ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
więcej wolnego miejsca na smartfonie

Co zrobić, aby mieć więcej wolnego miejsca na smartfonie?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Porady

Zdarzyła się wam kiedyś sytuacja, w której pilnie potrzebowaliście więcej wolnego miejsca na swoim smartfonie? Być może brakowało wam pamięci na zainstalowanie ważnej aplikacji lub zwyczajnie męczyły was komunikaty systemowe informujące o tym, że ilość wolnej przestrzeni jest bardzo niewielka. W tym poradniku podpowiemy, co zrobić, gdy znaleźliśmy się w takiej sytuacji, ale także jak postępować, by do niej nie dopuścić. O pewnej ilości zapasowych GB w pamięci smartfona dobrze bowiem pomyśleć znacznie przed tym, gdy telefon z powodu braku miejsca zacznie gorzej działać…

Dlaczego warto mieć więcej wolnego miejsca na smartfonie?

Nawet jeśli obecnie w waszym smartfonie nie brakuje pamięci na pliki, dobrze mieć porządek na swoim urządzeniu i z wyprzedzeniem zapobiegać sytuacji, w której miejsca będzie dramatycznie mało. Pozwoli nam to uchronić się przed wyborami, które z ważnych plików musimy pilnie usunąć, bo np. potrzebujemy zainstalować nowy program akurat w tej chwili. Poza tym urządzenie, które ma zapchaną pamięć wewnętrzną do granic możliwości, może sprawiać pewne problemy w codziennym użytkowaniu. Pozostawienie kilku GB całkowicie wolnej przestrzeni na pewno nie zaszkodzi naszemu telefonowi, a może stanowić pewną przestrzeń buforową.

Problem zbyt małej ilości pamięci wewnętrznej w telefonie występuje dziś rzadziej, niż jeszcze kilka lat temu. Producenci montują coraz więcej pamięci w swoich urządzeniach, nadążając za zmianami na rynku. Wiele modeli smartfonów występuje też w kilku wariantach pamięciowych i klient może sam wybrać, jakiego potrzebuje. Załóżmy jednak, że już mamy smartfon z ilością pamięci, która jak na nasze potrzeby nie jest imponująca. Co robić? Omówimy teraz dwa przypadki.

Kupiłem smartfon z niewielką ilością pamięci wewnętrznej i obawiam się, że w niedalekiej przyszłości może zabraknąć mi miejsca – jak temu zapobiec?

więcej wolnego miejsca na smartfonie

Niektórym nie brakuje specjalnie pamięci na telefonie, jednak wiedzą oni, że w przyszłości może się to zmienić. W takiej sytuacji są np. osoby, które niedawno kupiły smartfona w tańszej wersji pamięciowej, nie zdążyły jeszcze wgrać na niego zbyt dużo plików, ale już się zorientowały, że niektóre rzeczy zajmują więcej miejsca, niż sądziły. Oto nasze rady, co robić w takiej sytuacji:

  • Rozważ korzystanie z serwisów streamingowych, jeśli jeszcze tego nie robisz. Chciałeś już wziąć swój stary telefon i przenieść na nowego smartfona całą bibliotekę muzyki? Rozważ, czy to naprawdę jest konieczne i czy nie lepiej korzystać np. ze Spotify. Oczywiście, aby wyeliminować reklamy i cieszyć się pełnymi możliwościami takiego serwisu, będzie trzeba opłacać comiesięczny abonament. Pomyśl jednak, ile czasu zaoszczędzisz na pobieraniu utworów, wyrównywaniu poziomu ich głośności, ew. przycinaniu i sortowaniu w playlistach. Dzięki aplikacji streamingowej do muzyki zaoszczędzisz czas i odkryjesz nowe piosenki, które zostaną ci zasugerowane. Przede wszystkim zyskasz wiele wolnego miejsca w telefonie. Podobnie może być z filmami czy serialami – pliki wideo zajmują jeszcze więcej miejsca, niż muzyka.
  • Archiwizuj część plików w wirtualnej przestrzeni. Masz tendencję do robienia bardzo dużej ilości zdjęć i filmów, ale potem rzadko do nich wracasz? Dobrym pomysłem będzie zapisywanie materiałów np. na dysku Google i kasowanie ich z pamięci urządzenia. W razie potrzeby zawsze będziesz mógł szybko wyświetlić film, zdjęcie lub inny dokument, a także pobrać je na swojego smartfona. Wystarczy połączenie z internetem.
  • Kup kartę microSD, jeśli twój telefon ją obsługuje. Osobiście nie jestem entuzjastą kart pamięci w smartfonie, ponieważ rozszerzenie pamięci w ten sposób nie rekompensuje w pełni tego, co daje większa ilość pamięci wbudowanej telefonu. Inaczej mówiąc, lepiej mieć smartfona z 64 GB pamięci wbudowanej, niż telefon z 32 GB pamięci wbudowanej wraz z kartą pamięci o pojemności 32 GB. Jeśli jednak już mamy smartfon z mniejszą ilością pamięci wbudowanej, karta może okazać się przydatna. Z powodzeniem możemy zapisać na niej niektóre pliki, których np. nie chcemy trzymać w chmurze. Jeśli chodzi o aplikacje, sprawa jest bardziej skomplikowana. Nawet jeśli zainstalujemy program na karcie, to jego część będzie zapisana w pamięci wbudowanej. Jeśli decydujemy się na kartę pamięci, warto przy zakupie zwrócić uwagę na jej klasę. Od niej będzie zależała choćby szybkość zapisu danych.

Mój smartfon wyświetla komunikat o braku wolnego miejsca – co mam robić?

więcej wolnego miejsca na smartfonie

Jeśli przestrzeni na smartfonie już nam brakuje, jesteśmy w znacznie trudniejszej sytuacji. Stoimy niejako pod ścianą i musimy z tego wybrnąć. Najpierw możemy zastosować metody z poprzedniego akapitu, dostosowując je do naszej indywidualnej sytuacji. Na tym jednak wachlarz możliwości się nie kończy.

  • Odinstaluj popularne aplikacje społecznościowe i zastąp je wersjami Lite. Programy popularnych serwisów społecznościowych potrafią zajmować naprawdę mnóstwo miejsca. Nie zawsze widać to od razu po instalacji, dlatego że swoje dopiero później robią aktualizacje oraz dane aplikacji. Przejście na wersje Lite programów, których używasz, o ile są one dostępne, to dobry sposób na zaoszczędzenie miejsca. Musisz się jednak liczyć z nieco uproszczonym interfejsem i ograniczoną funkcjonalnością.
  • Zrób gruntowny porządek w swoim telefonie. Usuń dublujące się aplikacje. Masz kilka programów do notatek czy odtwarzania muzyki? Zostaw jedynie swoją ulubioną aplikację z każdej kategorii lub tą, która… zajmuje najmniej miejsca. Pozbądź się również tych programów, z których na co dzień nie korzystasz. Zrób też porządek w dokumentach, zdjęciach, innych plikach.
  • Wyczyść pamięć podręczną aplikacji. Taka opcja jest dostępna w ustawieniach. Być może ilość zdobytego w ten sposób miejsca nie będzie imponująca, ale zawsze to coś.
  • Wyczyść dane aplikacji. To w zasadzie broń ostateczna. Dane aplikacji potrafią zajmować kilkukrotnie więcej miejsca, niż sam program. Przykładowo rozmiar samej aplikacji Facebook na moim Mi 9T to 186 MB. Dane użytkownika w tym samym programie to już jednak 818 MB. Skoro zatem czyszczenie danych aplikacji może być tak skuteczne, czemu jest rozwiązaniem ostatecznym? Po pierwsze, nic nie trwa wiecznie i stopniowo dane użytkownika będą ponownie się generowały. Prawdopodobnie za jakiś czas wrócą do stanu poprzedniego. Zyskamy jednak czas. Drugi powód to natomiast pozbycie się danych, które mogą być istotne z punktu widzenia naszego korzystania z aplikacji. Przykładowo, po wyczyszczeniu danych aplikacji społecznościowej, będziemy się musieli do niej ponownie zalogować. Natomiast w przypadku gry utracimy zdobyte punkty / zapisane stany gry.

Sposoby na więcej wolnego miejsca w smartfonie – podsumowanie

Kupując nowy telefon, warto wybrać urządzenie z odpowiednią ilością pamięci na zapas. Często dopłacając naprawdę niewiele, możemy nawet podwoić liczbę GB. Przy zakupie smartfona dobrym wyborem będzie zwrócenie uwagi na typ pamięci wbudowanej. Pamięć eMMC osiąga gorsze wyniki od pamięci UFS – standard ten umożliwia jednoczesne odczytywanie i zapisywanie danych. Jeśli wybieramy telefon z pamięcią UFS, to możemy zasugerować się tym, że standard UFS 3.0 lub 3.1 jest lepszy od UFS 2.1. Gdy już korzystamy ze smartfona, dobrze jest utrzymywać w nim porządek. Tam, gdzie to możliwe, można wykorzystać potencjał wirtualnej przestrzeni.

Czytaj także: Zalany telefon – co robić? Jak pomóc, a przynajmniej nie zaszkodzić bardziej

Jednak nawet gdy smartfon alarmuje nas, że już teraz brakuje mu pamięci, z sytuacją tą można sobie poradzić. Niestety, często będzie się to wiązało z pozbyciem się części aplikacji i plików lub zastosowane rozwiązanie będzie tymczasowe.

Sprawdź najnowsze wpisy