Wiele osób zastanawia się, jak zacząć swoją przygodę z dziedziną, jaką jest edycja zdjęć. Podstawowa wiedza w tym zakresie przyda się niemal każdemu. Nawet jeśli rzadko robicie zdjęcia, to dobrze wiedzieć, jak sprawić, by fotografie z wakacji czy z rodzinnej uroczystości wyglądały nieco lepiej.

Edycja zdjęć – od czego zacząć?

edycja zdjęć

Pierwszą rzeczą, której potrzebujemy, by zacząć zajmować się edytowaniem fotografii, jest odpowiedni program. Zarówno na smartfony, jak i na komputery, dostępna jest duża liczba darmowych oraz płatnych aplikacji, które różnią się między sobą interfejsem oraz funkcjonalnością. Najbardziej znanym programem do obróbki zdjęć jest Adobe Photoshop – jego możliwości są jak najbardziej zachęcające, ale cena wręcz przeciwnie. Na początek wystarczą jednak znacznie tańsze propozycje, możemy nawet zacząć od darmowych programów, żeby poznać podstawy. Wśród bezpłatnego oprogramowania do edycji zdjęć można wyróżnić m.in. programy Gimp oraz Photoscape X.

Co w przypadku, gdy chcemy poznać podstawowe narzędzia do edycji zdjęć na smartfonie? W sklepach z aplikacjami nie brak bezpłatnych programów, które umożliwiają obróbkę fotografii. Wymieńmy, chociażby takie aplikacje, jak Lightroom czy Photo Studio.

Jeśli zainstalowaliśmy już program do edycji zdjęć, nie pozostaje nam nic innego, jak wybrać fotografię ze swojej galerii i rozpocząć testowanie poszczególnych funkcji. Po pewnym czasie nasze umiejętności wzrosną na tyle, że intuicyjnie będziemy korzystać z konkretnych opcji.

Funkcje w programach do obróbki zdjęć, którymi warto się zainteresować

edycja zdjęć

Wyjaśniliśmy już sobie, że poszczególne programy do edycji zdjęć różnią się między sobą funkcjami. Na początek warto wybrać więc zwyczajne zdjęcie z naszej galerii i samemu przetestować działanie poszczególnych efektów. W tym miejscu omówimy jednak bardzo popularne funkcje programów do edycji zdjęć. Dzięki temu jeszcze przed uruchomieniem programu zyskacie ogólne pojęcie na temat wybranych możliwości, jakie daje oprogramowanie.

  • Kadrowanie – zdarza się, że przy krawędzi lub na rogu zdjęcia pojawił się niechciany element. W kadrze mogła znaleźć się ręka przypadkowego przechodnia lub osoba robiąca zdjęcie mogła przysłonić palcem obiektyw, co jest widoczne na fotografii. W wielu przypadkach możemy jednak wykadrować zdjęcie tak, by pozbyć się niechcianych elementów. Kadrowanie przyda się także wtedy, gdy potrzebujemy zdjęcia o konkretnych proporcjach, np. do wrzucenia na portal społecznościowy.
  • Zmiana balansu bieli – warunki, w jakich było robione zdjęcie, spowodowały, że na fotografii widoczna jest np. żółta poświata? Zmieniając balans bieli, jesteśmy w stanie wyeliminować niekorzystny efekt.
  • Zmiana ekspozycji – pozwala sprawić, żeby fotografia była jaśniejsza lub ciemniejsza.
  • Wyostrzanie/rozmycie – jak same nazwy wskazują, za pomocą tych narzędzi możemy wyostrzyć lub rozmyć zdjęcie. Pamiętajmy jednak, że automatyczne wyostrzanie do maksymalnego poziomu bardzo nieostrego zdjęcia nie sprawi, że fotografia będzie wyglądała fenomenalnie. Tego typu narzędzia dobrze sprawdzają się do kosmetycznych poprawek, ale nie są w stanie naprawić za nas wszystkiego.

Gdy opanujemy już podstawy, możemy przejść do nieco bardziej zaawansowanych narzędzi. W programach komputerowych do edycji zdjęć możemy np. przeprowadzić retusz. Wystarczy trochę cierpliwości, by z wizerunku osoby na zdjęciu zniknęły blizny czy piegi. Możemy także sprawić, żeby postać miała wygładzoną cerę lub optycznie większe oczy. Możliwości jest naprawdę wiele. Wybór konkretnego narzędzia i kolejność działań mogą jednak zależeć od tego, z jakiego konkretnie programu korzystamy. Warto więc szukać poradników dla danego programu dedykowanych konkretnemu efektowi, jaki chcemy uzyskać. Naśladując to, co robi inna osoba, po pewnym czasie dojdziemy do wprawy i będziemy sobie radzili sami.

Na co zwrócić uwagę podczas edytowania fotografii?

edycja zdjęć

Gdy edytujemy zdjęcia, warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Znacznie ułatwią one naszą pracę i pozwolą zapobiec utracie dokonanych postępów.

  • Zawsze pracujmy na kopii zdjęcia, a nie na oryginale. Fotografia po obróbce nie zawsze musi prezentować się lepiej, niż oryginalne zdjęcie. Zwłaszcza wtedy, gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z edycją zdjęć. Poza tym nigdy nie wiemy, czy w przyszłości nie przyda nam się oryginalne zdjęcie. Dlatego pamiętajmy, żeby mieć zapisany na jakimś nośniku oryginalny plik z fotografią, do którego zawsze będziemy mogli wrócić.
  • Nadpisujmy postępy dokonane podczas edycji zdjęcia. Jeśli zabieramy się za szczegółowe poprawki fotografii i nasza praca trwa długo, warto co jakiś czas zapisać zmiany w pliku. Nie przewidzimy wszystkiego, co może się zdarzyć podczas długiej pracy, natomiast sytuacja, w której utraciliśmy cały postęp dokonanej edycji z powodu np. awarii prądu, nie byłaby czymś, czego chcemy.
  • Dbajmy o porządek w plikach. Pilnujmy nazw poszczególnych wersji zdjęcia oraz folderów, w których je zapisaliśmy. Nie chcemy w końcu, by coś nam się zawieruszyło lub żebyśmy patrząc na najlepszą wersję edytowanego zdjęcia, nie byli pewni, jakich dokładnie narzędzi użyliśmy, że udało nam się osiągnąć taki efekt. Mając porządek w plikach, zaoszczędzimy czas, a każda kolejna próba edycji fotografii będzie wychodzić nam lepiej od poprzedniej.

Czytaj także: Jak założyć sklep internetowy? Wszystko, co trzeba wiedzieć

Edycja zdjęć – podsumowanie

Edycja zdjęć to umiejętność, która przydaje się nie tylko profesjonalistom. Każdy z nas może wykorzystać jej możliwości, by nieco poprawić np. fotografie wykonane na wakacyjnym wyjeździe. Wystarczy odrobina samozaparcia, by opanować podstawy, a także nieco bardziej złożone zagadnienia.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.