Programowaniem zajmuje się coraz większa liczba osób. To bardzo rozwijające, przyszłościowe i dochodowe zajęcie. Moim zdaniem to bardzo dobrze, że ten zawód jest coraz bardziej popularny. Zwłaszcza że zapotrzebowanie na programistów cały czas rośnie. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób szuka porad, informacji na temat zakupu laptopa do programowania. Najczęściej programiści pracują w biurze firmowym, na bardzo wydajnych komputerach, pod które mają podpięte kilka monitorów i wygodną klawiaturę. W domu też zazwyczaj programiści decydują się na komputery stacjonarne, a nie laptopy. Jeżeli pracują zdalnie lub praca wymaga nadgodzin w domu, korzystają najczęściej z laptopa. Gdy ktoś często się przemieszcza, podróżuje, pracuje w kilku miejscach, to laptop okazuje się niezastąpiony. Nic również nie stoi na przeszkodzie, by przygotować sobie stanowisko komputerowe w domu, które będzie składało się z laptopa i zewnętrznych monitorów. Wtedy jednak laptop musi być mocniejszy od takiego, którego używamy głównie jako zastępczego sprzętu. Wielu programistów używa laptopa, jako dodatkowe narzędzie pracy, obok komputera stacjonarnego. Dla osób uczących się, a zwłaszcza studentów laptop jest również zazwyczaj niezbędny do nauki i to nie tylko programowania. Laptop daje nam możliwość pracy w każdym miejscu i to zdecydowanie jego największy atut. Jaki wybrać laptop do programowania? Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa do pisania kodu? Zapraszam do artykułu poświęconemu temu tematowi. Przeznaczony jest on raczej dla osób jeszcze początkujących, doświadczony programista dobrze wie, jaki wybrać dla siebie sprzęt.

Laptop do programowania – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

laptop do programowania

Producenci nie produkują raczej laptopów stricte przeznaczonych pod programowanie. Można natomiast określić czy nadaje się do tego po jego budowie i specyfikacji technicznej. Konkretne cechy laptopa będą decydowały o tym, czy urządzenie ma predyspozycje do bycia narzędziem pracy dla programisty. Musisz się również zastanowić czy będziesz go używał jako głównego komputera, czy będziesz podłączać do niego monitory, czy może korzystać tylko z matrycy laptopa. Oraz, czy będziesz pisać na nim lub korzystać z zewnętrznej klawiatury. Jeżeli będziesz korzystać z laptopa jako jednostki centralnej, a obsługiwać go za pomocą sprzętu peryferyjnego to zwracaj uwagę głównie na wydajność laptopa i dysk. Jeśli będziesz korzystał tylko z laptopa, bez zewnętrznych monitorów czy klawiatury, myszki, to patrz na ergonomię użytkowania. Dobry ekran i wygodna klawiatura to podstawa.

Zobacz też: Główne zasady programowania – o tym musisz pamiętać!

Ekran / Rozdzielczość

Ekran to pierwsza rzecz, na jaką zwracamy uwagę w laptopie. To bardzo ważne, żeby ekran nie był za mały. 15 cali to moim zdaniem minimum do komfortowej pracy. Im większa przekątna matrycy, tym więcej linijek kodu zmieścimy na ekranie. W programowaniu często potrzebujemy podzielić ekran na dwie części, by móc na przykład widzieć kod i dokumentację. Ważniejsza jest jednak rozdzielczość. Tak na prawdę ona określa, jak bardzo ergonomiczny będzie dla nas obszar roboczy. Full HD (1920 × 1080) to już standard, nawet w tańszych laptopach i taka rozdzielczość w zupełności wystarczy. Matryca powinna być matowa, jeżeli chcemy, by widoczność była odpowiednia w nasłonecznionym miejscu, podczas podróży.

Wydajność

Jeżeli uczymy się dopiero programować, jesteśmy początkującymi – nie potrzeba mieć super wydajnego urządzenia. Jeżeli natomiast nasz laptop do programowania będzie służył do zaawansowanych operacji, będzie musiał kompilować dużo kodu, warto postarać się o jak najlepszą wydajność. Na wydajność największy wpływ ma oczywiście procesor i pamięć operacyjna. Jeśli nie pracujemy z grafiką lub przy tworzeniu gier, dodatkowa karta graficzna jest zbędna. Dobrze by było mieć, któryś z nowszych procesorów nieniskonapięciowych z 4 rdzeniami, ale tak jak wcześniej pisałem – dla większości będzie to niepotrzebne.

Wystarczy po prostu któraś z nowszych generacji procesorów, czasem 2 rdzenie są lepsze od 4, polecam korzystać z benchmarków podczas dokonywania wyboru. 8 GB pamięci RAM wydaje mi się minimum w dzisiejszych czasach do wygodnej pracy, obsługi wielu zadań naraz, przełączania się między programami. Jeżeli ktoś chce więcej to oczywiście jak najbardziej warto. 8 GB to minimum, ale zalecałbym 16. O typie kości nie ma co pisać, nawet stare modele oferują minimum DDR3.

Klawiatura

Chyba najważniejszy podzespół, który decyduje o wygodzie pracy programisty. Każdy ma inne preferencje co do klawiatury, natomiast bardzo dobrze spisuje się w laptopach klawiatura wyspowa. Szerokie klawisze i duże odstępy między nimi. Przydatne jest tutaj podświetlenie klawiatury, gdy lubimy zarwać nockę przy pisaniu kodu. Zwróćcie szczególną uwagę na układ klawiatury. W laptopach potrafi znacząco różnić się od tej, której używamy przy PC. Wybierzcie taką klawiaturę, która jest dla Was wygodna, czasem przestawienie się z innego układu jest bardzo ciężkie. Dla programisty szybkie pisanie bez patrzenia na klawiaturę oraz mała ilość pomyłek to podstawa jak znajomość alfabetu dla dziecka w szkole. Intuicyjny, czuły touchpad również jest potrzebny do wygodnej nawigacji po IDE, ale zwróćcie głównie uwagę na klawiaturę.

Bateria

Jeżeli zależy nam na pracy poza domem, czy miejscem pracy, to oczywiście bateria musi odpowiednio długo trzymać. Standardem jest 4-6 godzin. Bateria w większości laptopów dość szybko traci początkową wydajność. Warto w tej kwestii nie wierzyć zapewnieniom producenta i poczytać opinie oraz recenzje użytkowników na internecie. Zazwyczaj laptopy, które oferują ponad 10 godzin na jednym ładowaniu, są mniejsze i oferują gorsze podzespoły. Jeżeli chodzi o długość działania na baterii, najlepiej radzą sobie MacBooki od Apple i Surface od Microsftu.

Dysk

Pojemność dysku nie ma, aż tak dużego znaczenia dla programisty, natomiast bardzo ważny jest typ nośnika danych. Warto zainwestować w dysk SSD. Oferuje znacznie lepszą wydajność, znacząco przyspiesza działanie całego systemu. Operacje na plikach, wczytywanie programów, wszystko będzie znaczne szybsze w porównaniu do dysku HDD. W dodatku SSD jest bardziej odporny na wszelkie warunki zewnętrzne, czy wstrząsy, a jak wiadomo, laptop raczej nie leży cały czas w jednym miejscu, tylko często jest przenoszony.

Złącza

Nie mniej ważny aspekt to złącze peryferyjne. Jeżeli mamy zamiar podpinać zewnętrzny monitor lub nawet więcej niż jeden musimy zadbać, by laptop posiadał odpowiednie wejścia. Na przykład HDMI i VGA/D-Sub. Wejść USB nigdy za wiele, standardem są już USB 3.0. Podstawą, którą praktycznie zawsze znajdziemy, jest również wejście audio. Jednak najważniejszym dla programisty będzie typ i ilość złącz do monitorów czy projektorów (gdy musimy, na przykład zaprezentować swój projekt).

Laptop do programowania – podsumowanie

laptop do programowania

Mam nadzieję, że już wiecie, na co zwracać uwagę przy doborze laptopa do programowania. Oczywiście musicie uwzględnić swoje osobiste preferencje oraz do czego konkretnie potrzebujecie laptopa. Programowanie to bardzo rozległa dziedzina i można zajmować się jej różnymi aspektami. Trzeba wiedzieć, że urządzenie przenośne nie nada się do wszystkiego. Spodziewajcie się niedługo propozycji konkretnych laptopów do programowania w określonych przedziałach cenowych. Pojawi się na przykład artykuł – Laptop do programowania do 3000 zł. Takich limitów cenowych będzie kilka, bo domyślam się, że jedni szukają jak najtańszego rozwiązania. Drudzy nie patrzą na pieniądze i chcą najlepszy sprzęt, a inni natomiast chcą czegoś pośrodku.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Rygielski