Wyszukiwarkę Google zna każdy. Samo wyszukiwanie jest na tyle powszechną czynnością, że usłyszysz nieraz słowo “googlować”. To najbardziej znana wyszukiwarka. Pomimo tego, że konkurencja pod postacią DuckDuckGo oraz Bing przez cały czas goni z gigantem, ten nadal nie ustępuje swojej pozycji i jest niedościgniony  – to właśnie Google dominuje na rynku wyszukiwarek, pochłaniając większą część rynku. Coraz częściej poszczególne osoby podejmują próby całkowitego odcięcia się od wszystkich usług Google. Nie wszystkim się to udaje. Jednak inną kwestią jest jeszcze szukanie. Jak wyszukiwać w Google, by znaleźć więcej i dokładniej? Mało, kto zna zaawansowane metody, które mogą przyłożyć się do dokładniejszych wyników w wyszukiwarce.

Operator OR ratunkiem dla powątpiewających

Jak wyszukiwać w Google? Operator OR

Jeśli nie jesteś do końca pewien właściwej pisowni lub zastanawiasz się nad tym, czego właściwie szukasz, możesz skorzystać z operatora OR. Pozwala wysłać zapytanie dotyczące jednocześnie jednej oraz drugiej frazy. Na chwilę obecną wiele osób na pewno zauważy, że przy obecnej sprawności wyszukiwarki Google nie ma zazwyczaj potrzeby korzystać z operatora OR, ponieważ w przypadku przykładowo złej pisowni zobaczysz komunikat “Czy chodziło ci o:…”. Bardzo często przykładem polskiego internetu dla OR są dwie bardzo podobne do siebie miejscowości – Lublin oraz Lubin. Powyżej widzisz wyniki dla wyszukiwania z operatorem, a poniżej bez niego. Bez użycia OR pokazuje się od razu trasa z jednego do drugiego miasta. 

Jak wyszukiwać w Google? Operator OR

Chcesz przeszukać social media w Google? Pewnie, że się da

Jak wyszukiwać w Google? Operator @

Jeśli chcesz wykorzystać wyszukiwarkę do tego, aby przeszukiwać serwisy społecznościowe, wówczas wystarczy zaznajomić się z jednym znakiem – @. Wystarczy, że wpiszesz przed nazwą osoby znak “@”, w pierwszych wynikach otrzymać jej konto na Facebooku, Twitterze lub Instagramie. To zapewne znacząco ułatwi szybsze znajdowane poszczególnych profili społecznościowych. 

Pobierz Google z Google Play.

Wyszukiwanie ograniczone do konkretnej strony internetowej

Jak wyszukiwać w Google? Operator site

Jeśli nie potrzebujesz szukać strony, a chcesz przeszukać konkretny adres, wówczas wystarczy użyć komendy “site”. Przykład jest widoczny na zdjęciu powyżej. Wystarczy jedynie po poleceniu “site” wpisać adres strony, która Ciebie interesuje i po spacji wytypować konkretną frazę, którą chciałbyś sprawdzić na wskazanej stronie internetowej. Wówczas w wynikach zobaczysz różne propozycje ze wskazanego adresu www. 

Zobacz także: Analitycy: Dwa na trzy wyszukiwania w Google nie mają najmniejszego sensu

Zależy Ci na wynikach tylko z danej domeny? “Site” sprawdzi się także tutaj

Jak wyszukiwać w Google? Operator site

Potrzebujesz przeszukać informacje przykładowo tylko z zakresu rządowych domen? W tym celu wpisz “site:.gov”. Dzięki temu uzyskasz wyniki stron ministerstw oraz resortów podległych pod stronę rządową. 

Zobacz także: Google Go z kolejnym rekordem w Sklepie Play – to już pół miliarda

Szukaj niepełnych fraz, kiedy nie znasz całej nazwy i nie wiesz jak wyszukiwać w Google

Jak wyszukiwać w Google? Operator *

Czasami nazwa może być dłuższa albo po prostu nie do końca uda Ci się zapamiętać każdy wyraz. Mózg człowieka działa w ten sposób, że zapamiętuje to, co jest na początku i na końcu. W jaki sposób odszukać pełną nazwę i trafić na pewno na to, co chciałbyś znaleźć, jednak nie jesteś w stanie wytypować dla wyszukiwarki całej nazwy? Korzystaj z symbolu “*”. Ten pozwala na wskazywanie wyszukiwarce, że pomiędzy jedną a drugą frazą (lub przy innych ułożeniach także przed i po wyrazie) powinien znajdować się jeszcze inny wyraz lub tekst. 

Zobacz także: To już 10 lat Chrome OS! Google z tej okazji przygotowało wiele świetnych funkcji dla systemu

Bardziej zaawansowane wyszukiwanie plików pdf w Google

Jak wyszukiwać w Google? Operator filetype:pdf

Co robi zazwyczaj większość osób, kiedy chce znaleźć plik pdf z konkretnymi materiałami? Jest na to jeszcze inny – dokładniejszy sposób. Swoje zapytanie zacznij od “filetype:pdf”. Po tej komendzie należy oczywiście dopisać interesującą Cię frazę. Wtedy wszystkie wyniki w wyszukiwarce będą prowadzić do plików pdf. 

Wyszukiwarka Google jest tematem rzeką. Powyższe komendy są jedynie kilkoma z wielu. Bywa też tak, że wiele z nich przestaje mieć jakikolwiek sens, ze względu na rozwój możliwości samej wyszukiwarki. Jednak część z komend, pozwala znaleźć szybciej oraz dokładniej to, co masz na myśli i czego oczekujesz od wyników wyszukiwania. Jak wyszukiwać w Google? Z powyższymi radami na pewno znajdziesz to, czego potrzebujesz.

Zdjęcie główne: freestocks-photos//Pixabay

    Google News
    Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
    Obserwuj

    Kamil Żółkiewicz

    Miłośnik nowoczesnych technologii, w których docenia przede wszystkim możliwości zdalnej współpracy. Ceni przede wszystkim technologiczne zastosowanie w zakresie biznesu. Od wielu lat redaktor poszczególnych serwisów internetowych.