ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
smartwatch czy smartband

Smartwatch czy smartband – co wybrać? Wady i zalety obu typów urządzeń

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Porady

Wiele osób szukających modnego, elektronicznego gadżetu, zastanawia się co wybrać: smartwatch czy opaskę typu smartband. Choć na pierwszy rzut oka można by uznać, że obie grupy urządzeń są do siebie całkiem podobne, to jednak istnieją pewne różnice między nimi. Omówimy więc dziś zarówno smartwatche, jak i smartbandy. Spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, które urządzenie będzie lepsze dla danej grupy osób.

Smartwatch i smartband – czym w zasadzie są te urządzenia i jakie są podstawowe różnice między nimi?

Smartwatch to urządzenie, które można traktować jako rozwinięcie tradycyjnego zegarka. Wiele smartwatchy wygląda podobnie do zwykłych zegarków, jednak urządzenia elektroniczne, o których mówimy, potrafią znacznie więcej. Po połączeniu ich z telefonem możemy m.in. odbierać wiadomości, prowadzić rozmowy, sterować swoim smartfonem. Istnieje całkiem spora grupa czynności, które po zakupie smartwatcha będziemy mogli wykonywać bez wyciągania smartfona z kieszeni. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy wybierzemy model z gniazdem na kartę SIM. Wtedy wiele funkcji telefonu będziemy mieli w zegarku, nawet bez jego parowania ze smartfonem. Smartwatche potrafią być też wyposażone w kamerki, NFC do płatności zbliżeniowych czy GPS. Ogólnie rzecz biorąc, to naprawdę wszechstronne urządzenia, które zachwycą gadżeciarzy.

Przejdźmy teraz do smartbandów. Są to opaski sportowe, które różnią się funkcjonalnością od smartwatchy. Nie mają tylu smartfonowych funkcji, co smartwatche, w ich specyfikacjach nie znajdziemy raczej kamerek, modułu GPS czy pełnej integracji ze smartfonem. Implementacja niektórych funkcji znanych ze smartwatchy byłaby skomplikowana, ponieważ smartbandy to mniejsze urządzenia. Sportowe opaski pewne braki nadrabiają jednak właśnie sportowymi trybami. Urządzenia tego typu praktycznie zawsze zmierzą puls czy policzą nasze kroki. Często mają też bardziej zaawansowane tryby sportowe. Po połączeniu opaski ze smartfonem, na ekranie telefonu przeanalizujemy dane, które zebrała opaska. Oczywiście opaska sportowa także ma zegarek i może służyć nam do wskazywania godziny.

Wady i zalety urządzeń typu smartwatch

Podczas gdy opaska sportowa stanowi dodatek do smartfona i pokazuje na swoim ekranie niewielką ilość tego, co gromadzi nasz telefon, smartwatch jest już pełnoprawnym urządzeniem, które znajdzie więcej zastosowań. Mamy na nim pełną obsługę wiadomości, możliwość korzystania z map i nie tylko – wiele zależy od konkretnego modelu. Niektórym bardzo podoba się też opcja płacenia smartwatchem. Smartwatche posiadają też funkcje, które są w opaskach sportowych – sterowanie muzyką czy tryby sportowe nie są dla nich wyzwaniem. Jeśli ktoś dotychczas lubił nosić zegarki, to prawdopodobnie także ze smartwatcha będzie zadowolony. Jego duży ekran czy szeroki pasek nie będą stanowiły problemu.

Żeby mieć dobry smartwatch, trzeba zainwestować sporo pieniędzy. W sieci znajdziemy mnóstwo ofert inteligentnych zegarków nawet za ok. 100 zł, tyle że z reguły są to chińskie zabawki, które większości funkcji prawdziwego smartwatcha nie posiadają. Smartwatcha trudniej jest też ukryć czy dobrać go do swojej stylizacji. Tu warto nadmienić, że na rynku są zegarki w różnych stylach. Raczej większość osób znajdzie coś dla siebie, ale jeśli ktoś np. w pracy musi ubierać się bardzo elegancko, a w czasie wolnym wybiera zupełnie inny strój, to z wybraniem uniwersalnego smartwatcha może być problem.

Wady i zalety urządzeń typu smartband

Na korzyść opasek typu smartband na pewno przemawia cena. Ceny smartwatchy często sięgają poziomu 1000, 2000 zł, a są też droższe modele. Tymczasem ciekawe opaski sportowe znajdziemy dysponując budżetem ok. 150 zł. Smartbandy są też mniej oficjalne od smartwatchy, co dla wielu może stanowić istotną zaletę. Jeśli zazwyczaj nie nosiliście zegarków i nie preferujecie tego typu dodatków, dużo szybciej przyzwyczaicie się do opaski sportowej, niż do dużego, inteligentnego zegarka. Smartband pasuje też do luźniejszych, bardziej sportowych stylizacji. Urządzenie tego typu nie rozprasza mnóstwem funkcji. To w zasadzie także pewnego rodzaju zegarek, tylko z dodatkami, którymi są w większości funkcje mające wspierać zdrowy i aktywny styl życia. Wbrew pozorom, smartband wcale nie jest urządzeniem tylko dla sportowców. Wręcz przeciwnie, prawdziwych wyczynowców mogą zrazić pewne ograniczenia opaski czy niewielkie błędy w pomiarach. Opaska sportowa świetnie sprawdzi się natomiast w przypadku osób, które chcą mieć nieco więcej aktywności. Urządzenie przypomni, że za długo dzisiaj siedzieliśmy i pozwoli obserwować swoje postępy np. w ilości zrobionych kroków na spacerze czy przejechanych kilometrów na rowerze.

Niestety, niewielkie rozmiary opasek sportowych oraz ich ceny powodują też, że pozwalają na mniejszą integrację ze smartfonem, niż smartwatche. Możliwe, że przeczytamy SMS-a lub maila, którego otrzymaliśmy, ale żeby na niego odpowiedzieć, musimy sięgnąć po telefon. Podobnie w przypadku połączeń telefonicznych. Opaska poinformuje nas, że ktoś do nas dzwoni, ale żeby prowadzić rozmowę, musimy wziąć smartfona. Trzeba też pamiętać, że opaska to dodatek do prowadzonego stylu życia, a nie jego jedyny miernik i wyznacznik. Pomiary wbudowanego w opaskę pulsometru czy przedstawiana przez smartbanda analiza snu zawierają zazwyczaj jedynie przybliżone dane. Czasem błędnie interpretują nasze zachowania.

Smartwatch czy smartband – co wybrać?

Smartwatch czy smartband – które urządzenie lepiej wybrać, mając świadomość wad i zalet obydwu z nich? Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli poszukujemy pełnoprawnego, zaawansowanego urządzenia elektronicznego, które pozwoli nam wykonywać wiele czynności będących domeną smartfonów, wybierzmy smartwatcha. Wielu osobom takie urządzenie przyda się podczas pracy, będzie też pasowało do formalnego stroju.

Czytaj także: [Recenzja] Xiaomi Mi Smart Band 5 – perfekcja jest tuż za rogiem?

Absolutnie nie należy jednak skreślać smartbandów. Opaski sportowe będą świetnym wyborem dla osób, które nie chcą przepłacać, chciałyby nieco poprawić swój styl życia lub obserwować postępy podczas aktywności fizycznej. Takie urządzenie sprawdzi się także wśród tych, którzy nie przepadają za typowymi zegarkami i chciałyby nieco rzadziej sięgać po telefon, np. sprawdzając powiadomienia z aplikacji na ekranie opaski.

Sprawdź najnowsze wpisy