ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Okulary do komputera

Jak zadbać o wzrok przy ekranach? Okulary do komputera pomogą pracować dłużej i bez zmęczenia

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Porady

W dobie smartfonów i komputerów nasze oczy muszą zmagać się z działaniem wielu szkodliwych czynników. Dobry wzrok jest priorytetem dla każdego, dlatego tak ważna jest ich prawidłowa ochrona. Nawet jeśli nie masz żadnych problemów, zadbaj o odpowiednie okulary do komputera. W ten sposób unikniesz chronicznego zmęczenia czy zniwelujesz działanie promieniowania niebieskiego. Dzięki temu uchronisz się od różnych chorób oczu.

Dlaczego warto kupić okulary do komputera?

Podczas pracy przy ekranie narażeni jesteśmy na działanie szkodliwych czynników takich jak suche powietrze, sztuczne światło, wysoki poziom kurzu i zanieczyszczeń w powietrzu, odbijanie się światła od różnych powierzchni. Wszystkie te czynniki mogą przekładać się na przemęczenie oczu, którego objawami jest ból, zaczerwienienie, swędzenie, suchość i zamglenie wzroku. To z kolei może doprowadzić do silnych bólów głowy. Wybierając okulary do komputera, zniwelujesz oddziaływanie części czynników i uchronisz się przed ich późniejszymi negatywnymi skutkami.

Jakie okulary wybrać?

Zanim zdecydujesz się na jakiś model ze sklepu stacjonarnego czy internetowego, powinieneś się udać najpierw do specjalisty od spraw związanych ze wzrokiem. Szczególnie jeśli masz wadę wzroku. Nie musi być to od razu lekarz okulisty, może to być również optometrysta czy refrakcjonista. Jego zadaniem będzie zbadanie kondycji Twojego wzroku oraz przeprowadzenie wywiadu. Na ich podstawie dowiesz się jakie szkła będą dla Ciebie najlepsze.

Co powinny zawierać okulary do pracy przy komputerze?

Sercem każdych okularów są soczewki. W przypadku tych do komputera bardzo ważne są, aby miały one filtr światła niebieskiego. Dzięki temu chronią one oczy od szkodliwego promieniowania wytwarzanego przez ekrany. Ich zadaniem jest odbijanie szkodliwego promieniowania niebieskiego. Oczy wtedy mniej się męczą, a Ty nie będziesz mieć już problemów z przesuszaniem oczu czy uciążliwymi bólami głowy pojawiającymi się przy dłuższej pracy na komputerze.

Warto zadbać także o specjalne powłoki, które również przełożą się na komfort Twojego wzroku. Szkła z antyrefleksem eliminują odbicia światła powstające na wierzchu soczewki, co przekłada się na wyraźne widzenie. Warstwa antyrefleksyjna to również lepsze utwardzenie, co przyczynia się do większej trwałości i odporności na zarysowania. Ułatwia ona również czyszczenie, często zapobiega też gromadzeniu się tłustych plam.

Jeśli masz uczulenie na kurz, możesz zdecydować się także na powłokę antystatyczną. Jej zadaniem jest zapobieganie osadzaniu się wszelkich zanieczyszczeń czy kurzu na szkłach. Rozwiązanie to dobrze sprawdza się również w przypadku osób nadwrażliwych na kurz. Jeśli natomiast masz problem z nieustannie zaparowanymi okularami, wybierz powłokę hydrofobową. Dzięki niej bardzo łatwo usunąć wodę ze szkła. W ten sposób Twoje problemy z wiecznie rozmazanym obrazem się skończą.

Okulary korekcyjne a okulary do komputera

Musisz zdawać sobie sprawę, że szkła do pracy przy komputerze to nie to samo co korekcyjne. Nawet najlepsze soczewki nie sprawią, że uchronisz się od niekorzystnego wpływu światła niebieskiego jeśli nie będą powleczone odpowiednią powłoką. Jeśli posiadasz okulary korekcyjne, możesz dopytać u okulisty czy optyka o możliwość pokrycia okularów filtrem światła niebieskiego. Podczas pracy przy komputerze wystrzegaj się również soczewek, ponieważ nie gwarantują one odpowiedniej ochrony.

Nawet jeśli nie masz żadnej wady wzroku, powinieneś zastanowić się nad korzystaniem z okularów podczas pracy przy komputerze. Chroniczne narażenie na światło niebieskie emitowane przez wszelkie ekrany negatywnie wpływa na wzrok. Szczególnie że non stop korzystamy z urządzeń emitujących to promieniowanie. Lepiej zapobiegać problemom, niż narażać się na długie i kosztowne leczenie. Pamiętaj jednak, że źle dobrane okulary również mogą Ci zaszkodzić, dlatego należy odpowiedzialnie podchodzić do ich wyboru.

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz Jan Vašek z Pixabay

Sprawdź najnowsze wpisy