PowerPoint sprawia, że nauka wygląda zupełnie inaczej. Podczas robienia prezentacji dużo łatwiej jest opanować dane zagadnienia, kiedy zbierasz materiały w jedno miejsce i pracujesz nad nimi. To wszystko pozwala lepiej się uczyć i pracować wydajniej.  Jednak czasami warto poświęcić też chwilę na poznawanie nowych funkcji narzędzi, których używasz do pracy. Po co? Po to, aby ta sama praca zajmowała mniej czasu lub/i dawała jeszcze lepsze efekty. Sztuczki w PowerPoincie sprawią, że zaczniesz poświęcać mniej czasu na składanie prezentacji. To przełoży się także na jakość Twojej pracy, ponieważ spędzanie wielu godzin w PowerPoincie wcale nie wpływa pozytywnie na rezultat Twoich starań. 

Po co korzystać z programów do edycji grafik? W PowerPoincie zrobisz to samo

Jest to funkcja nieznana dla wielu osób. Większość przywykła już do korzystania z zewnętrznego programu do edycji grafik do prezentacji. Jednak do wykonania tak prostych i szybkich zmian, jak kasowanie tła na obrazku, możesz wykorzystać samego PowerPointa. Cała czynność nie jest przesadnie skomplikowana. Przede wszystkim wstaw po prostu zdjęcie na slajd → zaznacz zdjęcie lewym przyciskiem myszy → wybierz zakładkę formatowanie → w menu wybierz “Usuń tło”. Tutaj czeka Cię odrobina pracy manualnej. Musisz teraz zaznaczyć zakres obszaru tła, który chcesz usunąć. Jeśli zaznaczenie Cię zadowala i to właśnie taki efekt miałeś na myśli, wtedy pozostaje nacisnąć ostatni przycisk “Zachowaj zmiany”. Gotowe. Wszystko zrobiłeś w jednym miejscu bez potrzeby osobnego zapisywania, eksportowania i importowania.

Zobacz także: Microsoft Office bez subskrypcji – gigant zmienia strategię?

Po co usuwać tło? Dzięki temu Twoja prezentacja będzie wyglądać zdecydowanie bardziej profesjonalnie. Pozbędziesz się nieciekawego efektu białego obramowania. Brak tła pozwoli Ci też na to, aby odpowiednio wkomponować elementy graficzne w tekst niczym w znanych magazynach branżowych. 

Pobierz PowerPoint w Google Play. 

Zobacz także: Dokumenty Google nareszcie z pełną obsługą plików Microsoft Office

Korzystaj z pipety w celu jednolitości kolorystycznej

sztuczki w powerpoincie

Jeśli chcesz dopasować kolory do siebie, wówczas warto pamiętać o tym, że narzędzie pipety jest obecne także w PowerPoincie. W programie możesz zmieniać kolory wybranych elementów. Jedyne co musisz zrobić to użyć pipety. Zaznaczasz wtedy dany obiekt, pobierając tym samym próbkę koloru. Krok kolejny to wybranie zakładki “Formatowanie”. Tutaj należy poszukać opcji wypełniania kształtów. Ostatnie zadanie to po prostu wybranie preferowanego koloru wypełnienia. W ten sposób zapewnisz sobie zgodność kolorystyczną w całej prezentacji. Estetyka Twoich slajdów także wpływa na prawidłowy odbiór treści. 

Zobacz także: Żyj produktywnie! Aplikacje Microsoftu na Androida Ci w tym pomogą

Sztuczka na zasłonięcie slajdu i przeniesienie uwagi widzów

Podczas prezentacji czasami dochodzi do sytuacji, w których potrzebujesz odciągnąć na moment uwagę swoich słuchaczy, aby w pełni zajęli się słuchaniem tego, co mówisz. Zazwyczaj największe skupienie jest na tym, co się widzi, a nie na tym, co się słucha. Jak można temu zaradzić? Wyłączyć prezentację na moment. Jednak tutaj są dwie drogi. Jeśli prezentacja odbywa się w warunkach tradycyjnych, możesz zawsze wyłączyć projektor. Nikt nie powinien polecać tego rozwiązania, dlatego również do tego nie zachęcam. PowerPoint ma na to swój sposób. Podczas prezentowania wystarczy nacisnąć klawisz “B”. To sprawi, że odbiorcy zobaczą nagle czarny ekran – efekt taki sam, jak przy odłączeniu projektora. Oczywiście teraz pytanie tylko jak wrócić? To bardzo proste. Wystarczy kliknąć dowolny klawisz. Po tym powrócisz do tego momentu, gdzie wyłączyłeś prezentację w trybie pokazu slajdów. 

PowerPoint jest bardzo rozbudowanym narzędziem do przygotowywania prezentacji. Znajdziesz w nim masę funkcji od tych podstawowych do tych bardziej zaawansowanych. Na rynku możesz znaleźć także wiele innych zamienników takich, jak przykładowo LibreOffice Impress oraz Prezentacje Google. Każde rozwiązanie ma swoje unikatowe funkcje poza tymi standardowymi. Jednak PowerPoint od wielu lat trzyma swoją pozycję i to właśnie on jest tym klasykiem, do którego wciąż się wraca. Dlatego sztuczki w PowerPoincie nigdy nie będą zbędną wiedzą.

Źródło grafiki wyróżniającej: Esa Riutta z Pixabay

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Żółkiewicz

Miłośnik nowoczesnych technologii, w których docenia przede wszystkim możliwości zdalnej współpracy. Ceni przede wszystkim technologiczne zastosowanie w zakresie biznesu. Od wielu lat redaktor poszczególnych serwisów internetowych.