Zarabianie przez internet to ciekawy i złożony temat, którym się dzisiaj zajmiemy. Samo pojęcie zarabiania w sieci niestety zostało nieco wypaczone i wiele osób patrzy na nie z dystansem – wszystko przez bzdurne reklamy zachęcające do zarabiania przez internet i obiecujące olbrzymie zarobki w krótkim czasie, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Przez internet naprawdę można zarobić (a przynajmniej dorobić), warto jednak znać wady i zalety poszczególnych metod oraz wiedzieć, na co uważać.

Zarabianie przez internet – dla kogo? Na co uważać?

W obecnych czasach istnieje gama zawodów, dla której praca przez internet jest cechą charakterystyczną. Nie będą one jednak głównym tematem dzisiejszego wpisu. Osoby szukające sposobu na zarabianie przez internet przeważnie nie chcą być zobligowane do natychmiastowego zdobywania nowych kompetencji zawodowych i nie wiążą z pracą w sieci całej swojej przyszłości. Dla kogo więc jest ten poradnik? Chociażby dla nastolatków, którzy chcieliby sobie dorobić, nie rezygnując z nauki, a zwykła praca zabierałaby im zbyt dużo czasu. Skorzystać mogą także dorośli, dla których zarabianie w sieci może stanowić dodatek do standardowego wynagrodzenia od pracodawcy i np. ułatwić oszczędzanie. Można sobie założyć, że na życie przeznacza się wypłatę, a dodatkowe pieniądze zarobione w sieci zostaną odłożone na ustalony cel, np. wakacje.

Na co uważać szukając dodatkowej formy zarobku przez internet? Dla formalności ustalmy to, co dla wszystkich powinno być oczywiste. Klikanie w reklamy obiecujące olbrzymie zarobki za nic nierobienie lepiej sobie odpuścić. Warto też uważać na oferty pracy w sieci zamieszczane np. na platformach typu OLX, gdzie autor ogłoszenia oczekuje od nas założenia przez internet konta w banku na nasze dane, na które będą trafiać pieniądze, a naszym zadaniem będzie przekazywanie ich dalej, pozostawiając sobie pewną prowizję. W ten sposób łatwo zostać tzw. słupem – pieniądze trafiające na nasze konto mogą pochodzić z przestępstw, a my możemy mieć poważne problemy.

Przejdźmy do konkretów, czyli do metod zarabiania w sieci. Każdą z nich szczegółowo omówimy, wskazując jej wady i zalety.

Copywriting – ciekawy sposób na zarobek w sieci, ale nie dla wszystkich

Copywriting polega na tworzeniu tekstów na zlecenie. Mogą to być np. teksty tematyczne, specjalistyczne, opisy produktów. Naszym zadaniem będzie pisanie poprawnych gramatycznie i ortograficznie tekstów na określone tematy, zawierające słowa kluczowe, na których zależy zleceniodawcy. Copywritingiem sam zajmowałem się jakiś czas temu, łącząc to zajęcie z nauką w liceum. Przykładowe zlecenie wyglądało tak, że np. właściciel sklepu internetowego chciał, by stworzyć opisy kilkudziesięciu produktów, które są w nim dostępne. Jeśli chcemy zacząć dorabiać w copywritingu, możemy szukać zleceń na portalach z ogłoszeniami, a także sami zamieścić odpowiednie ogłoszenie. Inne wyjście (które sam w przeszłości wybrałem) to rejestracja na portalu dla copywriterów. Wtedy zlecenia same trafiają do odpowiedniej zakładki, a my wybieramy, które chcemy realizować. W dodatku kwestiami związanymi m.in. z rozliczeniem z podatku zajmuje się administracja portalu, my tylko piszemy. Jak rozlicza się copywriterów z wykonanej pracy? Najczęściej w danej firmie/na portalu dla copywriterów obowiązuje konkretna stawka za 1000 znaków (łącznie ze spacjami) dla danego typu tekstu.

 • Zalety:
  • Ciekawe zajęcie
  • Jasny system rozliczeń
  • Możliwość rozwoju (poznania podstawowych zasad SEO, zdobycie doświadczenia w tworzeniu tekstów)
  • Świetna opcja dla osób znających języki obce (za teksty np. po angielsku lub niemiecku zleceniodawcy płacą znacznie więcej).
 • Wady:
  • Nie zawsze piszemy o tym, co nas interesuje
  • Raz zleceń jest bardzo dużo, a raz wyjątkowo mało.
 • Dla kogo: dla osób z lekkim piórem, które nie mają żadnego problemu z w miarę poprawnym pisaniem (osoby bez tej cechy praca jako copywriter będzie męczyć, poza tym będzie nieopłacalna, bo będzie wymagała mnóstwo dodatkowego czasu na sprawdzaniu i poprawianiu błędów).

Wypełnianie ankiet – może przynieść efekty, ale wymaga większego nakładu pracy, niż się wydaje

Na wypełnianiu ankiet można zarobić, niewielkie, ale jednak, pieniądze. Właściciele firm chcą nieraz poznać opinie konsumentów np. o produkcie wypuszczonym niedawno na rynek lub wybadać grunt pod przyszłe działania spółki. Szerzej o tym sposobie pisałem w tekście o ankietach internetowych z ubiegłego roku. Żeby ta metoda była choć trochę skuteczna, konieczna jest rejestracja na wielu różnych platformach do wypełniania ankiet i duże zaangażowanie. Jeśli komuś zależy na konkretnych, regularnych zarobkach, to ankiety może sobie odpuścić – ta opcja to raczej ciekawostka i dodatkowe zajęcie dla osób z nadmiarem czasu.

 • Zalety:
  • Zarabiamy na wyrażaniu swojej (nawet negatywnej) opinii na jakiś temat
  • Wszystko, co potrzebne do tej pracy możemy mieć w aplikacjach na smartfona.
 • Wady:
  • Frustrujące odpadanie z ankiet. Poświęcamy kilka-kilkanaście minut, po czym okazuje się, że z udzielonej przez nas odpowiedzi wynika, że jednak nie pasujemy do ankiety i jej autora nie interesuje nasza opinia, bo np. mieszkamy w zbyt małej miejscowości lub nie mieliśmy do czynienia z jakimś produktem
  • Konieczność działania na wielu frontach. Na pojedynczej platformie z ankietami jest ich zbyt mało, by zarobić coś więcej niż kilkanaście zł rocznie.
 • Dla kogo: dla wytrwałych osób z innymi źródłami dochodu i z dużą ilością wolnego czasu, dla których ankiety to głównie zabawa, a pieniądze z nich – dodatek.

Sprzedaż na platformach typu Allegro lub założenie własnego sklepu internetowego

To już zajęcie wymagające nieco więcej czasu, a także załatwienia pewnych formalności. Mimo to cały proces jest łatwiejszy, niż się niektórym wydaje. Co istotne, do określonej kwoty (obecnie 1300 zł) miesięcznych przychodów nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej. Z tego, co zarobiliśmy, rozliczymy się w formularzu PIT raz do roku. Sprzedaż w internecie to zatem nieco poważniejsza metoda zarabiania przez internet w porównaniu do pozostałych omówionych metod. Może jednak przynieść największe przychody. Jeśli okaże się, że przekroczą one w pewnym momencie limity działalności nierejestrowanej, możemy rozważyć założenie firmy. Oznaczałoby to uczynienie ze sprzedaży online głównego źródła dochodu. Jeśli chcecie poczytać więcej na ten temat, odsyłam do poradnika Jak założyć sklep internetowy? Wszystko, co trzeba wiedzieć.

 • Zalety:
  • możliwość osiągnięcia znacznych przychodów
  • szansa na przekształcenie w przyszłości dodatkowej formy zarobku w główne źródło dochodu
  • zarabiamy także wtedy, gdy nie zajmujemy się bezpośrednio działalnością (np. klienci składają zamówienia w nocy)
 • Wady:
  • konieczność poświęcenia dodatkowego czasu m.in. na fotografowanie produktów, wysyłkę towaru
  • duża konkurencja w większości branży, w których moglibyśmy chcieć zacząć działać i sprzedawać swoje towary
 • Dla kogo: dla osób wszechstronnych, które nie poczują się przytłoczone sporą ilością obowiązków związaną z rozwojem np. sklepu internetowego i dla tych, którzy liczą na porzucenie etatu w przyszłości

Zarabianie przez internet – podsumowanie

Metod na zarabianie przez internet jest oczywiście więcej. Weźmy pod uwagę choćby reklamy na swojej stronie internetowej, blogu czy profilu w social mediach. Żeby zacząć zarabiać w ten sposób, potrzeba jednak czasu na zbudowanie strony/profilu, które będą regularnie odwiedzane przez liczną grupę ludzi. Jeśli dobrze radziliśmy sobie w szkole z jakimś przedmiotem szkolnym i teraz np. studiujemy kierunek z nim związany, możemy dodać ogłoszenie, że prowadzimy korepetycje online. Wiele osób ma problemy z nauką w szkole. Szczególnie że przez pandemię nauka w szkołach była zdalna. Nauczyciele nie zawsze radzili sobie przecież ze sprawnym prowadzeniem zajęć przez internet.

Czytaj także: Serwisant telefonów – jak nim zostać? Wymagania, zarobki, kulisy pracy

Podsumowując, sposobów na zarabianie w sieci jest wiele. Warto zapoznać się z wadami i zaletami poszczególnych z nich i wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.