Jak zainstalować aplikacje z nieznanego źródła?

Jak zainstalować aplikacje z nieznanych źródeł? Poradnik

4 minuty czytania
Komentarze

Na Androida dostępne są miliony aplikacji i gier. Większość z nich można pobrać bezpośrednio z Google Play, jednak są też takie, których w markecie giganta z Mountain View (już) nie znajdziesz. Z tego też powodu wiele osób pobiera pliki instalacyjne z Internetu, z których instalacją spora część z nich nie potrafi sobie poradzić. W tym poradniku pokaże ci, jak zainstalować aplikacje z nieznanych źródeł. To naprawdę nic trudnego!

Aplikacje z nieznanych źródeł – co to takiego?

Aplikacje z nieznanych źródeł to z definicji aplikacje, które nie pochodzą z Google Play. „Nieznanym źródłem” może w tym przypadku być m.in. Internet, jak i zewnętrzne sklepy z programami. Ostrzeżenie o nieznanym pochodzeniu aplikacji przy próbie ich instalacji pojawia się dlatego, że według Google mogą się one okazać niebezpieczne, co oczywiście nie jest wyssane z palca.

Zobacz także: Pierwsze uruchomienie smartfona – co warto zrobić?

Aplikacje z nieznanych źródeł – po co je w ogóle instalować?

Chęć instalacji aplikacji z nieznanych źródeł może być motywowana wieloma powodami, lecz najczęstszym z nich jest brak dostępności konkretnej pozycji w Google Play. Zdarza się, że twórca danej aplikacji w ogóle nie zdecydował się na dystrybucję swojego dzieła w Sklepie Play, a być może zdecydował się, z tym że jego produkt został z jakiegoś powodu z marketu giganta z Mountain View usunięty. Jak to mówią – w Internecie nic nie ginie, a kopię każdej aplikacji można bez problemu pobrać. Najpopularniejszym serwisem z „aplikacjami z nieznanych źródeł” jest APKMirror, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem i zaufaniem użytkowników.

Instalacja aplikacji z nieznanych źródeł – czy jest jakieś ryzyko?

Jak już wspomniałem wyżej, według Google aplikacje z nieznanych źródeł mogą się okazać niebezpieczne i na przykład uszkodzić twój telefon. To prawda, choć nie reguła – mogą, ale nie muszą. Nie oznacza to oczywiście, że w Google Play nie można natrafić na złośliwe aplikacje, czego dowodem są nasze wręcz regularne teksty informujące o nowych zagrożeniach znalezionych w oficjalnym sklepie firmy z Mountain View. Wracając jednak do tematu: aplikacje z nieznanych źródeł mogą być zainfekowane dodatkowym kodem, który np. może wykraść twoje hasła. Ściągasz je tylko i wyłącznie na własne ryzyko.

Jak zainstalować aplikacje z nieznanych źródeł na smartfonach z Androidem 8.0 Oreo lub nowszym?

Skoro wiesz już, czym są aplikacje z nieznanych źródeł, po co je instalować oraz jakie potencjalne zagrożenia ze sobą niosą, to czas skupić się na ich instalacji. Jak już wspomniałem, to bardzo proste.

Jeśli korzystasz ze smartfona z Androidem 8.0 Oreo lub nowszym, aby zainstalować aplikację z nieznanego źródła, wykonaj poniższe kroki.

  1. Pobierz interesującą cię aplikację i od razu spróbuj ją uruchomić.
  2. Po uruchomieniu pliku instalacyjnego przywita cię komunikat mówiący, że ze względów bezpieczeństwa nie można zainstalować aplikacji z tego źródła. Przejdź do ustawień przeglądarki Samsung Internet (to tylko przykład i Samsung Internet zamień na przeglądarkę, z której ty korzystasz), odnajdź zakładkę „Zainstaluj nieznane aplikacje” i zaznacz tam opcję „Zezwalaj z tego źródła”.
  3. To by było na tyle – od teraz wszystkie aplikacje pobierane za pośrednictwem przeglądarki Samsung Internet będą mogły być od razu instalowane.

Jak zainstalować aplikacje z nieznanych źródeł na smartfonach z Androidem 7.1.2 lub starszym?

Jeśli korzystasz ze smartfona z Androidem 7.1.2 Nougat lub starszym, w celu instalacji aplikacji z nieznanego źródła, wykonaj poniższe kroki.

  1. Przejdź do ustawień smartfona.
  2. Kliknij w ikonę lupy i w polu wyszukiwania wpisz „Nieznane źródła”.
  3. Kliknij w wyszukaną zakładkę i zaznacz w niej opcję umożliwiającą instalacje aplikacji z nieznanych źródeł.
  4. To by było na tyle – od teraz wszystkie aplikacje z nieznanych źródeł będą mogły być instalowane.

Jak zainstalować aplikacje z nieznanych źródeł? Podsumowanie

Mam nadzieję, że już wiesz, jak instalować aplikacje z nieznanych źródeł. Nie da się ukryć, że cały proces to nic trudnego – wystarczy tylko kilka kliknięć. Jeśli mimo wszystko masz jeszcze jakieś pytania, to śmiało zadaj je w komentarzach!