lokalizacja telefonu jak namierzyc

Lokalizacja Telefonu Google. Jak namierzyć smartfon?

10 minut czytania
Komentarze

Lokalizacja Telefonu Google może być bardzo przydatną funkcją. Czasem zdarzają się sytuacje, w których potrzebujemy szybko namierzyć telefon – swój własny lub innej należący do osoby. Nieistotne, czy smartfon się zgubił, został skradziony czy może chcemy się dowiedzieć, gdzie przebywa nasza bliska osoba – Lokalizacja telefonu Google to bardzo przydatna funkcja i warto ją mieć włączoną oraz wiedzieć, jak z niej skorzystać.

Lokalizacja telefonu – co robić, jeśli go zgubisz?

Zanim przejdziemy do omówienia funkcji lokalizacji telefonu Google, przedstawimy wam kilka zasad, które pozwolą wam szybko zareagować, jeśli ktoś ukradł wam smartfon lub jeśli go zgubiliście. Takie sytuacje mogą przytrafić się każdemu, więc od samego początku nie warto panikować tylko działać – najlepiej możliwie szybko. Jeśli będziemy zwlekać, może to prowadzić do utraty cennych danych i naruszenia prywatności. Na pewno słyszeliście, że kilka pierwszych godzin od porwania jest kluczowych w znalezieniu poszukiwanego. Cóż, można powiedzieć, że do skradzionych lub zgubionych przedmiotów warto zaimplementować tę samą zasadę i reagować od razu.

jak namierzyć telefpm
fot. Cava

Pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć, jest próba namierzenia telefonu. Większość nowoczesnych smartfonów ma wbudowane funkcje, które pozwalają na namierzenie zgubionego urządzenia. Dla iPhone’a jest to funkcja „Find My iPhone”, a dla urządzeń Android – „Find My Device”. Te usługi pozwalają na zdalne określenie położenia telefonu, odtworzenie dźwięku na urządzeniu, wyświetlenie wiadomości na ekranie blokady, a nawet na zdalne zablokowanie lub usunięcie danych z urządzenia. Dobrze wiemy, że nie każdy chce mieć włączone takie narzędzia wbudowane systemowo – alternatywą może być właśnie Lokalizacja telefonu Google.

Jeśli nie możemy namierzyć telefonu lub jeśli jest wyłączony, następnym krokiem jest skontaktowanie się z dostawcą usług telekomunikacyjnych. Może on zablokować kartę SIM, aby zapobiec nieautoryzowanemu korzystaniu z numeru telefonu. Ten krok może również pomóc w zapobieganiu nieautoryzowanemu dostępowi do naszych danych, co jest szczególnie ważne.

Lokalizacja Telefonu Google to potężne narzędzie

Lokalizacja Telefonu Google to bardzo przydatne narzędzie, które nie raz może nas uratować. Moim zdaniem warto mieć je włączone w telefonie i przyznać dostęp do internetu, lokalizacji i modyfikacji danych w telefonie. Co zrobić, jeśli moje urządzenie nie pokazuje się na liście lub nie można go zlokalizować? Prawdopodobnie wyłączyliśmy funkcję lokalizacji telefonu, telefon został wyłączony lub się rozładował. Urządzenie może też nie mieć dostępu do GPS czy internetu.Rozwiązanie od Google nie jest idealne. Może nas zawieść, a wiele lepszych zamienników znajdziemy w samym Google Play, natomiast dla osób mało zaawansowanych, którym nie chce konfigurować się dodatkowych narzędzi, ta opcja powinna w zupełności wystarczyć.

Lokalizacja telefonu: na to musisz uważać?

Podczas lokalizowania telefonu, istnieje kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Po pierwsze dlatego, że włączanie jakiejkolwiek aplikacji pozwalającej na namierzenie telefonu jest ingerencją w prywatność jego właściciela. Oprócz tego warto pamiętać, żeby nie lokalizować telefonu osoby, która nie wyraziła na to zgody (chyba że istnieje jakiekolwiek zagrożenie życia czy zdrowia), ponieważ jest to przekroczenie granicy poufności.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest bezpieczeństwo danych. Podczas korzystania z usług lokalizacji, loginy i kody, a także inne poufne wiadomości, jak notatki czy dokumenty, mogą być narażone na nieuprawniony dostęp. Niektóre usługi lokalizacji mogą zbierać także nasze dane, na co w normalnych warunkach nie chcielibyśmy wyrażać zgody. Dlatego zawsze należy upewnić się, że korzystasz z zaufanych usług, które chronią prywatność i nie będą w żaden sposób przetwarzać informacji znalezionych w naszym smartfonie. Może mało kto zwróciłby na to uwagę, ale lokalizowanie telefonu szybko wyczerpuje baterię urządzenia. Dlatego jeśli zgubiliśmy telefon, trzeba z głową korzystać funkcji jego namierzania, tak aby jak najbardziej szczegółowo móc określić jego położenie, zanim „padnie”.

Lokalizacja w smartfonach

Poza tym warto pamiętać, że lokalizacja GPS nie zawsze jest dokładna – wpływa na to wiele czynników, takich jak obecność budynków, drzew, czy warunki pogodowe. Dlatego zawsze należy traktować informacje o lokalizacji jako przybliżone, a nie precyzyjne. Jeśli lokalizator pokazuje dane miejsce, warto po prostu rozejrzeć się dookoła i poszukać obiektu w mniej oczywistych miejscach, np. w trawie, w śmietniku (jeśli złodziej zdecydował się go wyrzucić) czy pod samochodami.

Ostatnie, choć nie najmniej ważne ostrzeżenie dotyczy bezpieczeństwa oprogramowań szpiegujących. Mimo że lokalizacja telefonu to obecnie nie tak trudne zadanie jak jeszcze kilkanaście lat temu, i tak warto zachować zmożoną czujność, jeśli ktokolwiek będzie chciał instalować coś na naszym smartfonie np. w sposób zdalny.

Lokalizacja telefonu – konta społecznościowe i bankowe

O tym na pewno nie pamiętajcie, jeśli zapodzieje się wam telefon – ważne jest, aby w takiej sytuacji jak najszybciej zmienić hasła do wszystkich kont, które mogły być dostępne z telefonu. Nawet nie wiecie, ile szkody można wyrządzić, mając dostęp do czyjegoś Facebooka… Dotyczy to kont e-mail, mediów społecznościowych, kont bankowych i innych usług online. Zmiana haseł pomoże chronić informacje przed nieautoryzowanym dostępem.

Idąc tym tropem, trzeba zastanowić się, czy nasze konta bankowe, loginy i hasła są należycie chronione. Nie masz PIN-u blokady, a w notatkach zapisałeś wszystkie informacje dotyczące logowania do kont? No to warto od razu działać, zdalnie blokując telefon, jeśli jest taka możliwość. Albo oczywiście skontaktować się z bankiem i zablokować karty oraz możliwość płacenia zbliżeniowego. Można także zalogować się na swoje konto z innego urządzenia (np. komputera) i sprawdzić, czy ktoś wykonał gdzieś płatność. W przypadku wykrycia jakiejkolwiek nieautoryzowanej aktywności, natychmiast należy skontaktować się z bankiem, aby nie narazić się na, no cóż, bankructwo.

Oczywiście jeśli nie uda nam się lokalizacja telefonu, ważne jest również zgłoszenie tego faktu na policję. Może to nie tylko pomóc w odzyskaniu telefonu, ale jest również często wymagane do zgłoszenia roszczenia do ubezpieczenia. Na policji musimy podać jak najwięcej informacji, takich jak marka, model, numer seryjny telefonu i ostatnia znana lokalizacja.

Lokalizacja telefonu: uważaj na oszustów!

Uważajcie na fałszywe strony, na które możecie trafić po przeszukiwaniu Google frazami takimi jak „lokalizacja telefon”, „lokalizowanie telefonu”. Znaczna część z nich nie działa, wymusza podawanie numeru telefonu, żeby się zarejestrować lub nawet każe wysyłać płatne SMS-y. Istnieje wiele fałszywych usług lokalizacji, które mogą próbować wyłudzić nasze dane lub pieniądze. Zawsze warto być ostrożnym podczas korzystania z nowych usług, zwłaszcza jeśli nie wiemy dokładnie, jak działa funkcja lokalizacji,

Sprytni oszuści znaleźli łatwy sposób na naciąganie nieświadomych osób. Pamiętajcie, że praktycznie tylko operator może zlokalizować telefon po numerze telefonu, czyli karcie SIM.

Lokalizacja telefonu: jak namierzyć telefon dzięki Google?

W sklepie Google Play istnieje wiele aplikacji, które pomagają nam w przypadku zagubienia telefonu. Ja przedstawię Wam funkcję oferowaną przez samo Google, która jest teraz na każdym telefonie z Androidem.

Znajdź telefon

Zacznij od wejścia na stronę Znajdź Swój Telefon i zalogowania się na swoje konto Google. Musi być to oczywiście to samo konto, na które byłeś zalogowany na swoim smartfonie. Po zalogowaniu sprawdź, czy na liście jest pokazane Twoje urządzenie. Jeżeli tak, to nie musisz nic robić na swoim telefonie. Po prostu wybierz urządzenie z listy, które Cię interesuje. Pokaże Ci się kilka opcji do wyboru.

Pierwsza z nich to zadzwoń lub zlokalizuj telefon

To w mojej opinii bardzo przydatna funkcja przy szukaniu zagubionego telefonu. Wyobraźcie sobie, że zgubiliście go gdzieś na plenerze w trawie. Najpierw sprawdzacie lokalizację w Menadżerze Urządzeń Android. Wtedy wiecie gdzie, mniej więcej jest. Potem dzwonicie na niego, korzystając z narzędzia lokalizacji Google, żeby go usłyszeć i znaleźć. Gdybyście zostawili go z samą wibracją czy całkiem wyciszonego (a wiele osób tak robi) to zwykłe zadzwonienie z innego telefonu by nie pomogło. Tutaj nie ważne, jaki tryb dźwięku aktualnie jest na telefonie, lokalizacja telefonu Google zadzwoni na niego, podnosząc poziom głośności dzwonka na maksymalny poziom. To się może przydać, nawet jak będziemy szukać telefonu w swoim domu.

Następną opcją jest zabezpieczenie, czyli zablokowanie telefonu

Wydaje mi się, że to jest akurat zbyteczne, zważając na fakt, że praktycznie każdy ma zablokowany smartfon PINem, hasłem lub odciskiem palca. Natomiast po zablokowaniu telefonu tą funkcją wyświetla się informacja dla znalazcy naszej zguby oraz numer telefonu, pod który powinien zadzwonić. To jest bardzo przemyślane rozwiązanie. Jak telefon trafi w uczciwe ręce, to ta osoba będzie miała ułatwione zadanie, by nam go oddać.

Lokalizacja telefonu Google

Kolejna opcja to po prostu opisanie próby zadzwonienia na telefon

Zadzwoń na telefon

Następnym krokiem jest możliwość wylogowania się z telefonu

Mimo tego, że się wylogujemy, nadal będziemy mogli smartfon zlokalizować, zablokować lub wyczyścić go z danych. Wydaje mi się więc, że dla samego bezpieczeństwa warto to zrobić.

Wyloguj się z telefonu

Następna zakładka może nam pomóc, gdybyśmy chcieli skontaktować się z operatorem

Możemy chcieć to zrobić w celu wyłączenia karty SIM, zamówienia nowej lub ustawić przekierowanie połączeń na nowy numer. Może to nas ustrzec przed kradzieżą tożsamości, podszywaniem się pod nas czy płatnymi połączenia i SMS-ami.

kontakt z operatorem

Ostatnia funkcja to wymazanie wszelkich naszych danych z telefonu

Nie została umiejscowiona na końcu przypadkowo. Powinniśmy się na to zdecydować dopiero wtedy, kiedy mamy pewność, że odzyskanie telefonu nie jest możliwe. Chyba że mamy zrobiony backup naszych danych i nie zależy nam na ich stracie. Wtedy nawet zalecałbym wykonanie tego kroku na początku, ale mało kto może pochwalić się robieniem regularnych backupów.

wymazanie danych - lokalizacja telefonu Google

Lokalizacja telefonu – podsumowanie

Lokalizacja Telefonu Google, która może okazać się niezwykle przydatna w przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu. Warto mieć tę funkcję włączoną i zawczasu wiedzieć, jak z niej skorzystać. Mimo że w niektórych przypadkach może pokazać położenie smartfona bardzo dokładnie, nie zawsze jest to możliwe, ponieważ niektóre czynniki mogą zaburzać lokalizację telefonu. Na koniec przypomnimy tylko – jeśli nie uda ci się namierzyć smartfona, pamiętaj, aby zablokować kartę SIM i dostęp do usług, takich jak bankowość mobilna, a następnie zgłosić sprawę na policję

Motyw