ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Jak sprawdzić czy iPhone ma SIMLOCKA

Jak sprawdzić, czy iPhone ma simlocka?

Autor: Kacper Rygielski Kategoria: Porady

Pewnie większość z Was pamięta czasy, kiedy trzeba było martwić się o to, czy telefon posiada blokadę simlock na konkretnego operatora. Można było używać urządzenia tylko wtedy, gdy włożyliśmy kompatybilną kartę SIM. Dzisiaj ta praktyka odeszła do lamusa, bardzo ciężko jest się spotkać z telefonem, który by miał założonego simlocka. Wyjątkiem są tutaj smartfony sprowadzane zza granicy, one mogą mieć jeszcze czasem tę blokadę. Od dawna, najczęściej kupowanymi telefonami spoza Polski są iPhony. Zazwyczaj pochodzą one z terenów Wielkiej Brytanii. iPhone sprowadzony zza granicy jest często po prostu tańszy i dlatego niektórzy chętnie korzystają z tej okazji. Muszą oni wtedy uważać na to, aby smartfon od Apple nie był zablokowany. Poniżej przedstawię metodę jak sprawdzić czy iPhone ma simlocka.

Jak sprawdzić, czy iPhone ma simlocka?

Jak sprawdzić czy iPhone ma simlocka

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, jest zdobycie numeru IMEI. Jeżeli sprzedawca go nie udostępnił, to poprośmy go o to. Ważne jest, by IMEI pochodził z ekranu ustawień telefonu, a nie na przykład z pudełka, ponieważ wtedy mamy pewność, że jest to właśnie IMEI tej konkretnej „słuchawki”. Składanie telefonu z kilku innych to niestety częsty proceder. Jak już mamy prawidłowy numer, wystarczy skorzystać z jednej ze stron, które pomagają w zdobyciu różnych informacji, w tym o blokadzie simlock za pomocą numeru IMEI. Sprawdzanie simlocka w iPhone krok po kroku:

  1. Wejdź na stronę imei.info
  2. Wpisz numer IMEI, zaznacz pod spodem, że nie jesteś robotem i potwierdź przyciskiem CHECK.
  3. Kliknij Apple Extra Information, a następnie Check Apple Extra Information.
  4. Twoim oczom ukaże się szczegółowy raport. Skąd się dowiedzieć czy simlock jest, czy go też nie ma? Szukamy sekcji Network SIM. Jeżeli przy niej będzie napis unlock, to oczywiście iPhone nie posiada blokady simlock, natomiast jak pokaże się locked, to simlock niestety jest.

Nadal istnieje wiele serwisów, które za opłatą ściągną blokadę karty SIM w twoim iPhone, aczkolwiek radziłbym, żeby to sprzedawca się tym zajął i przygotował dla nas telefon, który będzie nadawał się do użytkowania.

Wiesz już jak sprawdzić czy iPhone ma simlocka, lecz warto w tym momencie sprawdzić jeszcze jeden ważny parametr. Sprawdź Network GSMA. Jeśli jest wpisane Blacklist, to iPhone jest na czarnej liście, prawdopodobnie z powodu nieopłacenia abonamentu, więc nie warto w ogóle interesować się tym konkretnym modelem. Zdjęcie blokady w takim przypadku jest kompletnie nieopłacalne, czasem jest nawet niemożliwe. Natomiast jeśli przy tej sekcji będzie napisane Clean, to wszystko jest w porządku, a ewentualne usunięcie blokady simlock, nie będzie problemem.

Zobacz też: Ile przepłacasz, gdy kupujesz smartfona na abonament u operatora?

Jakie inne blokady może mieć iPhone?

SIM not supported iPhone

Przed kupnem iPhone, który był używany, konieczne jest również sprawdzenie, czy dotychczasowy użytkownik na pewno usunął zabezpieczenie antykradzieżowe FindMyIphone i wyczyścił telefon z wszystkich kont oraz prywatnych danych. Jeżeli okaże się, że iPhone będzie miał aktywną blokadę antykradzieżową, będzie dla nas bezużyteczny.

Aby sprawdzić, czy dane urządzenie ma aktywne FMI iCloud, znowu posłużymy się numerem IMEI oraz stroną, którą podałem wcześniej.

  1. Wejdź na stronę imei.info
  2. Wpisz numer IMEI, zaznacz pod spodem, że nie jesteś robotem i potwierdź przyciskiem CHECK.
  3. Kliknij czerwony przycisk Find My iPhone & iCloud Status Check.
  4. Na następnej stronie znowu kliknij Check Find My iPhone & iCloud Status.
  5. Teraz musimy poczekać, aż wszystkie informacje załadują się z serwera. Gdy na stronie pokaże się raport, sprawdzamy, czy obok Find my iPhone jest OFF. Jeśli tak, to telefon nie ma aktywnej blokady i można go kupić. Jeśli jest ON, to najpierw sprzedawca musi wyłączyć blokadę. Jeżeli tego nie zrobi to lepiej poszukać innego egzemplarza.

W dzisiejszych czasach raczej nie trzeba się przejmować blokadą simlock, ale wiemy, że wielu z was korzysta z ofert zza granicy i poszukuje informacji na ten temat, dlatego napisaliśmy ten krótki poradnik. Uważajcie przy zakupie, dobrze sprawdźcie zarówno sprzedawcę, jak i towar, który macie ochotę kupić. Przy produktach od Apple jest to szczególnie ważne.

Sprawdź najnowsze wpisy