Ikonki, wszędzie ikonki. Zobacz, jak uporządkować ikony w telefonie

mm Piotr Tomilicz Porady 2019-04-14

Nadmiar ikon, mnóstwo, mrowie niepotrzebnych ikon to w moim prywatnym rankingu największa zmora systemu Android. W dodatku trudno czasami się ich pozbyć. Kilkadziesiąt ikon rozsypanych na wszystkich możliwych pulpitach i na liście aplikacji nie ma nic wspólnego z ładem czy porządkiem. Tym razem zajmiemy się właśnie nimi. Przeczytasz o tym, jak uporządkować ikony w swoim smartfonie. Spróbujesz raz i na pewno Ci się spodoba.

Zobacz też: Google chce, żeby Sklep Play był ładniejszy — nowe ikony w drodze

Ponieważ często zaglądam do telefonu z bardzo czystym systemem Android One w wersji 9, to jeszcze pamiętam, jak wyglądają domyślne ikony. Nadal są brzydkie i wciąż jest ich za dużo. Każda aplikacja posiadająca interfejs (wygląd), z którego masz możliwość korzystać, ma też swoją ikonę. Surowy Android startuje z co najmniej dwudziestoma ikonami, a po chwili Ty instalujesz kolejne. I czasami niewiele można z nimi zrobić!

W tym poradniku poczytasz o tym, w jaki sposób można okiełzać ten pstrokaty chaos. Zminimalizować ilość, poukładać resztę i sprawić, aby wyglądały tak jak tego chcesz.

Od dziś wiedz, jak uporządkować ikony w telefonie

To, co widzisz, gdy odblokowujesz ekran główny, zawdzięczasz tak zwanemu launcherowi. Launcher to aplikacja odpowiedzialna za wygląd, działanie i zachowanie najbardziej podstawowych funkcji smartfonu: ekranu głównego, listy aplikacji czy dialera do wybierania numeru. Podobnie jak większość populacji posiadasz narzucony przez producenta telefonu launcher i z niego korzystasz.

Z powodu, którego nie rozumiem zupełnie, po wielu latach te aplikacje odpowiedzialne za wygląd Twojego pulpitu są podobnie uciążliwe, jak to było dekadę temu. Producent telefonu narzuca Ci wielkość ikon, kształt i ich rozmieszczenie. Na ekranie masz kilka widżetów, które czasami możesz usunąć. Czasami też uda Ci się usunąć ikony z pulpitu, ale lista aplikacji to jeden wielki chaos. Aby skorzystać z kilku ważnych programów, musisz się przebijać przez dziesiątki nieistotnych.

Zobacz też: [Poradnik tygodnia] Zainstaluj ikony z HydrogenOS na telefonach z OxygenOS

Na szczęście można łatwo zapomnieć o tych niedogodnościach. Skoro są one wynikiem jakiegoś zaśniedziałego launchera, to czas na jego zmianę!

Jeżeli wiesz, czym jest Google Play i umiesz korzystać z jego dobrodziejstw, to masz otwartą drogę do zmiany domyślnego programu startującego (jak czasami określa się launchery). Wpisz w wyszukiwarkę właściwą frazę, a zobaczysz, że wybór alternatyw jest naprawdę duży. Większość z nich to jednak bardzo proste narzędzia – zbyt proste, aby mogły spełniać oczekiwane funkcje. Mam tu na myśli fakt, że dają one tak samo ograniczone możliwości jak aplikacja, od której chcesz uciec.

Inna część launcherów to prawdziwe dzieła sztuki. W zasadzie są to gotowe pulpity z baterią widżetów i często z nowym wyglądem dialera. Z przyjemnością testowałem kolejne z nich, przebierając w licznych stylach. Jednak dość szybko dało się dostrzec trzy ich zasadnicze wady.

Launcher wie, jak uporządkować ikony.

Pierwszą było duże zużycie pamięci. Dziś będzie to mniejszy, choć zauważalny problem, jednak wówczas smartfon po prostu „mulił”, gdy używałem jednego z tych odpicowanych launcherów. Drugą słabością jest ich umiarkowana stabilność. Mogę tylko przypuszczać, że jest to spowodowane ich ciągłą potrzebą pamięci, a gdy nie dostają jej wystarczająco wiele, to – pisząc kolokwialnie – „wysypują się”, to znaczy wyłączają, a na ich miejsce pojawia się brzydki domyślny program startujący.

Trzecią i największą słabością były bardzo ograniczone lub wręcz zerowe możliwości modyfikacji narzuconego wyglądu. To prawda, że wiele motywów wyglądało oszałamiająco. Ale gdy zamiast Spotify chciałem umieścić na pulpicie Facebooka albo zamienić „Messages” na „Wiadomości”, to okazywało się, że nie mogę tego zrobić. Zachowywały się jak grafika z podpiętymi linkami w kilku miejscach.

Przydatne wskazówki na temat tego, jak uporządkować ikony

Pozwól więc, że zademonstruję Ci możliwości mojego ulubionego launchera od lat: Nova Launcher w płatnej wersji Prime. Liczę, że sprawdzisz choćby darmową, ograniczoną wersję, bo warto. Oprócz dziesiątek, a być może setek opcji i możliwości, Nova pozwala na prawie dowolne zarządzanie ikonami. Z pulpitu możesz usunąć ich tyle ile chcesz. Ba, możesz usunąć wszystkie i pozostawić na pulpicie tylko tapetę i zegar na górze (zaś kilka bazowych ikon, na przykład do dzwonienia czy wysyłania SMS-ów możesz wywołać gestem).

Zobacz też: Xiaomi Mint Launcher zawitał do Sklepu Play: liczy się prostota

Te ikony, które zdecydujesz pozostawić na pulpicie, możesz rozstawiać do woli. Sam ustalasz możliwe zagęszczenie, a także wielkość zarówno obrazków, jak i podpisów pod nimi. Decydujesz też o kolorze podpisu oraz o tym, czy w ogóle ma być. To samo możesz wykonać z ikonami w liście aplikacji. Ponadto możesz je sortować alfabetycznie, według ostatnio używanych albo zgodnie z własnym uznaniem.

Jak już wspomniałem, zbędne ikony z łatwością ukryjesz. A co z pozostałymi? Te możesz pogrupować w estetycznych folderach, czyli zgrupować je tak jak chcesz. Możesz utworzyć folder „Języki” i dodać do niego aplikacje do nauki języków obcych. Kolejność i wielkość również dowolna, podobnie jak i tło folderu dla tych grup.

Kluczowe dla mnie było również to, że Nova jest jednym z tych launcherów, który umożliwia instalowanie i używanie pakietów ikon. Innymi słowy: instalujesz z Google Play paczkę ikon i po chwili wszystkie wyglądają zupełnie inaczej. A jeśli jakieś się nie zmieniły albo wyglądają źle, to możesz ręcznie wybrać i przypisać dowolną ikonę z paczki (a bywa, że jest ich tam nawet kilka tysięcy).

Oczekujesz porządku w ikonach? Skorzystaj z dobrego launchera. • szczekacz

  Kiedy artykuł jak używać papieru toaletowego?

 • Herapix

  Nawet tego nie czytam. Szkoda mi czasu patrząc na tytuł i poprzednie artykuły tego autora. Jak widze Lulek (nie pamiętam imieniai;-;) miał racje- chcecie tu zrobić drugi spidersweb- artykuły na ilość a nie jakość. Smutne

 • Michał Gumienny

  Nie ma to jak wartościowy poradnik – zainstaluj launcher i pochowaj sobie ikony do folderów tak jak Ci się podoba. Tyle z niego wyniosłem, że chyba przeprojektuje cały pulpit..

  A tak serio to polecam wykorzystać Sesame Shortcut w Nova Launcher i wyszukiwać każdą aplikację z poziomu pulpitu – wystarczy klik na wyszukiwarkę lub uruchomienie jej gestem i wpisanie pierwszej litery aplikacji, na pewno jest to szybsze i bardziej estetyczne niż grzebanie po kilku folderach na pulpicie. Osobiście mam na nim tylko kilka codziennie uruchamianych programów, resztę w sekundę uruchamiam z wyszukiwarki.

  • Piotr Dobry

   Ale po co trzymać foldery na ekranie głównym? MI do tego służy lista aplikacji.

   • Michał Gumienny

    Właśnie nie wiem po co, to wynika z treści artykułu, więc pytanie raczej do autora 🙂 Ja również korzystam z listy aplikacji, fakt że poprzez wyszukiwarkę, ale na to samo ogólnie wychodzi.

 • maxandyaf

  Co tam Nova Launcher i inne takie popierdółki. Nawet nie ma połowy możliwości/opcji Buzz Launchera do którego wystarczy dodać WidgetBuzz a wtedy można samemu sobie zaprojektować własny dowolny widget.

  • Piotr Dobry

   Ale niektórzy uznają to właśnie za problem. Widżety generalnie są duże. Są ciężkie. Robią 1-2 rzeczy i nic więcej. A wiele osób potrzebuje jedynie zegarka. Część jeszcze kalendarza i np. odtwarzacza muzyki.
   Ja także zachwyciłem się kiedyś Buzz Launcherem, przez kilka miesięcy używałem i wróciłem do Novy. Powód? Mogę mieć dosłownie pusty ekran główny, zero rozpraszaczy. Akurat to jest moje dążenie, ale mamy różne oczekiwania.

 • mindla

  Artykuł dla absolwentów szkoły specjalnej bo nawet 12-latek to sobie z takim problemem da radę, normalnie rozwinięty 12 latek.
  Jeśli wiesz czym jest Google Play–to cytat z artykułu pozostawię to bez komentarza.

  P. S.
  Są launchery które pozwalają ukrywać ikony jak Microsoft launcher czy tworzyć foldery w liście aplikacji jak Nova launcher.

  • Herapix

   Patrząc na to co robi mój 3 letni brat na smartfonie mam wrażenie że 7 latek sobie z tym poradzi

  • Piotr Dobry

   Oba wnioski są słuszne. Ale co wnoszą?

 • Michał B.

  Coraz częściej gdy tu wchodzę, to mam wrażenie ze już nie gimby prowadzą bloga, lecz oddaliście go bezdomnym…
  Seria „co by było gdyby…”, teraz „poradniki dla tłumów” czyli „zapleczach/nie zabezpieczać”, „jak uporządkować ikony” – serio? Smartfony na rynku od ponad dekady a wy takie rzeczy…
  Porażka…

 • haVoc vulTure

  Co tam ukrywanie i porzadkowanie ikon na pulpicie, Nova pozwala robic to w liscie aplikacji, uzywajac katalogow i dodatkowych stron.

  • Poczekaj, autor do tego jeszcze musi dojść. Na razie zrozumiał jak działa to na pulpicie i zachwycił się tak, że musiał się tym pochwalić.

   • Piotr Dobry

    A gdybym Ci napisał, że autor używa Novy od kilku lat?x