Są święta, więc jest spora szansa, że sprawiliście sobie nowy telefon. Pierwsze uruchomienie smartfona to czynność niewymagająca przesadnych umiejętności, jednak jest kilka aspektów, o których warto wiedzieć – m.in. żeby uniknąć przykrych niespodzianek. Jeśli Was zainteresowałem, to czytajcie dalej.

Pierwsze uruchomienie smartfona – co zrobić przed tym?

oszczędzanie baterii w smartfonie

Pierwsze uruchomienie smartfona pozwala sprawdzić, czy ten w ogóle działa poprawnie. Zanim jednak to zrobicie, upewnij się, że macie wszystko, co potrzebne. Mowa o poniższych przykładach.

Odpowiednia karta SIM

Różne smartfony obsługują różnej wielkości karty SIM. Te najnowsze najczęściej przyjmują tylko te w standardzie nanoSIM, czyli najmniejszym z obecnie istniejących. Przed pierwszym uruchomieniem smartfona warto więc upewnić się, że posiadacie kartę SIM w odpowiednim rozmiarze – bo w przeciwnym razie tylko się zirytujecie brakiem możliwości korzystania z jego podstawowych funkcji.

Naładowanie baterii

Smartfon nie włączy się, jeśli nie będzie naładowany – to chyba zrozumiałe. Przed pierwszym uruchomieniem warto go zatem podłączyć do prądu i przy okazji sprawdzić, czy ładuje się poprawnie. Warto też pamiętać o zasadach ładowania smartfona, by żywotność jego baterii była jak największa.

Konto Google / Apple ID

Aby korzystać ze wszystkich funkcji smartfona z Androidem lub iOS, potrzebujecie konto Google albo Apple ID. Oczywiście podczas konfiguracji urządzenia możecie założyć je na poczekaniu, jednak zrobienie tego wcześniej znacznie skraca cały proces. Posiadanie konta ma wiele plusów – m.in. możliwość tworzenia automatycznych backupów.

Pierwsze uruchomienie smartfona – co zrobić po?

Pierwsze uruchomienie smartfona

Wiecie już, co zrobić przed pierwszym uruchomieniem smartfona. Teraz zajmijmy się tym, co warto, a wręcz należy wykonać, gdy urządzenie już się włączy i przywita Was ekran główny. Bez przedłużania – mowa o poniższych czynnościach.

Pierwsze uruchomienie smartfona, czyli aktualizacja systemu i aplikacji

Gdy włączacie nowy smartfon, pierwszym, co powinniście zrobić, jest zaktualizowanie systemu i preinstalowanych aplikacji do najnowszych wersji. Posiadanie aktualnego oprogramowania ma masę plusów, szczególnie pod kątem bezpieczeństwa i nowych funkcji.

Usunięcie lub wyłączenie niepotrzebnych aplikacji

Większość smartfonów trafiających na rynek posiada masę preinstalowanych aplikacji, czyli takich, które wybierają producenci. Nie da się ukryć, że z wielu z nich nigdy nie skorzystacie. Po co zatem trzymać je bez sensu, kiedy będą jedynie zajmować miejsce? Odpowiedź nasuwa się sama – usuńcie lub wyłączcie aplikacje, których nie potrzebujecie.

Test funkcji smartfona

Na początku zawsze warto sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie. Pierwsze uruchomienie smartfona powinno się wiązać z przetestowaniem jego najważniejszych funkcji – aparatu, dzwonienia i tak dalej. Wykonajcie kilka zdjęć, zadzwońcie do kogoś, wyślijcie SMS-a, obejrzyjcie filmik na YouTube, poprzeglądajcie internet. Jeśli nie zauważyliście żadnych anomalii, to wszystko jest w porządku.

Konfiguracja „pod siebie”

Jeśli wykonaliście już wszystkie powyższe kroki, to teraz warto zabrać się za konfigurację smartfona pod swoje upodobania. Poszperajcie w ustawieniach i pozmieniajcie to, co Wam nie pasuje – ustawcie może nowy dzwonek, tapetę, zmieńcie nakładkę – cokolwiek.

Pierwsze uruchomienie smartfona – podsumowanie

Smartfon Nokia 7.1

Mam nadzieję, że niniejszy poradnik nieco ułatwi nowicjuszom rozpoczęcie przygody z nowym smartfonem. Nie są to oczywiście nie wiadomo jak innowacyjne porady, jednak sądzę, że wielu z Was z nich skorzysta.

Zobacz także: Co zrobić z nietrafionym prezentem w postaci elektroniki?

Jeśli pierwsze uruchomienie smartfona powinno według Was wyglądać inaczej lub po prostu dodalibyście jeszcze jakiś podpunkt, to śmiało dajcie znać w komentarzach.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.