Tryb nocny to długo wyczekiwana funkcja, która po wielu latach nareszcie dodana została do Androida 10. Niestety z jakiegoś powodu Google nie zaimplementowało w systemie opcji automatycznego uruchamiania ciemnej wersji interfejsu. Na całe szczęście fani Androida nie śpią i w kilka dni opracowali aplikację, która dodaje nieobecne w oprogramowaniu funkcje. W dzisiejszym poradniku pokażę Wam, jak zainstalować wymagane programy oraz jak skonfigurować je w taki sposób, by tryb nocny włączał się automatycznie.

Automatyczne włączanie trybu nocnego w systemie Android 10. Jak to zrobić?

Aby skorzystać z wygodnej funkcji automatycznego włączania trybu nocnego w najnowszej wersji Androida, będziemy korzystać z prostej i bezpłatnej aplikacji, które stworzona została przez Charlesa Annica. Jej nazwa to Automatic Dark Theme for Android 10 – upewnij się, że posiadasz ją na swoim smartfonie przed wpisaniem komendy z siódmego punktu!

 1. Na swoim smartfonie zainstaluj bezpłatną aplikację o nazwie Automatic Dark Theme for Android 10. Możesz pobrać ją ze sklepu Google Play.
 2. Pobierz pliki ADB i Fastboot dla swojego systemu na komputerze (można je pobrać tutaj – WindowsMacLinux).
 3. Zainstaluj sterowniki USB dla swojego urządzenia. Możesz je znaleźć na stronie producenta. Uniwersalne sterowniki zebrane są także na tej stronie Google’a.
 4. Włącz debugowanie USB na swoim telefonie – możesz to zrobić w zakładce dla deweloperów, którą odblokować można poprzez siedmiokrotne kliknięcie Numeru kompilacji w zakładce Informacje o urządzeniu.
 5. Podłącz swój telefon do komputera za pomocą kabla USB.
 6. Przejdź do lokalizacji, w której znajdują się pliki ADB i Fastboot. Trzymając klawisz Shift, wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz opcję Otwórz okno polecenia tutaj (instrukcja dla systemu Windows). 
 7. Upewnij się, że smartfon jest poprawnie wykrywany za pomocą komendy adb devices. Jeśli z ADB korzystasz po raz pierwszy, to na telefonie powinno wyświetlić się okno z potwierdzeniem łączenia. Po pomyślnym procesie łączenia w konsoli ADB powinieneś ujrzeć numer identyfikacyjny urządzenia.
 8. Skorzystaj z następującej komendy: adb shell pm grant com.cannic.apps.automaticdarktheme android.permission.WRITE_SECURE_SETTINGS
 9. Aplikacja uruchomi się poprawnie. Teraz możesz już zdecydować, kiedy tryb nocny ma uruchomić się automatycznie. Gratulacje!

Zobacz też: Jak włączyć procentowy wskaźnik baterii w Androidzie 10?

Na samym końcu poradnika warto wspomnieć o tym, że w tym momencie użytkownik wybrać może jedynie określone przedziały czasu, w których tryb nocny będzie automatycznie uruchamiany, jednak deweloper zapowiedział, że w przyszłości dostępna będzie również opcja, która bazować będzie na wschodzie i zachodzie słońca. Istotną wiadomością jest również to, że Automatic Dark Theme for Android 10 motywy zmienia tylko wtedy, gdy dana osoba nie korzysta ze smartfona – dzięki temu nie musimy obawiać się sytuacji, w której aplikacje będą wyłączane w trakcie korzystania z nich. Miłego użytkowania!

  Google News
  Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
  Obserwuj

  Michał Derej

  Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.