Gdzie znajduje się folder kosz w telefonie? Pewnie wielu użytkowników zadaje sobie to pytanie, ponieważ chce odzyskać usunięte wcześniej dane. To byłoby bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli nasze telefony posiadałyby oddzielone miejsce w pamięci na ostatnio usunięte pliki. Tak niestety nie jest. Zarówno Android, jak i iOS znacząco różni się od desktopowego Windowsa, w którym pojawia się na pulpicie dobrze nam znana ikonka kosza. Nie ma miejsca na kosz w smartfonach. Takie rozwiązanie nie ma racji bytu, głównie z powodów optymalizacyjnych oraz małej ilości pamięci na urządzeniach mobilnych. Poza tym ciężko usunąć coś przez przypadek na telefonie. Wyjątkiem pozostają zdjęcia w galerii, które zaskakująco często udaje się użytkownikom omyłkowo skasować.

Jak to? Dane z telefonu zostają usunięte bezpowrotnie?

Nie zupełnie. Jeżeli chodzi o zdjęcia, to większość galerii, a nawet menedżerów plików czy to domyślnie preinstalowanych przez producentów telefonów, czy to pobranych z Google Play – posiada kosz. Najczęściej jego zawartość kasowana jest co ileś dni lub gdy zabraknie miejsca. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i może uratować nas niejednokrotnie. Co, jeśli usunęliśmy coś za pomocą aplikacji, która nie posiada takiej funkcji? Systemy mobilne nie posiadają kosza i będzie ciężko je odzyskać, aczkolwiek nie jest to niemożliwe. Każdy, nawet najmniejszy plik pozostawia po sobie ślad i póki nie sformatujesz pamięci, istnieje szansa na jego odzyskanie.

Zobacz też: Dysk Google – dlaczego warto korzystać?

Gdzie znajduje się folder kosz w telefonie? – Jak odzyskać pliki?

Gdzie znajduje się folder kosz w telefonie?

Mimo braku kosza na telefonie możemy spróbować odzyskać nasze dane. Pomogą nam w tym zewnętrzne programy. Musicie pamiętać, że im szybciej zaczniecie odzyskiwać pliki, tym lepiej. Po przypadkowym usunięciu danych powinniśmy zaprzestać z korzystania telefonu. Dlaczego? Praktycznie każde działanie może nadpisać pliki, które chcemy odzyskać. Na rynku jest sporo programów, które mają za zadanie odzyskać utracone dane z telefonu. Niektóre z nich mogą wymagać roota, dla lepszego przeszukiwania pamięci, inne mogą być płatne.

Przykładem aplikacji, która może odzyskać zdjęcia (kiedy nie mieliśmy kosza w galerii lub usunęliśmy je w inny, trwały sposób) jest DiskDigger. Inną znaną aplikacją, która działa podobnie, jest DigDeep. Programy, które działają na komputerze i połączą się z telefonem za pomocą USB to: Android Data Recovery, Recuva, Easeus, Dr.Fone. Pozwalają na znacznie więcej, jeżeli chodzi o odzyskiwanie danych, powinny też wykazać się lepszą skutecznością. Każdy z nich różni się od siebie, warto spróbować różnych, jeżeli jeden program nie będzie w stanie przywrócić danych plików.

Trzeba wiedzieć, że często programy takie jak te, które wymieniłem powyżej, mogą być w stanie, pozyskać na przykład zdjęcia w okrojonej jakości i rozdzielczości, bardzo często będą to same miniatury lub pliki tymczasowe. Tak czy siak, warto spróbować, jeżeli nie ma się już niczego do stracenia.

Ostateczną opcją, jeżeli bardzo zależy nam na naszych plikach, jest oddanie urządzenia do specjalistycznego serwisu zajmującego się odzyskiwaniem danych. Jest to często usługa dość droga i niegwarantująca 100% satysfakcji z rezultatów. Jednak na pewno specjalista z dostępem do profesjonalnych narzędzi poradzi sobie znacznie lepiej niż zwykła aplikacja na telefon.

    Google News
    Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
    Obserwuj

    Kacper Rygielski