Wcale nie zapowiada się, żeby problem przydługich linków miał w najbliższym czasie zniknąć. Czasem możemy potrzebować wysłać link do znajomego albo wstawić go do swojego postu na portalach społecznościowych. Jeżeli zależy nam na zmieszczeniu się w limicie znaków lub na estetyce wpisu, powinniśmy skrócić link do prostszej postaci. Poza tym możemy chcieć skrócić link z innego powodu, na przykład chęci zarobku za kliknięcia naszego odnośnika. Skracanie linków na telefonie powinno być proste, intuicyjne i skuteczne. Jakie więc mamy możliwości?

Skracanie linków na telefonie

Jasną sprawą jest, że możemy wejść na przeglądarkę w telefonie i załadować stronę, która oferuje skracanie linków. Do niedawna, sam Google oferował taką możliwość poprzez serwis goo.gl, aczkolwiek już z niego zrezygnował. Nadal natomiast istnieją ciekawe alternatywy w postaci bitly.com, tinyurl.com, tiny.pl czy chociażby cutt.ly/pl. Wystarczy wkleić tam link, który chcemy skrócić i zaraz otrzymamy od serwisu nowo wygenerowany URL. Do zarabiania można wykorzystać na przykład adf.ly. Skracanie linków na telefonie korzystając z tych stron, nie zawsze jest jednak wygodne. Ograniczają nas też często tylko do podstawowych funkcji. Jeżeli ktoś korzysta z mobilnego Chrome, to posiada on wbudowaną funkcję skracania linków. Wystarczy skopiować link z paska adresu i przesłać znajomemu czy wkleić do posta, by zobaczyć różnicę. Nie zawsze to jednak działa poprawnie i nie skraca adresu maksymalnie. Poniżej więc zaprezentuję aplikacje, które znacznie pomagają i usprawniają proces skracania linków. Jeśli często potrzebujesz wykonać taką czynność, to sprawdź koniecznie propozycje poniżej!

Zobacz też: To koniec Goo.gl – skracanie linków od Google oficjalnie kończy żywot

Skracanie linków na telefonie – URL Shortener

Pierwszą aplikacją, którą chce wam pokazać, jest URL Shortener. Aplikacja jest dobrze zrobiona, nie wygląda źle, ale co najważniejsze – pozwala na skrócenie podanego przez nas linku za pomocą trzech różnych serwisów. Do wyboru jest bit.ly, tinyurl.com i short1.link. Ten ostatni to główny serwis, który jest najbardziej powiązany z aplikacją, ponieważ pozwala po stworzeniu linka obserwować jego statystyki. To ciekawa funkcja, która na pewno może się komuś przydać. Po wygenerowaniu linku otrzymujemy również od razu kod QR. Naprawdę to wygodne mieć wszystko w jednej aplikacji. Miłym udogodnieniem jest fakt, że nie musimy się rejestrować, żeby w pełni korzystać z tego skracacza linków. Jeżeli ktoś często dokonuje takich operacji z linkami, to URL Shortener jest właśnie dla niego.

Skracanie linków na telefonie – AdFly Paid URL Shortener

Drugą aplikacją będzie AdFly – Paid URL Shortener. Niestety, to chyba jedyna sensowna propozycja z Google Play dla osób, które chcą zarabiać za udostępnianie swoich linków innym. Pieniądze oczywiście otrzymujemy za to, że ktoś kliknie nasz link oraz obejrzy reklamy, które mu się wyświetlą. Opinie o serwisie są raczej pozytywne, a dużo ludzi potrafi osiągnąć niezły przychód z linków na AdFly, więc jeżeli ktoś ma ochotę – niech próbuje. Do zwykłego skracania linków ta aplikacja się na pewno nie nadaje, nie taki jest jej cel.

Zobacz też: Nowa aktualizacja Google Chrome wprowadza automatyczne skracanie długich URLów

Skracanie linków na telefonie – Bitly

Skracanie linków na telefonie - Bitly

Ostatnią aplikacją, jaką chce wam pokazać, jest Bitly. Jak sama nazwa wskazuje, jest to aplikacja serwisu bit.ly i jest nastawiona na współpracę tylko z nim. Ma to swoje minusy w postaci braku możliwości wybrania domeny linku czy potrzeby zalogowania się, by korzystać z aplikacji. Do zalet natomiast na pewno można zaliczyć funkcjonalność aplikacji, przedstawienie statystyk oraz przejrzysty i ładny design. Jeśli nie przeszkadza wam to, że trzeba założyć konto w serwisie oraz fakt, że wszystkie linki będą miały w adresie bit.ly, to ta aplikacja będzie bardzo dobrym wyborem.

Mam nadzieję, że teraz bez problemu poradzicie sobie ze zbyt długimi, odstraszającymi linkami. Pamiętajcie, żeby samemu uważać na takie skrócone odnośniki – nigdy nie wiadomo dokąd mogą was przekierować. Starajcie się więc nie klikać w nie, jeśli nie znacie dobrze osoby, która go wam wysłała lub udostępniła na swoich social media.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Rygielski