W przypadku Excela każdy od razu myśli głównie o skomplikowanych kalkulacjach. Jednak ma on także swoje inne zastosowania i dla wielu użytkowników w pewnych kwestiach potrafi zastąpić nawet Worda. Pozwala porządkować i organizować pracę zespołu. To program wielu możliwości. Jednak możesz poszerzać jego horyzonty, korzystając dodatkowo z określonych funkcji oraz ze skrótów klawiszowych. Sztuczki w Excelu są niekończącym się tematem już na dziś. Jednak to nie koniec, ponieważ przez cały czas można obserwować wdrażanie coraz to nowszych funkcji, które sprawiają, że Twoja praca jest szybsza i bardziej jakościowa. 

Sprytnie przerzucaj dane między wykresami

sztuczki w Excelu

Robienie podstawowych wykresów dla niejednej osoby już jest nie lada wyzwaniem. Co dopiero kiedy przyjdzie zrobić zaawansowany wykres. Jednak może być jeszcze gorzej. Co, kiedy będziesz musiał połączyć kilka wykresów w jeden? To zabrzmi banalnie, ale w tym celu wystarczy jedynie znajomość słynnego CTRL i C oraz CTRL i V. Wystarczy zaznaczyć określony zakres danych. W tym celu wystarczy przytrzymać CTRL i klikając prawym przyciskiem myszy zaznaczać wybrane kolumny. Następnie wystarczy jedynie skopiować kolumny i nacisnąć na kolejny wykres. Tam musisz już jedynie wkleić skopiowane dane i w ten sposób połączysz dwa lub więcej wykresów w jeden. Taka możliwość pozwoli Ci bardzo często inaczej podejść do tematu i dane z kilku wykresów przedstawić na jednym, aby można było łatwiej spojrzeć i porównać ze sobą określone kategorie i dane. 

Zobacz także: Typy danych w Microsoft Excel to rewolucja w arkuszu kalkulacyjnym

Jak ustawić listę rozwijaną i jak z niej korzystać bez żadnych ustawień? 

sztuczki w Excelu

Listy rozwijane są bardzo często użytkowane, ponieważ pozwalają znać spectrum możliwości wyboru. Dzięki temu nie musisz zastanawiać się nad tym, co tutaj powinieneś wpisać oraz co zazwyczaj jest wpisywane w określonym miejscu. Jej przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy zaznaczyć zakres, w którym chciałbyś mieć listę rozwijaną → przejdź do karty “Dane” na wstążce → kliknij “Sprawdzanie poprawności danych” → “Ustawienia” → w polu “Zezwalaj” naciśnij “Lista” → wybierz polę “Źródło” → wybierz zakres danych do listy 

Jednak, co kiedy taka lista nie została stworzona i nie do końca chcesz się w to bawić, bo potrzebujesz wpisać na szybko? Wtedy do Twojej dyspozycji pozostaje ciekawy skrót klawiszowy Alt i strzałka w dół. Pozwala robić listę rozwijaną z pozycji, które już się pojawiły w tej samej kolumnie. Przykładowo wpisałeś w kolumnie wyrazy “x”, “y” i “z”. Kliknięcie w kolumnie prezentowanego skrótu klawiszowego sprawi, że pojawi się lista właśnie z tych elementów kolumny. 

Pobierz Excela z Google Play. 

Fragmentator pozwoli zapanować lepiej nad filtrowaniem w tabelach

sztuczki w Excelu

Czasami bywa tak, że potrzebujesz filtrować dane w tabelach. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala na filtrowanie danych nawet w kilku tabelach jednocześnie, kiedy są one podpięte pod jedno źródło danych. Korzystanie z tej funkcji jest bardzo proste. Wystarczy nacisnąć “Wstaw fragmentator”. W ten sposób w arkuszu pojawi się panel sterowania, w którym będziesz mógł wybierać poszczególne kategorie, filtrując w ten sposób dane. 

Inną opcją, która może pozwolić Ci jeszcze bardziej wykorzystać możliwości fragmentatora jest łączenie tabek przestawnych. W tym celu należy kliknąć w dodany już wcześniej fragmentator i skorzystać z opcji „Połączenia tabeli przestawnej”. Po tym zaznaczasz utworzone tabele przestawne i gotowe. Od tej pory wybierając jedną kategorię będziesz w stanie jednym kliknięciem filtorować wszystkie tabelki. To pozowli znacznie sprawniej zarządzać danymi w arkuszu i zgrabnie prezentować wyniki przed innymi osobami. 

Zobacz także: Najlepsze zamienniki Microsoft Excel – arkusze kalkulacyjne warte uwagi

Sztuczki w Excelu mogą sprawić, że program stanie się dużo ciekawszy. Może przestanie on być postrzegany jako ten najnudniejszy z całego pakietu Office. To bardzo rozbudowane rozwiązanie wciąż otrzymuje kolejne dodatkowo funkcje. Dlatego Twoja nauka Excela raczej nie skończy się nigdy. 

Źródło grafiki wyróżniającej: Esa Riutta z Pixabay

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Żółkiewicz

Miłośnik nowoczesnych technologii, w których docenia przede wszystkim możliwości zdalnej współpracy. Ceni przede wszystkim technologiczne zastosowanie w zakresie biznesu. Od wielu lat redaktor poszczególnych serwisów internetowych.