Jak sprawdzić, ile czasu grasz?

Porady

Smartfon jest chyba najbardziej uniwersalnym urządzeniem. Pomoże Ci nauczyć się języka obcego, rozwiąże za Ciebie trudne zadania, pokaże Ci najciekawsze wydarzenia w dowolnym miejscu planety, a także połączy Cię z osobami odległymi o tysiące kilometrów. To także prywatne centrum rozrywki. Co zrobić, jeżeli masz wrażenie, że za dużo czasu poświęcasz na granie? Jak sprawdzić, ile czasu grasz czy poświęcasz jakiejś aplikacji?

Warto wiedzieć, ile czasu grasz lub przeglądasz Facebooka

Nie przegap
AppGallery zamiast Sklepu Play – jak wygląda użytkowanie na co dzień?
huawei appgallery sklep play zastepstwo
Huawei Mobile Services to zbiór wielu usług od firmy z Państwa Środka, które mają odmienić czystego Androida. Wśród dostępnych dodatków jednym z podstawowych jest tytułowe AppGallery, a więc sklep Huawei z grami i aplikacjami. Naturalnie jest to odpowiednik Sklepu Play, bez którego wiele osób nie widzi sensu korzystania z Robocika. Oczywiście jest to zbyt daleko […]

Zainstaluj kolejną aplikację i sprawdź, ile czasu grasz

Wśród setek tysięcy aplikacji większość z nich powstała po to, aby sprawiać Ci przyjemność lub w czymś pomagać. Jednakże każdy z nas ma w zwyczaju zabijać czas przy każdej nadarzającej się okazji. Byłoby super, gdybyś spędzał kilka godzin dziennie na nauce języka obcego lub używając aplikacji, które rozwiną w Tobie umiejętności niezbędne do zarabiania pieniędzy. Ale czy tak się dzieje?

Zobacz też: Call of Duty: Mobile nadchodzi. W popularną strzelankę zagramy na smartfonach

Na ogół nie. Jazda autobusem, kolejna na poczcie, poczekalnia u lekarza czy domowa świątynia dumania to miejsca i sposobności do tego, aby zobaczyć, co słychać u znajomych na Facebooku, zobaczyć jeszcze kilka śmiesznych filmików, sprawdzić, czy Twoje wojska splądrowały już wioskę nieprzyjaciela albo do tego, żeby zniszczyć jak najwięcej diamentów i pobić kolejny rekord.

To uzależnia i raczej nie przyczynia się do rozwoju umiejętności, z których będziemy dumni. A nawet jeżeli Tobie nie przeszkadza, że spędzasz kilka godzin na trwonieniu czasu przed smartfonem – bo z pewnością robisz niezwykle ważne rzeczy – to na pewno masz na względzie dobro Twoich bliskich: dziewczyny, chłopaka, mamy czy dziecka. Oni z pewnością marnują czas przed telefonem.

Ile czasu przed telefonem?

Co możesz zrobić? Jak możesz pomóc sobie lub innym kontrolować czas spędzony z nosem w telefonie? Zainstaluj kolejną aplikację, ale tym razem taką, która dostarczy Ci informacji na temat Twojej aktywności. Zajrzyj na Google Play i poszukaj czegoś, co przypadnie Ci do gustu. A możliwości jest wiele.

Czy zastanawiałeś się, ile czasu grasz na smartfonie?

Jedną z nich jest aplikacja StayFree. Po zainstalowaniu zacznie ona zbierać informacje o tym, ile czasu i w jakich godzinach spędzasz nad daną aplikacją. Proste i przejrzyste słupki oraz tabelki bezlitośnie podsumują Twoje poczynania. A jeżeli możliwości lub wygląd aplikacji Ci nie odpowiadają, to możesz wybrać inne narzędzia.

App Usage to inne popularne narzędzie do rejestrowania aktywności związanej z aplikacjami. Jej możliwości są znacznie większe, gdyż monitoruje ona również to, kiedy w ogóle używasz smartfon, jak często wyświetlają się powiadomienia, jak też zlicza to, ile razy instalowałeś i odinstalowywałeś aplikacje. A dla zdesperowanych oferuje możliwość usunięcia aplikacji jednym stuknięciem.

Wybór jest naprawdę szeroki. Po wpisaniu hasła „time control” w wyszukiwarkę Google Play pojawi się wiele aplikacji. Zainstaluj jedną z ich i sprawdź, czy tego właśnie szukałeś. Nie? To sprawdź następną. StayFree czy App Usage to tylko niektóre z nich. Your Hour, My Phone Time czy Space: break phone addiction to kolejne z nich, a każda trochę inaczej wygląda i co innego oferuje. Jeżeli naprawdę szukasz rozwiązania problemu rosnącego uzależnienia od telefonu, to szybko je znajdziesz.

Skorzystaj z możliwości systemu Android 9: sprawdzi, ile czasu grasz

Wciąż się dziwię, że tych możliwości nie było we wcześniejszych wersjach Androida. Wersja mobilnego systemu operacyjnego z roku 2018 zawiera już w sobie bardzo fajne narzędzie, a wręcz rozwiązanie Twojego problemu. Masz na pokładzie „dziewiątkę”? To serdecznie polecam Ci już teraz sprawdzić zalety dobrodziejstwa od Google.

Zobacz też: Tego jeszcze nie widzieliście: graj na Androidzie prosto z dyskietki

Gdzie go szukać i jak je włączyć? Uruchom Ustawienia (a więc poszukaj koła zębatego; najłatwiej je znaleźć, gdy rozwijasz powiadomienia – ruch palcem od górnej krawędzi ekranu do dołu – i jeszcze raz ten sam ruch, aż zobaczysz, że tak zwane kafelki zasłaniają Ci większość ekranu; koło zębate znajdziesz pod kafelkami po prawej stronie). Następnie wybierz opcję Aplikacje i powiadomienia.

W tym miejscu widzisz „Niedawno otwierane aplikacje”, a pod kilkoma z nich zobaczysz opcję „Czas spędzony w aplikacjach”. I właśnie teraz dochodzimy to właściwego narzędzia. Kliknij i zobacz swoje własne grzechy przeciwko czasowi. Już na samej górze zobaczysz wykres słupkowy, którego wyniki wskazują na to, ile czasu robiłeś cokolwiek na swoim smartfonie. Widzisz tam duże cyfry? 4 godziny? A może więcej? Właśnie tyle czasu poświęciłbyś na naukę albo na rozmowy z rodziną, gdyby nie było telefonu.

Trochę niżej zobaczysz ikonki aplikacji, ich nazwy, a pod nazwami czas. Tu tutaj właśnie widać, ile czasu poświęcasz tej konkretnej aplikacji. Spodziewałeś się, że aż tyle?

A teraz największa korzyść z narzędzia, które daje Ci Google. Widzisz symbol klepsydry z prawej strony, przy prawie każdej grze czy przy programie? Stuknij. Zobaczysz timer. Pozwala on na zarządzanie czasem w danej aplikacji, czyli możesz sam sobie nałożyć limit czasowy. Świetnie, prawda?

Sprawdziłeś już, ile czasu grasz?

Gdy już ustawisz czas, to możesz zapomnieć o całej sprawie i pozwolić, aby dobre rzeczy działy się same. Bo właśnie od teraz Android będzie liczył każdą sekundę, podczas której przeglądasz Facebooka lub oddajesz się ulubionej grze. A gdy osiągniesz ustawiony limit czasu, otrzymasz komunikat o tym, że dziś już dłużej nie pograsz. Wróć jutro, ale również co najwyżej na tyle samo minut. Proste i piękne, prawda?

Google pilnuje, ile czasu grasz na smartfonie

Oczywiście również masz możliwość wyłączenia tego dobrodziejstwa i oddawania się do woli ulubionemu nałogowi. To jedynie możliwość w Twoich rękach, z którą zrobisz, co zechcesz. Jeżeli jednak Twoi bliscy przesadzają, a ich dobro leży Ci na sercu, to już wiesz, jak zadbać o ich czas.


    Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
    x