

Zarządzanie zebranymi wynikami

Zgromadzone odpowiedzi osadzają się w pamięci w chmurze. W przypadku Formularzy jest to Dysk Google, natomiast Microsoft Forms bazują na OneDrive. Wszystkie wyniki mogą zapisywać się do Arkuszy Google lub Excela. Dzięki temu od razu masz gotowe całe zestawienie. Następnie możesz zgrupowane informacje przerobić przykładowo na wykres lub tabele przestawną tak, aby jeszcze lepiej wykorzystać uzyskane odpowiedzi. Takie możliwości zapewniają obie usługi, ponieważ są to podstawowe funkcje Excela oraz Arkuszy.  

Naturalność wyboru w przypadku Microsoft 365 i Google Workspace

W wielu sytuacjach różnice nie będą miały większego znaczenia, ponieważ główną przesłanką za tym, aby wybrać Microsoft Forms lub Formularze Google jest korzystanie z usług Microsoftu lub Google. To będzie naturalnym wyborem, kiedy firma korzystająca z Microsoft 365 będzie pracować na Microsoft Forms, a użytkownicy Google Workspace zapewne zdecydują się na Formularze. Jest to podyktowane przede wszystkim środowiskiem, w którym pracuje dana organizacja. Wówczas jednostka zapewnia sobie przepływ informacji w obrębie usługi od jednego dostawcy.  

Zobacz także: Co to Google Workspace? Czego oczekiwać po nowej ofercie?   

Wybór pomiędzy Formularzami Google a Microsoft 365 zależy zazwyczaj od środowiska, w jakim pracuje przedsiębiorstwo. Jest to uzasadnione migracją danych w obrębie wybranej usługi oraz możliwość dalszego procesowania danych. W przypadku osób prywatnych to już pozostaje kwestią osobistych preferencji. Jeśli cenisz sobie zdecydowanie rozwiązania Microsoftu, wtedy nie powinieneś się zastanawiać i faktycznie wybierać Forms. Jeśli lubisz pracować z rozwiązaniami, które możesz znaleźć na Dysku Google, wówczas nie ma sensu się zastanawiać i śmiało wybierać Formularze Google.  

Źródło obrazka wyróźniającego: Obraz Al Kwarismi Wirawan z Pixabay

Sprawdź najnowsze wpisy