Może na początku wyjaśnię czym jest emulator Androida i do czego służy. Tak w skrócie, emulator to program, który uruchomiony na jednym systemie może duplikować funkcje drugiego systemu, dawać nam możliwość korzystania z tego drugiego bez potrzeby zmiany urządzenia czy utraty funkcjonalności. I tak na przykład można na Windowsie odpalić emulator Androida i sobie pograć w ulubioną grę, która została wydana tylko na smartphony albo poprzeglądać Snapchata, i inne aplikacje, których nie uraczymy na PC czy chociażby w przeglądarce. Możliwości, zastosowań jest naprawdę wiele i tylko od nas zależy do czego, posłuży nam emulator. Emulatorów jest sporo natomiast tych stabilnych, szybkich i oferujących zbliżoną ilość funkcji Androida już nie jest tak wiele. Polecę Wam dwa z nich i pokrótce opiszę wady i zalety.

Emulator Androida BlueStacks

Jeden z najpopularniejszy emulatorów. Nie należy do najlżejszych i najszybszych, ale gwarantuje stabilne działanie i dobrą kompatybilność z większością aplikacji na Androida. W wersji darmowej jesteśmy zmuszeni do oglądania reklam. Emulator jest bardziej nastawiony pod graczy i na pewno pozwoli zagrać w każdą wybraną przez nas bez problemu. Ustawień jest sporo i można dostosować system pod siebie. Nie ma tu również problemu z bezpośrednią instalacją plików apk. BlueStacks działa na Androidzie Nougat 7.1.2.

Emulator Androida Memu Play

MEmu zyskuje coraz bardziej na popularności zwłaszcza dzięki temu, że jest w pełni darmowy. Możemy wybierać spośród wielu wersji Androida, jest możliwe uruchomienie nawet Nougata, natomiast domyślnie MEmu działa na Lollipopie. Wydawał mi się nieco żwawszy od BlueStacksa, na pewno emulator ten nie instaluje nam na starcie niechcianych aplikacji. MEmu mimo swojego gamingowego nastawienia daje również możliwość pełnej konfiguracji Androida do zwykłych czynności jak korzystanie z aplikacji. Wgranie pliku apk nie stanowi żadnego problemu. Udało mi się tutaj nawet zrootować system i wgrać Xposed.

Zobacz też: W jaki sposób testujemy aplikacje na Androida?

A czy wy korzystacie z emulatorów? Znacie jakieś inne, może lepsze od tych przedstawionych w artykule? Do czego wykorzystujecie emulację Androida na PC? Pochwalcie się w komentarzach.

    Google News
    Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
    Obserwuj

    Kacper Rygielski