[Poradnik] Jak cofnąć aktualizację Androida? Poradnik dla wielu smartfonów!

mm Michał Derej Porady 2018-12-25

Każdego roku, w okolicy sierpnia, Google prezentuje nam nową wersję systemu Android. Aktualizacja zawiera zazwyczaj wiele nowych i ekscytujących funkcji, z których jak najszybciej chcemy skorzystać na naszym smartfonie. Niestety jednak czasami konieczne jest podążenie zupełnie inną drogą – z różnych względów (np. powiązanych ze sprawami technicznymi lub kompatybilnością) musimy powrócić do starszej wersji systemu Android. W dzisiejszym poradniku postaram się odpowiedzieć Wam na pytanie – jak cofnąć aktualizację Androida? Mam nadzieję, że przygotowane przeze mnie porady okażą się dla Was pomocne.

Zobacz też: Oto najlepsze promocje ze sklepu Google Play na święta!

Uwaga: wszystkie operacje wykonujecie na własną odpowiedzialność. Przed wykonaniem jakichkolwiek kroków upewnijcie się, że rozumiecie cały proces!

Jak cofnąć aktualizację Androida? Przygotowania

Przed wykonaniem jakiejkolwiek operacji związanej z modyfikacją systemu na naszym smartfonie warto się odpowiednio zabezpieczyć. Warto wiedzieć, że proces ten usunie wszystkie dane zgromadzone na naszym urządzeniu (czyli np. aplikacje, zdjęcia, muzykę itp.). Z tego powodu dobrym pomysłem jest wykonanie kopii zapasowej, którą następnie zapiszemy w Internecie, na karcie microSD lub na koncie Google. Jak to zrobić?

 • Kopia zapasowa na koncie Google – do utworzenia kopii zapasowej na koncie Google wymagane będą dwie aplikacje – Dysk Google i Zdjęcia Google. Zacznijmy od utworzenia kopii zapasowej danych i ustawień – w tym celu należy przejść do aplikacji Ustawienia, a następnie otworzyć zakładkę Kopia zapasowa (znajdziesz ją w menu System > Zaawansowane). Tam należy włączyć usługę kopii zapasowej. Aby utworzyć backup folderów, zdjęć i filmów wystarczy przerzucić je na Dysk Google za pomocą odpowiedniej aplikacji.
 • Kopia zapasowa na komputerze lub na karcie microSD – kopię zapasową tego typu wykonać można za pośrednictwem różnych aplikacji. Dla przykładu, mogą to być mobilne aplikacje takie jak Titanium Backup lub Helium lub komputerowe programy producenta. To, jakie rozwiązanie wybierzecie, zależy tylko i wyłącznie od Waszej woli.

Należy również upewnić się, że producent nie korzysta z tzw. roolback protection, które sprawiłoby, że smartfon stałby się bezużyteczny (jednym z takich producentów jest np. Xiaomi). 

Jak cofnąć aktualizację Androida? Sposób oficjalny

Z uwagi na to, że na rynku kupić można smartfony różnych producentów, to bardzo możliwe jest, że Wasz przygotował oficjalny sposób na cofnięcie Androida do poprzedniej wersji. Jakie są zatem wymagania? Wystarczy, że na Waszym urządzeniu możliwe jest odblokowanie bootloadera, oraz, że producent na swojej stronie dostarcza pliki starszych wersji systemu. Jeśli tak jest, to pobierzcie narzędzia producenta niezbędne do instalacji Androida i podążajcie za instrukcją, którą z pewnością znajdziecie na stronie. Powodzenia!

Jak cofnąć aktualizację Androida? Sposób nieoficjalny

Jak cofnąć aktualizację Androida

Niestety większość firm nie udostępnia plików i narzędzi niezbędnych do przywrócenia starszej wersji systemu Android. Warto wiedzieć, że w takim wypadku operację prawdopodobnie wciąż da się wykonać, jednak jest ona dużo trudniejsza. Poniżej przedstawiam Wam kroki, które są konieczne do cofnięcia aktualizacji Androida.

Sposób powiązany z oficjalnym oprogramowaniem – niezalecany przeze mnie

Jeżeli bardzo chcecie korzystać z oficjalnej wersji Androida przystosowanej do Waszego smartfona, to operacja staje się o wiele trudniejsza. 

 1. Znajdź starszą wersję Androida i wszystkie wymagane pliki w zaufanych internetowych źródłach. Aby to zrobić, zachęcam do odwiedzenia naszego forum lub forum XDA-Developers.
 2. Podążaj za instrukcją, która powinna być dołączona do tematu. Warto pamiętać, że operacja wgrywania starszej wersji systemu Android jest trudna i często wymaga instalacji dodatkowych plików (np. starszej wersji bootloadera).
 3. Przed wykonaniem jakichkolwiek kroków upewnij się, że w pełni rozumiesz wszystkie polecenia – jeśli tak nie jest, to sprawdź, czy kolejna metoda nie jest bardziej odpowiednia dla Ciebie.
 4. Powodzenia!

Sposób niezwiązany z oficjalnym oprogramowaniem – polecamy przeze mnie

Jeżeli nie zależy Wam na tym, by korzystać z oficjalnego oprogramowania, to warto zastanowić się nad wgraniem odpowiedniego ROM-u. Sposób ten jest dużo prostszy i mniej ryzykowny.

 1. Znajdź ROM odpowiedni do Twoich potrzeb i przystosowany do Twojego smartfona. Najlepsze wersje niestandardowego oprogramowania znajdziesz m.in. na naszym forum oraz na forum portalu XDA-Developers.
 2. Zastanów się nad wykonaniem pełnej kopii zapasowej systemu (Nandroid backup), którą przywrócić można w momencie, gdy coś pójdzie nie tak.
 3. Podążaj za instrukcją, która będzie dołączona do tematu.
 4. Po zakończonym procesie instalacji nie zapomnij podziękować autorowi ROM-u. Powodzenia!


 • stark2991

  Serio, pisanie jednego, ogólnego poradnika do wszystkich smartfonów z Androidem, gdzie każdy producent inaczej blokuje telefon i inaczej wygląda proces przywracania, to nie jest dobry pomysł.
  Trochę więcej wysiłku i mógłbyś opisać choćby pokrótce jak to wygląda u każdego producenta, a tak znowu tekst o niczym.

 • SoGood

  Uszczypnijcie mnie, bo ja chyba śnię

  Cały art z metodami aa downgrade sprowadził się do napisania treści aby poszukać ROMu i wątku na XDA oraz postępować wg opisu

  Genialne normalnie genialne 🙂

 • SoGood

  Uszczypnijcie mnie, bo ja chyba śnię

  Cały art z metodami aa downgrade sprowadził się do napisania treści aby poszukać ROMu i wątku na XDA oraz postępować wg opisu

  Genialne normalnie genialne 🙂

 • Martina Neumayer

  Przestałam czytać po: „..do utworzenia kopii zapasowej na koncie Google wymagane będą dwie aplikacje – Dysk Google i Zdjęcia Google.”.

  A od kiedy to są one wymagane? Konto guglowe owszem, jest potrzebne, ale nie trzeba niczego więcej, by móc włączyć automatyczne tworzenie kopii w ustawieniach urządzenia, a która to zrzucana jest bezpośrednio na owo konto. Swoją drogą nawet nie trzeba guglokonta, bo może być dowolne inne, byle by miało ono wystarczającą ilość miejsca na dane.

  A właściwie przeczytałam, ale tylko po to, by zobaczyć ile baboli będzie w tekście dalej xD. A parę nawet takich śmiechowych jest.

  „Wystarczy, że na Waszym urządzeniu możliwe jest odblokowanie bootloadera,”.
  Lol.. że jak?! Od kiedy to potrzeba unlocknętego boota, by cofnąć, czy też wgrać jakikolwiek stock rom? Custom, to owszem, bo w boot’a ingeruje, ale nie stock. Stock boot’a panie kochany nie tyka, więc nie ma potrzeby bawienia się w jego unlock’i.

  Więcej już nic nie piszę, nie chce mi się po prostu. Idę się rechotać dalej xD

  Powiem jedynie jedno..

  Zanim ktoś zrobi aktualizację powinien zrobić tzw. nandroid-backup. Na przykład spod Titanium’a. Bo Helium nie ogarnia wszystkiego, a przynajmniej ta wersja zwykła.. są specjalne patchowane, ale wiadomo o co kaman. Czy nawet spod dowolnego recovery.. taka będzie też okay.
  A najlepszy jest Titanium ten, z łatką na widoczność SuperSu, bo on zrobi zarówno SuperSU, jak i samego siebie, a także takie sprawy jak i/emsi, imei i po prostu całą kompletną resztę. Zjedzie wszystkie partycje jakie są w urządzeniu, bez wyjątków.

  Bo tylko z taką kopią można wrócić do stanu poprzedniego, niezależnie od widzimisiów producentów i całej reszty pierdóFF, blokad itp. Tylko i wyłącznie ze zrzutu 1:1 można coś takiego wykonać. Żadne inne guglokopie tego nie umożliwiają.

  I to jest podstawą do czegokolwiek. Kto takiej kopii sobie nie zrobi, niech zaś potem płacze i gryzie się w brodę, bo jest sam sobie winien.

  • Titanium Backup z łatką SuperSu robi kopię czego dokładniej względem zwykłego TB? Imei? Pierwsze słyszę. A inne rzeczy i partycje jakim cudem? Co na przykład jeszcze kopiuje?

   • Martina Neumayer

    Przecież masz napisane czego. Potrafi zrobić kopię samego siebie, kopię supersu, albo innego rodzaju „su”, oraz to co wymienione dalej. A takim cudem, że gdy na urządzeniu jest inne niż stockowe recovery.. a przeważnie przy roocie jest, bo inaczej TB się nie uruchomi.. no.. i TB potrafi wykorzystać takie customowe reco i w razie potrzeby skopiować coś spod niego. Właśnie takie rzeczy, do których dostać się normalnym trybem nie można, są robione po reboocie skryptem. Jak wszyscy wiemy, twrp ma swoją własną obsługę adb, a to pozwala na współpracę nie tylko z komputerem, ale także z innymi aplikacjami na urządzeniu.. takimi jak na przykład TB. Bo TB potrafi korzystać z takiej fajnej rzeczy jaką jest ORS (OpenRecoveryScript) A dzięki temu api, może dostać się do dowolnej zawartości w urządzeniu.

    • No całkiem ciekawe. A jak mam zrobić tą kopię w TWRP czy TB, żeby mi potem TB wyodrębnił te rzeczy? I czy z tych rzeczy wyciągnę używając TB np. kontakty czy wiadomości SMS (robiąc kopię przez TB używając „Archiwizuj dane systemowe” niekiedy ich nie przywraca poprawnie)?
     Jak możesz to napisz, może jest jakaś ukryta funkcja w TB, o której nie wiem, a może mi ułatwić życie 😉 Albo możesz też pokazać screeny jak u Cb opcja z patchem SU się różni 😉

     • Martina Neumayer

      Najlepiej zrobić ją spod TB. Tam są opcje odpowiednie, czy to w menu kopii, czy też w jego ustawieniach. Sporo tego jest do grzebania, szczerze mówiąc.
      TB zrzuca do swojego folderu w postaci archiwów. Każda apka ma swoje oddzielne, osobne. Ale można mu także kazać zrobić kopię w postaci gotowej paczki (również i zbiorczej), którą można później sobie zaflaszować spod TWRP na przykład, czy innego flaszera. Można zrzucić w sumie co się chce. Całość urządzenia, apki wraz z ich wszystkimi danymi, albo coś sobie powybierać. Jest pełna dowolność. I właśnie przykładowo można jedynie zgrać sobie kontakty lub sms’y, czy cokolwiek innego. Żaden problem. Paczkę (archiwum) taką można sobie później otworzyć, przejrzeć co tam jest, czy zapisać na PC, albo wyeksportować do jakiejś chmury. TB obsługuje ich kilka.
      Ta wersja patchowana różni się tym, że po prostu widać na liście aplikacji właśnie SuperSU, której nie widać w wersji zwykłej. Jest widoczna i można z nią robić to samo, co z innymi apkami. TB ma taką masę opcji, że nie sposób tego tutaj opisać. Można konwertować apki użytkownika na systemowe i na odwrót. Można integrować updejty, albo jakieś apki z systemem (wrzucać do rom’u), można odpinać, albo przypinać aplikacje od/do sklepu gugla. Można zamrażać apki. Można robić deinstalację, albo debloat. I masę, masę innych. Od groma tego jest. Poszukaj po sieci jakiś manuali, albo tutoriali do niego. Warto też zajrzeć na forum, bo ciekawe rzeczy ludzie tam piszą. Zwłaszcza o api TB, a także o używaniu go spod cli/adb.

     • No to w sumie to wszystko wiem i z tego korzystam. Czyli jednak nie ma nic nowego. Odnośnie wiadomości czy kontaktów lub innych danych systemowych – tutaj nie zawsze można wszystko przywrócić. Właśnie problem w tym, że czasami to działa, czasami nie (kopia się robi, ale bardzo mały rozmiar i np. nie kopiuje wszystkich wiadomości SMS).

     • Martina Neumayer

      Kopiują się wszystkie. Muszą. Jeśli nie, to znaczy że coś masz skopane z archiwum i należy usunąć starą kopię i zrobić nową. Czasami tak bywa ponieważ niektóre apki muszą być wstrzymane do kopiowania. Np. właśnie niektóre systemowe, launchery, messenger, facebook itp. Jest od tego odpowiednia opcja w ustawieniach TB, określająca co tb ma robić w takim przypadku. Taka niepełna kopia ma zawsze inną ikonkę niż pozostałe.
      Dodatkowo jest różnica pomiędzy kopiowaniami. Tzn. inaczej są robione te spod głównego ekranu, a inaczej te spod opcji „operacje zbiorowe”. Różnią się głównie użytkownikiem, dla którego robi się kopia. W andku można mieć kilku użytkowników. Opcje z ekranu głównego robią tylko dla aktywnego, domyślnego użytkownika. W tym drugim przypadku robione są dla wszystkich razem.x