Gdy ja po raz pierwszy próbowałem zrozumieć, o co chodzi z tymi słodkimi nazwami, pojawiły się trudności. Android 4.4 – to rozumiem. Android 6 – też jasne, nowsza wersja. Lecz co to za pomysł z tymi batonami, lizakami, piankami i innymi łakociami? I jak to przyporządkować do wersji systemu Android? Jestem przekonany, że większość z Was wie, czym jest Android Kit-Kat, Nougat czy Oreo. A to krótki poradnik dla wszystkich pozostałych.

Poznajcie wersje Androida.

Android jak huragan?

Czy słyszałeś o huraganie Katrina? Pewnie, że tak. A może słyszałeś też o tym, dlaczego on się tak nazywa? W skrócie: przyjęto, że tak wielkie katastrofy naturalne jak huragany będzie się oznaczać imionami, a nie na przykład cyframi, aby łatwiej było je zapamiętać i odczuwać przed nimi respekt. A proces wygląda tak, że duży huragan dostaje imiona na przemian: raz męskie, raz żeńskie. A każde kolejne rozpoczyna się od kolejnych liter alfabetu.

Czyli Android jest trochę jak huragan

Rzeczywiście: podobny pomysł przyświecał autorom kolejnych wersji systemu Android. Czy wiesz, że pierwsza wersja nosiła nazwę Apple Pie? Najnowsza w chwili pisania tego poradnika to po prostu Pie. W roku 2010 pojawił się Gingerbread, czyli wersja 2.3, która była jedną z najpopularniejszych – to wówczas na rynku pojawiły się smartfony w sensownych cenach.

Zobacz też: Android ma już 10 lat – z tych funkcji korzystamy od samego początku

Kit-Kat, czyli wersja 4.4, uchodzi za jedną ze stabilniejszych. Zaryzykuję teorię, że od tej wersji Android przestał był kłopotliwym złem koniecznym, a w końcu zaczął działać przewidywalnie i przy tym dobrze wyglądać.

Lollipop, to znaczy wersja 5 z roku 2014, wprowadziła większy porządek w kolejnych edycjach tego systemu operacyjnego. Od teraz nowe słodkie nazwy nie były już przypisywane pomniejszym zmianom (na przykład wersji 5.1), tylko wersji o kolejnym numerze. Ponadto teraz zaczęto wydawać nowy smakołyk raz w roku (gdzie wcześniej częstotliwość była większa).

Czy wiesz, skąd pochodzą słodkie nazwy dla wersji Androida?

W 2015 roku powstał więc Marshmallow, albo inaczej wersja 6, o imponującej stabilności i dużych zmianach względem poprzedniej wersji, a w 2016 roku zagościł Nougat, w którym doszukano się tak niewielu zmian, że wiele osób uznało za nonsens wypuszczanie kolejnych wersji tylko po to, aby podtrzymać tradycję.

Potem było Oreo, które mimo tego, iż ma prawie 2 lata, to od niedawna jest najpopularniejszą wersją Androida. Od kilku miesięcy niektórzy cieszą się 9 wersją, czyli Pie.

A jaką nazwę będzie mieć kolejne wydanie? Tego jeszcze nie wiadomo.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Piotr Tomilicz

Lubi wiedzieć, jak działają różne rzeczy. Przy okazji odkrył dziesiątki sposobów na ubicie Androida.