ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
aplikacje do korekty językowej

Popraw swoją pisownię – najlepsze aplikacje do korekty językowej

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Porady

Coraz częściej klawiatura staje się synonimem codziennej pracy i przede wszystkim pisania. Im więcej zadań Ci przydzielono, tym bardziej musisz się śpieszyć. Jednak pośpiech nie jest dobrym czynnikiem, jeśli zależy Ci na odpowiedniej jakości tekstu. Dlatego warto mieć na uwadze aplikacje do korekty językowej. To właśnie z nimi zadbasz o błędy interpunkcyjne oraz ortograficzne w swoich wypowiedziach pisemnych. Jeśli nie wiesz kiedy należy postawić przecinek w zdaniu, wówczas koniecznie musisz zdecydować się na zainstalowanie rozszerzenia, które zadba o to, aby wszystko było swoim miejscu. Co wybrać? 

LanguageTool – jak poprawnie napisać

aplikacje do korekty językowej, languagetool
LanguageTool jako dodatek to Dokumentów Google’a

Narzędzie to można wykorzystywać na wiele sposobów – w zależności od tego, do czego potrzebujesz najczęściej korekty. Korzystasz z edytora tekstu, gdzie piszesz artykuły lub pracę dyplomową? LanguageTool możesz zainstalować w Wordzie, Dokumentach Google oraz w OpenOffice i LibreOffice. Jednak na tym nie koniec, ponieważ korekta może działać również na zasadzie rozszerzenia do przeglądarki. Skorzystasz z niej w Google Chrome, Safari, Firefox oraz Microsoft Edge. Co potrafi ten zawodnik? Całkiem sporo. Zajmie się podstawowymi aspektami takimi jak ortografia oraz interpunkcja. Czym może zaimponować LanguageTool? Na pewno ilością języków, w których sprawdzą poprawność. Wybór jest poszerzany o możliwość wyboru regionu. Możesz uszczegółowić i zdecydować się na angielski brytyjski, amerykański lub australijski i wiele innych języków.

Zobacz także: Dokumenty Google otrzymały funkcję, która od ponad 20 lat jest standardem

Redaktor Microsoft – nowe narzędzie do sprawdzania pisowni i nie tylko

redaktor w microsoft word

To stosunkowo młoda usługa, z której można korzystać przede wszystkim w oprogramowaniu Microsoftu. Redaktora znajdziesz między innymi w Wordzie. Jednak możesz korzystać z niego również w przeglądarce. Tutaj wybór nie jest szeroki, ponieważ Redaktor Microsoft na chwilę obecną jest dostępny jedynie na Edge’a oraz Google Chrome. Usługa zajmuje się poprawianiem stylu, pisowni oraz gramatyki. Dzięki temu Twój tekst będzie zdecydowanie bardziej profesjonalny. Redaktor może pomagać także w Outlooku, skąd na pewno wychodzą bardzo ważne wiadomości do klientów oraz pracodawców. W wersjach płatnych zakres sprawdzania jest poszerzany przykładowo o takie kategorie jak „zwięzłość” oraz „jasność”, co przyczyni się do lepszego odbioru informacji przez czytelnika. 

Grammarly – piszesz dużo po angielsku i potrzebujesz profesjonalnego sznytu

aplikacje do korekty językowej

Dla osób, które do tej pory nie zagłębiały się w tematykę usług do korekty, Grammarly powinno być najbardziej rozpoznawalną pozycją. Twórcy zadbali o odpowiednią reklamę, przez co o narzędziu usłyszało wiele osób. Jego funkcjonalność jest zdecydowanie węższa niż propozycji powyżej. Na chwilę obecną skupia się jednak jedynie na języku angielskim. Język ten staję się coraz popularniejszy i przydaje się w coraz większej ilości zawodów. Z Grammarly napiszesz poprawnie każdą pracę zaliczeniową z angielskiego czy biznesowego maila.

Zobacz także: Microsoft Office dla Androida w końcu z Trybem Ciemnym

Dlaczego warto mieć na uwadze aplikacje do korekty językowej? Jeśli jeszcze z nich nie korzystałeś, już po pierwszym ich zastosowaniu, przekonasz się, w jak bardzo dużym stopniu ułatwia Ci to Twoja codzienną pracę. Unikniesz dodatkowo błędów, które mogłyby niekoniecznie dobrze wpłynąć na odbiór Twojej osoby. Wybór jest całkiem spory. W przypadku Redaktora Microsoftu wszystko zależy od tego, w jakim środowisku pracujesz. Dobrze sprawdzi się w Office oraz Edge. Możesz zdecydować się na rozszerzenie w produktach firmy z Redmond. Jeśli korzystasz z innego oprogramowania takiego jak LibreOffice, OpenOffice lub usługi Google, wówczas ciekawym wyborem będzie LanguageTool. Rozszerzenie działa zarówno w obrębie całej przeglądarki oraz jako dodatek jedynie do Dokumentów Google (i innych usług również). Piszesz głównie w języku angielskim i nie zainteresowała Cię ani jedna, ani druga usługa? Pozostaje Ci wtedy Grammarly, które jest jednym z bardziej znanych rozszerzeń do korekty. 

Sprawdź najnowsze wpisy