ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Jak ograniczyć korzystanie z telefonu?

Jak ograniczyć korzystanie z telefonu? Kilka porad pomoże odpocząć od ekranu

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Porady

Wszystko ma swoje skrajności, a jak powszechnie wiadomo, nie są one zazwyczaj dobre. Dlatego w tym celu zazwyczaj należy podejmować działania. Obecnie jedną z coraz częściej pojawiających się sytuacji jest uzależnienie od smartfona. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak często zagląda do telefonu i kiedy przekracza kruchą granicę pomiędzy normą a uzależnieniem. Jak ograniczyć korzystanie z telefonu? Sposobów jest całkiem sporo. 

Pozbądź się zbędnych aplikacji

Pierwszą rzeczą, od jakiej powinieneś zacząć, jest dokładny przegląd posiadanych aplikacji. Zastanów się, z których korzystasz najczęściej, a z których rzadziej. Pomyśl, czy aby na pewno musisz zaglądać co chwilę w Twoje media społecznościowe. Po usunięciu aplikacji, na które poświęcasz najwięcej czasu, telefon utraci na atrakcyjności w Twoich oczach. Wtedy nie będziesz czuł, aż takiej potrzeby, żeby do niego zajrzeć i sprawdzić, co Cię omija.

Ogranicz powiadomienia

Jak ograniczyć korzystanie z telefonu? Wszystko zaczyna się od małych kroków. Oczywiście nie rzucisz telefonu od zaraz. Powrót do zdrowych nawyków bywa bardzo często drogą przez mękę w przypadku odzwyczajania się od nagminnego używania technologii i internetu. Jednak skupiając się na strategii małych kroków i radości z małych sukcesów, na pewno jesteś w stanie ograniczyć korzystanie z telefonu i cieszenie się tym, co jest dookoła. 

Zobacz także: Przegląd najciekawszych aplikacji do personalizacji smartfona

Wybierz dedykowane aplikacje

telefon

W Google Play znajdziesz kilka aplikacji, które pozwolą Ci odłożyć telefon na dłuższy czas. Stay Focused pozwoli blokować witryny internetowe. W ten sposób ograniczysz korzystania z aplikacji, wymierzając konkretne ilości czasu, jakie możesz spędzić w danym miejscu w swoim smartfonie. Inną popularną propozycją jest Forest. W ten sposób będziesz mógł widzieć efekty swoich starań na przestrzeni Twojego cyfrowego lasu. Każda roślina rośnie wtedy, kiedy nie korzystasz z telefonu. 

Pobierz Forest: Stay focused w Google Play! 

Czy wiesz, jak dużo czasu spędzasz przed telefonem? Czasami strach patrzeć!

Coraz więcej aplikacji posiada opcję sprawdzania czasu, który poświęciło się na korzystanie właśnie z niej. Czasami warto korzystać z takich rozwiązań, ponieważ w tych skrajnych przypadkach powinno dać to (chociaż odrobinę) do myślenia. Warto zastanowić się, co mógłbyś zrobić w tym czasie, który przesiedziałeś przed telefonem. Czy na pewno jesteś taki zajęty i wiecznie musisz mówić “nie mam na to czasu”? Wystarczy odłożyć smartfona, wyłączyć wszystkie social media i naprawdę znajdziesz mnóstwo wolnego czasu, który możesz wykorzystać zdecydowanie lepiej w kierunku swojej produktywności. 

Wyciszanie telefonu, wyłączanie internetu oraz tryb samolotowy

To bardzo proste czynności, które raczej ma każdy od razu w głowie, kiedy myśli o ograniczeniu korzystania z telefonu. Wyciszanie urządzenia powoli Ci przede wszystkim na to, aby dźwięki przestały zdradzać, jakiej wiadomości możesz się właśnie spodziewać. Każda aplikacja ma swoje sygnały. W ten sposób wiesz, kto napisał i od razu rzucasz się na telefon. Jeśli odczytasz za godzinę i odpiszesz dopiero wtedy naprawdę nic wielkiego się nie stanie, a świat będzie się kręcić dalej, jak do tej pory. Inną opcją jest również wyłączanie internetu lub włączanie trybu samolotowego. W ten sposób nie będziesz widział ciągłych powiadomień na ekranie swojego telefonu. 

Zobacz także: Aplikacje do monitorowania snu, które pozwolą Ci spać spokojnie

Odkładaj telefon i zostawiaj go w domu

Jeśli odłożysz telefon w miejsce, gdzie będziesz musiał przez cały czas po niego chodzić, wówczas w końcu machniesz ręką i powiesz “sprawdzę później”. Spacer bez telefonu jest najlepszym sposobem na to, aby odpocząć od ekranu i niebieskiego światła. Im dalej od Ciebie będzie smartfon, tym lepiej dla wypracowania dobrych nawyków. 

Jak ograniczyć korzystanie z telefonu? Na początku najważniejsze są małe kroki. To właśnie one pozwolą Ci na podjęcie pierwszych działań na drodze do redukowania czasu spędzanego przed ekranem telefonu. Co zyskasz na tym? Naprawdę dużo chwil, których wiecznie Ci brakuje.

Źródło obrazka wyróżniającego: Pexels z Pixabay  

Sprawdź najnowsze wpisy