Współczesna elektronika dość często psuje się i zawodzi w najbardziej nieodpowiednim momencie. Możliwych usterek jest wiele, jednak niektóre powtarzają się we wszystkich urządzeniach. Co robić, gdy np. telefon sam się wyłącza?

Uszkodzone oprogramowanie

jak zresetować telefon

Wskazanie konkretnych objawów uszkodzenia oprogramowania jest raczej trudne. Telefon może sam wyłączyć się bądź zrestartować bez powodu, po uruchomieniu konkretnej (zawsze tej samej) funkcji lub przy większym obciążeniu. Co prawda uszkodzone oprogramowanie jest raczej rzadkim powodem samoczynnego wyłączania się telefonu, jednak w tym przypadku możliwość naprawy ma nawet sam użytkownik. Pierwszym krokiem powinno być przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych. Jeśli to nie pomoże, to warto spróbować ponownie wgrać oprogramowanie. W wielu telefonach jest to proste, producenci często udostępniają proste w użyciu narzędzia. Jeśli jednak proces jest skomplikowany, to mimo wszystko lepiej nie zabierać się za to bez odpowiedniego doświadczenia.

Uszkodzona bateria

Rozładowała się bateria? Poczytaj o sposobach jej naładowania

Jeżeli telefon sam wyłącza się w bardzo specyficznych momentach np. gdy ktoś próbuje się do nas dodzwonić, to z dużym prawdopodobieństwem przyczyną jest bateria. Winna może być rezystancja wewnętrzna akumulatora – telefon przy nadchodzącym połączeniu w krótkim czasie potrzebuje dużego prądu do zasilenia modemu komórkowego, wyświetlacza, głośnika multimedialnego i silniczka wibracji, jednocześnie ze względu na konieczność wybudzenia urządzenia procesor przełączany jest do najwyższego taktowania. W przypadku, gdy bateria jest zauważalnie spuchnięta, to diagnoza jest wręcz oczywista. Jeśli bateria nie może zapewnić odpowiednio dużego prądu, to dochodzi do spadku napięcia i wyłączenia urządzenia. W starszych telefonach z wymienną baterią naprawa jest stosunkowo prosta, w przypadku baterii niewymiennej konieczne może być odwiedzenie serwisu. Może się także zdarzyć, że na skutek długiej eksploatacji w telefonie z wymienną baterią doszło do odgięcia złącza baterii. Problem ten w swoim czasie znany był wielu użytkownikom telefonów Sony Ericssona. Dziś to co prawda rzadkość, ale jeśli bateria ma zauważalny luz, to można spróbować docisnąć ją np. małym kawałkiem papieru.

Uszkodzenie mechaniczne

Jeżeli telefon sam się wyłącza na skutek czynników zewnętrznych np. potrząśnięcia lub uderzenia, to mamy do czynienia z usterką typowo mechaniczną. Znalezienie konkretnej przyczyny może być trudne, a ewentualna naprawa nieopłacalna. Z potencjalnych usterek można wspomnieć o uszkodzonej taśmie baterii. Jak wiadomo jest ona dość delikatna, jeśli producent nie zostawił zapasu, to może być także mocno napięta. Jeśli dojdzie do pęknięcia, to w razie uderzenia taśma może się poruszyć i przerwać obwód. Podobnej usterce mogą ulec bieguny baterii łączące ogniwo z kontrolerem. Problem zaczyna się wtedy, gdy bateria jest sprawna, a usterka znajduje się w płycie głównej. Na skutek uderzenia, rzadziej samoistnie może dojść do pęknięcia połączeń lutowniczych, które będą przerywały obwód. Tu właśnie pojawia się największy problem z diagnozą usterki i ewentualną naprawą. Może się także zdarzyć, że telefon będzie zawieszał się lub wyłączał po nagrzaniu. Usterka dotyczy głównie telefonów nie używanych przez dłuższy czas i przyczyną są przeważnie także zimne luty po układami scalonymi.

Zobacz też: [Poradnik] Telefon się nie ładuje – co robić?

Zwarcie

indyjski procesor

W czasach dzisiejszych hermetycznych smartfonów zdarza się to raczej rzadko, ale nadal jest to możliwe w starszych smartfonach i klasycznych telefonach. Czasem zdarza się, że telefon sam się wyłącza z powodu opiłków metalu i innych zabrudzeń, które dostały się do wnętrza obudowy i powodują zwarcia. Podobna usterka może pojawić się po nieprofesjonalnej naprawie, gdy ktoś np. nieprawidłowo przyklei taśmy miedziane. Czasem tego typu zwarcia pojawiają się nie tyle na płycie głównej, co np. w modułach aparatów. Sam raz spotkałem się ze zwarciem w wyświetlaczu, który dodatkowo uszkodził płytę główną.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.