Arkusze Google są bardzo popularnym rozwiązaniem. Dużą zaletą jest powiązanie z innymi usługami giganta z Mountain View oraz możliwość zapisywania efektów swojej pracy na Dysku Google, który jest bardzo chętnie wykorzystywany przez użytkowników w życiu prywatnym oraz zawodowym. W przypadku analizowania i prezentowania danych bardzo ważną kwestią są wykresy. To właśnie na nich w ciekawy sposób możesz zaprezentować odbiorcy zależności w przyjętych zbiorach danych. Jeśli Twoja kalkulacja będzie estetyczna, na pewno dużo łatwiej będzie podjąć decyzję. Wykresy w Arkuszach Google zapewniają duże możliwości. Możesz je edytować i prezentować na wiele różnych sposobów, dlatego warto je poznać! 

Wybór wykresu to podstawa

wykresy w Arkuszach Google

Co prawda Arkusze Google nie oferują zbyt wiele typów wykresów, jednak wybór nieodpowiedniego może wpłynąć na czytelność zawartych na nim danych. Najczęściej sprawdzać będą się wykresy liniowe lub punktowo-liniowe szczególnie w przypadku informacji prezentowanych w pewnym przedziale czasu oraz kolumnowe, które sprawdzają się najlepiej w przypadku porównań. Czasami dobrze będzie też zdecydować się na połączenie obu rodzajów. Właśnie dlatego umiejętne posługiwanie się nimi jest bardzo przydatne.

Mniej znaczy więcej

wykresy w Arkuszach Google

Przeładowanie wykresu dodatkowymi elementami i danymi zaburza nie tylko jego estetykę, ale też obniża jego czytelność. Lepiej jest unikać wielokolorowego tła, linii siatek, zbędnych etykiet danych, cieniowania czy nawet obramowania wykresu. Kieruj się jednak zasadą złotego środka – zbyt duża redukcja elementów również negatywnie wpływa na wykres. W tym wypadku może zdarzyć się tak, że żadne wartościowe dane się na nim nie znajdą.

Zadbaj o osie wykresu i dobry tytuł 

legenda, opis osi w arkuszu Google

Solidne wprowadzenie do wykresu stanowi jego tytuł. Nie może być od zbyt zawiły, tylko „krótki, zwięzły i na temat”. Odbiorca musi od razu wiedzieć, co przedstawia. Zadbaj również o właściwe opisy osi wraz z jednostkami, aby nikt nie miał problemów z jego interpretacją. Bardzo ważny jest również format liczb. Nie przesadzaj z liczbą miejsc po przecinku, ponieważ bardzo łatwo jest się w tym pogubić. Szczególnie że w przypadku liczb całkowitych będą to i tak same 0.

Zobacz także: Najlepsze zamienniki Microsoft Excel – arkusze kalkulacyjne warte uwagi

Nie przesadzaj z kolorami

Arkusze Google - wybór koloru dla wykresu

Nie zamieniaj wykresów w tęczę. Mieszanina kolorów powoduje raczej jedynie zawrót głowy. Staraj się wybierać pastelowe odcienie, najlepiej tego samego koloru. Dzięki temu natężeniem koloru możesz łatwo podkreślić ważność danych. Możesz też tworzyć wykresy w odcieniach szarości, a kluczowe informacje zaznaczać innym kolorem. W ten sposób zwracasz uwagę odbiorcom na najważniejsze liczby. Łatwiej też będzie zauważyć najważniejsze zależności między danymi.

Chcesz skomentować wykres? Nie ma problemu

wykresy w Arkuszach Google

Przez usunięcie zbędnych informacji zyskujesz sporo wolnej przestrzeni. Jeśli więc uznasz, że któraś informacja wymaga dodatkowego komentarza, możesz go spokojnie zamieścić. Dzięki temu podkreślisz najważniejsze treści czy doprecyzujesz niektóre zagadnienia. W ten sposób, osoby, które nie mogły uczestniczyć w Twojej prezentacji, od razu będą wiedziały, co chciałeś przekazać z wykorzystaniem wykresu. Możesz zawsze też urozmaicić treści jakąś grafiką, która jest ściśle powiązana z treścią. Ten drobny akcent również przyciągnie uwagę do najważniejszego punktu czy danej.

Nie przesadzaj z udoskonalaniem

Stosując się do kilku prostych zasad, otrzymasz estetyczne, czytelne wykresy. Nie musisz poświęcać jednak zbyt wiele czasu na ciągłe ulepszanie ich wyglądu. Lepszy jest wrogiem dobrego, więc lepiej zapytać kogoś, czy dane są dla niego jasne, niż szukać co jeszcze można poprawić. Druga osoba wskaże Ci ewentualne poprawki czy podpowie, czego się pozbyć, a Ty będziesz mieć pewność, że wykonałeś wszystko, jak należy.

Zobacz także: Google ułatwia udostępnianie w kluczowych usługach – Dysk, Arkusze i inne

Wykresy w Arkuszach Google pomogą Ci prezentować dane w odpowiedni sposób. Ich zadaniem jest upraszczanie analizowanego zbioru danych i przedstawianie w czytelniejszy sposób niż tabele. Dzięki temu dużo szybciej można zaobserwować pewne tendencje oraz zależności.

Zdjęcie główne: Biznes zdjęcie utworzone przez freepik – pl.freepik.comfreepik

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Żółkiewicz

Miłośnik nowoczesnych technologii, w których docenia przede wszystkim możliwości zdalnej współpracy. Ceni przede wszystkim technologiczne zastosowanie w zakresie biznesu. Od wielu lat redaktor poszczególnych serwisów internetowych.