Kilka bardzo przydatnych wskazówek, zanim wymienisz smartfon na nowy

Jak wymienić telefon? O tych rzeczach powinieneś pamiętać

Piotr Tomilicz Porady 19-04-2019

Przychodzi czasami ta straszna, długo unikana chwila, kiedy stary, poczciwy telefon odmawia posłuszeństwa po raz ostatni. Chwila zadumy nad reliktem minionej technologii, a potem trwoga: wybór nowego urządzenia i cała ta przeprowadzka z kontaktami włącznie. A innym razem nastaje ta długo wyczekiwana, radosna chwila, kiedy stary rzęch podda się całkowicie i będzie można pognać w podskokach do sklepu po nowy telefon. Jak wymienić smartfon? O czym trzeba wiedzieć i pamiętać?

Zanim ustalisz, jak wymienić telefon, zrób obiegówkę

Zacznę od najlepszej rady, jakiej mógłbym Ci kiedykolwiek udzielić przed wymianą telefonu: zrób sobie obiegówkę. Poświęć nawet kilka godzina na to, aby poważnie się zastanowić i spisać wszystkie rzeczy, które musisz zrobić ze starym telefonem i na nowym.

Po pierwsze, gdy już będziesz mieć nowe cacko w rękach i Ty lub Twoi bliscy zaczną się bawić jego możliwościami, to ustawienie tego, co jest Ci niezbędne nie zajmie dwóch tygodni, tylko jeden wieczór. Po drugie, gdy już oddasz dotychczasowy model tam, gdzie jego miejsce, nie będzie odwrotu: to, co zostawiłeś, będzie poza Twoim zasięgiem.

Jak wymienić smartfon? Wymiana smartfonu na nowy powinna być zawsze przyjemnym doświadczeniem

Zmieniałem smartfon kilka razy, a system – co najmniej 50 razy. Efekt jest ten sam: miałem dużo rzeczy i wszystkie poukładane tak jak mi to pasowało. A teraz uruchomię czysty, dziewiczy system, na którym nie będzie nic mojego. Jedynie obiegówka mogła mi pomóc w ustaleniu wielu ważnych rzeczy:

  • co mam skopiować z urządzenia na komputer, a później na nowy sprzęt,
  • co mam zainstalować na nowym urządzeniu.

Zobacz też: Czy warto wymienić Galaxy S9 na Galaxy S10? Oto różnice pomiędzy flagowcami

Zrób backup

Co to jest backup? To kopia zapasowa plików. Dzięki niej możesz przywrócić dane, a czasami nawet wszystkie ustawienia i wygląd Twojego Androida. Niestety nie rozwiązuje ona wszystkich problemów i nie działa tak jak wiele osób by tego chciało. Nie da się użyć plików kopii zapasowej całego systemu, aby dokładnie tak samo wyglądał na innym modelu telefonu – nie ma kompatybilności.

Ale możesz zrobić backup aplikacji! I to jest pocieszające. Co prawda nie ma sensu kopiować wszystkich, gdyż na przykład Facebooka zainstalujesz, zalogujesz się i masz dokładnie to, co poprzednio. Ale wiele osób używa gier i aplikacji, w których jest zapisany jakiś postęp, na przykład rekordy w grze czy notatki w aplikacji. I wówczas przydaje się kopia zapasowa. Dzięki takim narzędziom, jak na przykład Titanium Backup Pro możesz przerzucić aplikacje w swojej aktualnej postaci na komputer i za chwilę tę postać przywrócić na innym telefonie.

Skopiuj ważne dane

To jest naprawdę proste: podłączasz smartfon do komputera za pomocą przewodu USB, wskazujesz w smartfonie, że chcesz kopiować pliki (po podłączeniu do komputera zawsze pojawia się takie proste menu, z którego musisz wybrać kopiowanie plików – domyślna opcja do ładowanie baterii), potem przeglądasz pliki i foldery dokładnie tak jak na komputerze. Gdy trafisz na coś wartego skopiowania, co kopiujesz albo przenosisz na dysk komputera. Później z innym telefonem robisz podobnie, tyle że to w nim umieszczasz skopiowane wcześniej rzeczy.

Zobacz też: Nareszcie! Kopia zapasowa Twojego smartfona może być zrobiona w dowolnej chwili

A o jakich danych warto pamiętać? U mnie są to: zdjęcia i filmy (folder DCIM), muzyka (Music), własne nagrania dźwiękowe (różnie może się nazywać), folder z pobranymi plikami (Download i/albo Pobrane), a także jeden folder, w którym przechowuję profile dźwiękowe do programu muzycznego (być może też masz aplikację, która korzysta z dodatkowych plików). Mam ich kopie zawsze na dysku komputera, więc nie zaskoczy mnie żadna awaria Androida.

Skopiuj kontakty

Tak naprawdę to dość głupia porada. Ale jeśli nie chcesz pomocy od Google, to kopiuj: choćbyś musiał je przepisać na kartkę albo wysłać do kogoś w postaci SMSów lub MMSów. Przydadzą się. Niemniej znacznie lepszym rozwiązaniem jest używanie konta Google na smartfonie. Nie każdy tak robi, wiem o tym. Jednak jeśli zaczniesz, to Google będzie automatycznie kopiować Twoje kontakty, a dostęp do nich będziesz miał zawsze, gdy zalogujesz się do Gmaila.

Jak wymienić smartfon? Wymień smartfon na nowy i ciesz się niespotykanymi możliwościami

Jak się domyślasz, skoro są w Google, to nie zginą. Ale korzyści jest więcej. Otóż gdy na nowym urządzeniu zalogujesz się na ten sam e-mail i hasło, to Android przywróci samoczynnie wszystkie Twoje kontakty. Ten mechanizm pięknie działa na Androidzie od wersji 8, a czasami sprawi też, że zostaną przywrócone wszystkie Twoje SMSy i MMS-y. Jednak raczej licz się z ich utratą: jeśli masz w nich ważne treści lub zdjęcia, to skopiuj, pobierz lub chociaż zanotuj.

Sporządź listę aplikacji

Czy wyobrażasz sobie, jak byłem zdumiony, gdy po raz pierwszy zacząłem spisywać tych moich kilka najpotrzebniejszych aplikacji i wyszło, że jest ich 86? Tyle było zainstalowanych przeze mnie, czyli nie wliczam tu aplikacji systemowych. Oszczędź sobie nerwów i frustracji dzięki temu, że w jakiejś formie spiszesz te rzeczy, które masz poinstalowane i na których Ci zależy.

Tu ważne dopowiedzenie: bodajże od 7 wersji Androida system sam przywraca aplikacje. To znaczy: sięga do Twojego konta Google (o ile je posiadałeś i na nowym urządzeniu znów je wpisałeś), wyciąga z Google Play informacje o zainstalowanych aplikacjach i zaczyna je instalować. Domyślnie zrobi to wówczas, gdy będziesz w zasięgu Wi-Fi. Jednakże:

  • od czasu do czasu to rozwiązanie zawiedzie, na przykład zawiesi się. Po restarcie smartfon będzie działać sprawnie, ale przerwany proces instalowania aplikacji nie będzie kontynuowany,
  • nie zostaną zainstalowane te aplikacje, które pozyskałeś z innego źródła niż Google Play,
  • nie zostaną zainstalowane te aplikacje, które wymagały roota do działania i dlatego instalowałeś je później.

Warto zawsze zajrzeć do tego poradnika, zanim wymienisz telefon na nowszy.


    Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
    x