Dawniej porządne zdjęcie można było zrobić jedynie za pomocą dobrego aparatu. Obecnie niektóre smartfony oferują porównywalne czy nawet lepsze parametry niż niektóre aparaty. Specyfikacja to jednak nie wszystko. Warto zwracać uwagę na jeszcze kilka innych rzeczy. W końcu nic nie zastąpi wprawionego oka. Sprawdź, jak zrobić dobre zdjęcia telefonem i zamień swój rodzinny album albo profil na portalu społecznościowym w prawdziwe arcydzieło. Jak robić dobre zdjęcia telefonem? Wszystkiego dowiesz się poniżej.

Odpowiednie kadrowanie to podstawa

Niezależnie, czy planujesz opublikować swoje zdjęcia gdzieś w Internecie, czy wywołać je do albumu, o odpowiedni kadr warto zadbać już przy wykonywaniu fotografii. Pomogą Ci w tym linie siatki. Dzielą one ekran na dziewięć kwadratów, wyznaczając jednocześnie tzw. mocne punkty obrazu (na przecięciach linii). Zadaniem fotografującego jest umieszczenie najważniejszego elementu na przynajmniej jednym przecięciu. Zwróć uwagę również na wymiary obiektu czy kluczowego fragmentu. Jeśli jest on wyższy niż szerszy – zdjęcie należy wykonać w pionie, jeśli odwrotnie – w poziomie. Pamiętaj również, aby nie przechylać telefonu. Linia horyzontu powinna się pokrywać z jedną z poziomych linii.

Pamiętaj o świetle

Równie ważnym aspektem podczas robienia zdjęć jest światło. Szczególnie że aparaty w smartfonach nie są zbyt dobrze dostosowane do fotografowania w słabych warunkach oświetleniowych. Kiedy nie jest zbyt jasno, warto zadbać o dodatkowe źródło światła – najlepiej naturalnego lub dobrej jakości sztucznego. Zbyt dużo światła również nie jest sprzymierzeńcem. W samo południe lepiej będzie poszukać cienia i stanąć w jego najjaśniejszym punkcie.

Zobacz także: Krzywa fotografia? Aplikacje do edytowania zdjęć Ci pomogą!

Nie zapominaj również o odpowiednim ustawieniu się względem źródła światła. Jeśli masz zrobić komuś lub czemuś fotkę, nie możesz ustawiać się na wprost słońca/światła. Wtedy zdjęcie na pewno okaże się prześwietlone. Musisz pamiętać, że odpowiednio oświetlony ma być dany obiekt, a nie obiektyw Twojego aparatu. Lepiej będzie ustawić się bokiem lub tyłem do źródła światła.

Zapomnij o zoomie cyfrowym

Zoom cyfrowy to zwykłe przybliżanie, powiększanie i kadrowanie, które obniża jakość fotografii. Właśnie dlatego lepiej jest podejść do danego obiektu. Jeśli nie możesz tego zrobić, zrób zdjęcie z oddali i wykadruj je w programie do obróbki. Dzięki temu nie stracisz na jakości, a fotka o wiele lepiej będzie prezentować się w albumie czy na Twoim profilu w portalu społecznościowym.

Zobacz także: Google w swojej aplikacji Zdjęcia powie Ci kto jest na fotografiach

Zadbaj o podstawowe parametry

Tryb automatyczny nie zawsze będzie dobrym wyborem. Często odpowiednie ustawienia manualna pozwalają na uzyskanie o wiele lepszych efektów. Jednym z ważniejszych parametrów jest balas kolorów. Jego zadaniem jest dostosowanie tonacji kolorów do temperatury oświetlenia. Chodzi o to, aby biały kolor był dalej biały na zdjęciu, ponieważ jest kolorem referencyjnym. Jeśli widzisz, że biały nie przechodzi w odcienie żółci, to możesz mieć pewność, że inne kolory zostały równie dobrze oddane.

Istotny parametr stanowi również czułość na światło (ISO). Przy dużym oświetleniu powinna ona być niższa, przy mniejszym – wyższa. Z ISO trzeba jednak uważać. Niska czułość na światło w połączeniu z małą ilością światła powoduje, że zdjęcie wyjdzie bardzo ciemne. Jeśli światła jest za dużo, fotografia jest prześwietlona. W sytuacji odwrotnej – duże ISO, mało światła zauważysz na zdjęciu tzw. szumy, czyli ziarnistość.

Zwróć uwagę również na szybkość migawki (długość czasu naświetlania), która informuje o tym, na jak długo otwiera się migawka aparatu. Im jest on krótszy, tym lepiej uchwycisz dynamiczny ruch. Szybkość migawki jest jednak parametrem skorelowanym z ISO. Krótki czas naświetlania w połączeniu z niską czułością na światło sprawi, że zdjęcie będzie bardzo ciemne. Dłuższy czas zrekompensuje braki światła, jednak fotografia może okazać się rozmazana. To rozwiązanie sprawdza się więc lepiej dla obiektów nieruchomych.

Zobacz także: Olympus został sprzedany – tradycyjna fotografia w odwrocie

Możesz również nieco poeksperymentować z ustawieniami przesłony (parametr F). Przesłona to element, który wpływa na ilość światła wpadającego na matrycę. Ma ona również wpływ na ustawianie punktu ostrości. Szeroko otwarta przesłona (niższa wartość parametru F) powoduje, że jedynie fotografowany obiekt jest ostry, a tło jest rozmazane. Te ustawienia sprawdzą się więc najlepiej w przypadku portretów czy makrofotografii. Wąsko otwarta przesłona (wyższa wartość parametru F) sprawia, że całe zdjęcie jest ostre. Najlepiej sprawdzi się to w przypadku fotografii grupowych czy pejzaży.

Jak robić dobre zdjęcia telefonem? Nie jest to rzecz prosta, jednak możliwości jest sporo. Wystarczy jedynie uważać na konkretne czynniki, które wpływają na jakość Twojej pracy artystycznej.

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz SplitShire z Pixabay

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Żółkiewicz

Miłośnik nowoczesnych technologii, w których docenia przede wszystkim możliwości zdalnej współpracy. Ceni przede wszystkim technologiczne zastosowanie w zakresie biznesu. Od wielu lat redaktor poszczególnych serwisów internetowych.