Dzisiejsze telefony to przenośne konsole, na których można grać w wiele zaawansowanych graficznie gier i dobrze się przy tym bawić. Aby spełnić wymagania użytkowników, producenci instalują specjalne układy graficzne, które zapewnią wystarczającą wydajność. Najczęściej taki układ jest już wydawany z danym procesorem i występuje tylko w takiej kombinacji. Czasami producent telefonu podkręca taktowanie w procesorze, by odróżnić się od konkurencji, która ma podobny układ. Są GPU, które zawsze idą w parze z tym samym CPU. Przykładem tego może być procesor Snapdragon od firmy Qualcomm, który zawsze wydawany jest z układem graficznym Adreno. Natomiast Exynos od Samsunga i HiSilicon Kirin o Huaweia korzystają z układów ARM Mali, który spotykany jest również w wielu innych procesorach. Jaki układ graficzny mam w telefonie? Poniżej postaram się pomóc wam znaleźć odpowiedź na to pytanie. Tekst jest skierowany raczej do niezaawansowanych użytkowników. Każdy, kto choć trochę lepiej zna się na smartfonach, dobrze wie, jaki ma układ graficzny, bo sprawdza to przed zakupem telefonu.

Zobacz też: Snapdragon 730G – pierwszy układ mobilny dedykowany grom

Jak sprawdzić jaki układ graficzny mam w telefonie??

Czy to z czystej ciekawości, czy potrzeby sprawdzenia kompatybilności z daną grą powinieneś wiedzieć jak to zrobić. Jeżeli interesuje cię jaki układ graficzny posiada twój smartfon, to możesz to sprawdzić na dwa sposoby. Pierwszy polega na tym, by bezpośrednio na swoim smartfonie zainstalować aplikację, która pokaże Ci całą specyfikację telefonu. Drugim sposobem jest wyszukanie specyfikacji technicznej w internecie. Obie metody są bardzo proste.

Sprawdzenie układu graficznego za pomocą aplikacji na smartfon:

  1. Ściągnij aplikację CPU-Z z Google Play. CPU-Z
  2. Odpal aplikację. W zakładce SOC, na samym dole będzie informacja z nazwą układu graficznego. W moim przypadku to Adreno 630. CPU-Z GPU

Sprawdzenie układu graficznego za pomocą strony internetowej:

  1. Wchodzimy na stronę devicespecifications.com
  2. Wyszukujemy swój telefon za pomocą wyszukiwarki lub wybieramy producenta, a następnie odpowiedni model. Jak sprawdzić jaki układ graficzny mam na telefonie?
  3. Gdy wejdziemy w specyfikację naszego telefonu, informacja na temat grafiki pokaże się przy GPUJak sprawdzić jaką grafike ma mój telefon?

Osobiście polecam sposób z użyciem aplikacji bezpośrednio na naszym telefonie. Dlaczego? Czasami producenci wypuszczają różne wersje telefonu z innym procesorem i układem graficznym. Tak robi na przykład Samsung, wydając niektóre smartfony zarówno z Exynosem, jak i Snapdragonem, więc wtedy grafika również będzie się różnić w zależności od wersji telefonu. Sprawdzając swoją specyfikację bezpośrednio na smartfonie, jesteśmy pewni, jakie podzespoły mamy. Mam nadzieję, że już wiecie jak sprawdzić układ graficzny na swoim telefonie. Jest to kluczowy podzespół dla wydajności smartfonu podczas grania.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Rygielski