ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
zakup smartfona

Zakup smartfona: na te 3 rzeczy musisz zwrócić uwagę

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Porady

Zakup smartfona chwilę po tym, jak zobaczyliśmy go gdzieś po raz pierwszy, zazwyczaj nie będzie najlepszą decyzją. Działamy wtedy pod wpływem impulsu i nie mamy rzetelnej wiedzy na temat tego, czy to rzeczywiście najlepszy wybór w danej kwocie. Postąpimy rozsądniej, porównując kilka wybranych smartfonów, patrząc na istotne kryteria. Dla jednej osoby ważny będzie duży ekran, komuś innemu może zależeć na wydajnej baterii. Są jednak kryteria wspólne, których zawsze warto się trzymać. Podpowiadamy, na jakie elementy telefonu koniecznie musisz zwrócić uwagę przed zakupem.

Oprogramowanie sprawą kluczową przy zakupie smartfona

Smartfon Nokia 7.1

Wersja systemu operacyjnego i dostępność aktualizacji to zdecydowanie ważne kwestia. Zależy od niej bezpieczeństwo urządzenia, a także dostępność najnowszych funkcji i aplikacji. Dobrze, aby w chwili zakupu telefon posiadał jedną z najnowszych wersji Androida. Jeżeli nie planujemy kupować smartfona z najwyższej półki, warto rozważyć urządzenia uczestniczące w programie Android One. Są to chociażby niemal wszystkie Nokie (od momentu przejęcia marki przez HMD Global), a także wybrane modele Xiaomi czy też Motoroli. Smartfony te zazwyczaj posiadają możliwie najnowszą wersję systemu w dniu premiery, a producenci zapewniają o gotowości ich regularnej aktualizacji. W przeszłości funkcjonowało to jednak nieco lepiej, ponieważ za dostarczanie oprogramowania było odpowiedzialne bezpośrednio Google. Niezmiennie od początku istnienia Android One możemy liczyć na prostotę interfejsu i brak zbędnych, preinstalowanych aplikacji.

Postaw na wydajność i oszczędź sobie nerwów

Procesor wraz z pamięcią operacyjną odpowiadają za prędkość działania smartfona i możliwość wykonywania na nim wielu zaawansowanych operacji jednocześnie. Świetną renomą w świecie telefonów cieszą się procesory Qualcomm Snapdragon, gorszą układy MediaTeka. Warto jednak zauważyć, że nowsze MediaTeki z serii P. w wielu testach osiągały lepsze wyniki od najprostszych Snapdragonów, a także porównywalne rezultaty co nieco starsze procesory Qualcomma ze średniej półki cenowej (np. model 625).

Pamięć ram służy do przechowywania tymczasowych plików z programów, których używamy na telefonie. Zdecydowanie warto zainwestować w model, który ma przynajmniej 3 GB pamięci operacyjnej. Przy mniejszych ilościach RAM-u niestety, zazwyczaj nie możemy mówić o żadnym komforcie pracy, poza wysyłaniem wiadomości i dzwonieniem. Jeśli mamy wybór, można stosować prostą zasadę: im więcej RAM-u, tym lepiej.

Czytaj także: Co się dzieje, gdy uruchamiasz aplikację na Androida?

Na wydajność smartfona ma również wpływ pamięć wewnętrzna. Nie powinna być ona zapełniona do granic możliwości, ponieważ obniży to potencjał naszego urządzenia. Biorąc pod uwagę, jak dużo miejsca zajmuje sam system, a także bardzo objętościowe aktualizacje popularnych aplikacji, warto zainteresować się modelami, które mają przynajmniej 32 GB pamięci wbudowanej. Jeśli priorytetem jest dla nas prędkość działania, powinniśmy przyjrzeć się także technologii, w której został wykonany nośnik pamięci, a nie tylko jego pojemności.

Zakup smartfona z pewnego źródła – udany zakup

Przekrój smartfona

Znalazłeś już idealny model i chcesz go kupić? Pamiętaj, że pochodzenie telefonu nie jest bez znaczenia. W internecie można znaleźć pozornie wyjątkowe okazje cenowe, za którymi może kryć się jeden z następujących problemów:

  • Smartfon może być urządzeniem odnawianym przez serwis. Zdarzają się przypadki, kiedy z kilku uszkodzonych telefonów pozyskuje się części, a następnie zostaje z nich złożony, rzekomo nowy, egzemplarz.
  • Skoro już w temacie nowości jesteśmy, pamiętajmy, że nieużywany nie oznacza tego samego, co nowy. Niektórzy sprzedawcy oferują fabrycznie zafoliowane smartfony, odkupione wcześniej od zagranicznych operatorów lub innych podmiotów. Haczyk polega na tym, że najprawdopodobniej tylko pierwszy nabywca zapłacił podatek VAT i uzyskał prawo do gwarancji. Odkupując pozornie nowe urządzenie, otrzymamy z reguły fakturę marżę i stąd będzie wynikać niższa cena. Ciężko nam będzie jednak dochodzić swoich praw w przypadku, gdy telefon się zepsuje. Okres gwarancyjny jest liczony od momentu pierwszej sprzedaży smartfona, nawet jeśli później leżał on w nieotwartym pudełku. Dokumentem wymaganym do roszczeń gwarancyjnych jest paragon lub faktura VAT.
  • Niektóre mniejsze sklepy oferują produkty z zagranicznej dystrybucji, przeznaczone pierwotnie na rynek innego kraju. Pozornie smartfony dostępne w różnych krajach mają tę samą nazwę, jednak mogą się różnić pewnymi szczegółami. Telefon z zagranicznej dystrybucji może, chociażby mieć dołączoną ładowarkę niepasującą do naszych gniazdek lub obsługiwać inne częstotliwości sieci komórkowej, niż te, które wykorzystujemy w Polsce.

Jeśli chcesz mieć pewność bezpiecznego zakupu, wybieraj oficjalnych dystrybutorów danej marki. Duże elektromarkety i sprawdzone sklepy internetowe, posiadające niemal samych zadowolonych klientów, będą odpowiednim wyborem. Opinie o sprzedawcach sprawdzisz, chociażby w serwisie Opineo. W przypadku małych sklepów on-line oraz aukcji na Allegro dokładnie czytaj opisy i postaraj się zminimalizować ryzyko. Wtedy zwiększysz prawdopodobieństwo, że zakup smartfona będzie udany.

Sprawdź najnowsze wpisy