Android 12 bardziej otwarty na alternatywne sklepy z aplikacjami

Naprawa błędu Google Play – pierwsza pomoc

Arkadiusz Stec Arkadiusz Stec Porady

Sklep Google jest bardzo kapryśny. Może przestać działać częściowo lub całkowicie bez konkretnego powodu. Czy naprawa błędu Google Play jest trudna? Kombinowanie i przeszukiwanie Internetu jest czasochłonne. Lepiej skorzystać z poniższych porad. Oto najpopularniejsze komunikaty o błędach, jakie napotkacie wraz z łatwymi sposobami na pozbycie się ich.

Error XXX. Jak zabrać się do naprawy błędu Google Play?

Naprawa błędu Google Play

Po pierwsze nie panikujcie i nie wykonujcie niepotrzebnych czynności. Oczywiście prewencyjny restart nie zaszkodzi ale zanim podejmiecie bardziej radykalne kroki – takie jak usunięcie danych, lub przywrócenie smartfona to ustawień fabrycznych poświęćcie chwilę na sprawdzenie, z czego wynika dany błąd. Rozwiązanie problemu może być zaskakująco proste.

Error 944

To najpopularniejszy problem i w zasadzie nie wymaga żadnej interwencji ze strony użytkownika. Błąd 944 pojawia się bowiem w momencie kiedy sklep Google Play jest offline. Serwery leżą z powodu awarii lub przeprowadzane są prace serwisowe. Jedyne co musicie zrobić to sprawdzić, czy na pewno macie dostęp do Internetu. Jeżeli tak to pozostaje Wam czekać, aż Google upora się z awarią lub zakończy prace serwisowe.

Error rh01, rpc:aec:0, 110, 406, 413, 495, 504, 927, 941

Te wypisane powyżej są ściśle powiązane z samym procesem pobierania gier lub aplikacji. Jak widzicie, jest ich sporo, ale naprawa każdego z tych błędów wygląda w ten sam sposób. Konieczne będzie usunięcie danych oraz pamięci podręcznej Google Play. Jeżeli to nie pomoże, to powinniście ten krok wykonać także dla Usług Google Play, które bez problemu znajdziecie na liście zainstalowanych w smartfonie aplikacji systemowych.

Naprawa błędu Google Play

Error DF-BPA-09

Błąd ten napotkać możecie przy próbie zakupu i pobrania aplikacji lub gry. Czasem dotyczy tylko jednego elementu do pobrania, a pozostałe pobierają się bez problemu. Zwykle error DF-BPA-09 występuje tylko raz i przy ponownej próbie znika. Jeżeli jednak utknęliście w tym miejscu i nie możecie przejść dalej, to polecanym rozwiązaniem jest wyczyszczenie pamięci podręcznej Usług Google Play. Użytkownicy radzą sobie także w inny sposób. Mianowicie dokonują zakupu i instalacji danej gry/aplikacji przez przeglądarkę na komputerze.

Naprawa błędu Google Play

Error 103

Błąd bardzo rzadki, ale warto o nim wspomnieć. Pojawia się przy aktualizacji aplikacji lub podczas pobrania nowej – świeżo wydanej. Problem dotyczy kompatybilności z naszym urządzeniem. W takiej sytuacji naprawa błędu leży po stronie Google oraz twórcy aplikacji i pozostaje Wam poczekać na rozwiązanie problemu. Nic innego nie jesteście w stanie zrobić. Jeżeli macie w miarę nowe i popularne urządzenie, to prawdopodobnie problem z kompatybilnością zostanie szybko rozwiązany. Jednak posiadając starszego smartfona, możecie zacząć się martwić. Sam napotkałem ten problem, instalując aktualizację gry na leciwej Xperii M2. Okazało się później, że urządzenie przestało być wspierane, a co za tym idzie – naprawa błędu była niemożliwa.

Error 101, 919, 921 923

Obecnie spotkać go można w starszych wersjach systemu Android. Nowsze komunikują nam ten sam błąd w o wiele bardziej zrozumiały sposób – brak miejsca na zainstalowanie aplikacji. Naprawa błędu nie sprawi Wam problemu – usuńcie po prostu zbędne dane, aby zwolnić miejsce.

Naprawa błędu Google Play

Error 491, 923

Błąd ten oznacza problem z pobraniem lub zaktualizowaniem aplikacji. Zwykle nie udaje się wtedy pobrać i zaktualizować absolutnie żadnej aplikacji. Pomocne okazuje się usunięcie konta Google i dodanie go ponownie. Aby to zrobić, należy wejść Ustawienia->Konta, wybrać konto Google i kliknąć Usuń. Następnie udać się do listy zainstalowanych aplikacji i usunąć dane i pamięć podręczną sklepu Google Play. Kolejnym krokiem jest restart smartfona i ponowne dodanie konta Google (Ustawienia->Konta->Dodaj konto)

Error 403

Taki niespodziewany komunikat możecie napotkać kiedy na jednym urządzeniu macie, lub mieliście dodane więcej niż jedno konto Google. Błąd pojawia się najczęściej przy próbie aktualizacji aplikacji kupionej z konta, które już usunęliście z urządzenia. Rozwiązaniem jest odinstalowanie aplikacji i zainstalowanie jej ponownie z aktualnie używanego konta. Jeżeli problem nadal występuje, to ostatnią deską ratunku jest usunięcie lokalnej historii wyszukiwania sklepu Google Play (znajdziecie taką opcję w ustawieniach sklepu). Dziwne, ale ponoć działa.

Naprawa błędu Google Play

Error 927

Błąd pojawia się kiedy próbujecie wykonać jakąś operację w sklepie, a on właśnie postanowił się zaktualizować. Najlepiej wyjść do pulpitu i poczekać na zakończenie aktualizacji. Jeżeli problem występuje nadal, należy wyłączyć Google Play z listy aplikacji działających w tle, uruchomić go ponownie i po problemie.

Error 481

To bardzo poważny błąd. Nie dotyczy sklepu a samego konta Google. Oznacza, że istnieje jakiś problem z kontem i póki go nie rozwiążecie, nie będziecie mogli korzystać z możliwości zakupu i pobierania aplikacji oraz gier. Przyczyny mogą być różne. Hasło do konta Google zostało zmienione na PC i nie zaktualizowaliście go na smartfonie, Google zablokowało wasze konto, lub sami je usunęliście i nie stworzyliście jeszcze nowego.

Naprawa błędu Google Play

Error 911

Ostatni z omawianych błędów możecie napotkać w momencie gdy wykonujecie jakąś operację w sklepie i zmienicie sposób połączenia z Internetem. Ręcznie włączycie lub wyłączycie WiFi, lub stanie się to bez waszej wiedzy (np. znajdujecie się zbyt daleko od routera i połączenie WiFi zostało zerwane). Mnie przytrafia się to bardzo często. Wychodzę z domu, zezwalając Google Play na aktualizacje aplikacji, piętro niżej tracę zasięg sieci WiFi i aktualizacja zostaje przerwana. Zwykle pomaga ponowne uruchomienie sklepu. Jeżeli ten sposób zawiedzie, to niezawodne okazuje się wyczyszczenie pamięci podręcznej Google Play.

Naprawa błędu Google Play

Naprawa błędu Google Play nie zawsze jest łatwa

To nie są oczywiście wszystkie błędy, jakie napotkacie w czasie odwiedzania sklepu Google Play. Te zebrane powyżej napotkałem sam, lub ich rozwiązanie było na tyle nietypowe, że warto o nich wspomnieć. Niektóre rozwiązuje tylko ponowna instalacja całego systemu. Może Wy macie jakieś ciekawe przygody związane z działaniem sklepu? Jeżeli tak, to podzielcie się nimi w komentarzach.

Zobacz także: Poradnik Google Play – wszystko, co powinieneś wiedzieć o aplikacji

Źródło: Forum android.com.pl, wiedza własna, XDA, Android Authority, Android Police

Sprawdź najnowsze wpisy