ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Jak cofnąć aktualizację Androida

[Poradnik] Jak cofnąć aktualizację Androida? Poradnik dla wielu smartfonów!

Autor: Michał Derej Kategoria: Porady

Każdego roku, w okolicy sierpnia, Google prezentuje nam nową wersję systemu Android. Aktualizacja zawiera zazwyczaj wiele nowych i ekscytujących funkcji, z których jak najszybciej chcemy skorzystać na naszym smartfonie. Niestety jednak czasami konieczne jest podążenie zupełnie inną drogą – z różnych względów (np. powiązanych ze sprawami technicznymi lub kompatybilnością) musimy powrócić do starszej wersji systemu Android. W dzisiejszym poradniku postaram się odpowiedzieć Wam na pytanie – jak cofnąć aktualizację Androida? Mam nadzieję, że przygotowane przeze mnie porady okażą się dla Was pomocne.

Zobacz też: Oto najlepsze promocje ze sklepu Google Play na święta!

Uwaga: wszystkie operacje wykonujecie na własną odpowiedzialność. Przed wykonaniem jakichkolwiek kroków upewnijcie się, że rozumiecie cały proces!

Jak cofnąć aktualizację Androida? Przygotowania

Przed wykonaniem jakiejkolwiek operacji związanej z modyfikacją systemu na naszym smartfonie warto się odpowiednio zabezpieczyć. Warto wiedzieć, że proces ten usunie wszystkie dane zgromadzone na naszym urządzeniu (czyli np. aplikacje, zdjęcia, muzykę itp.). Z tego powodu dobrym pomysłem jest wykonanie kopii zapasowej, którą następnie zapiszemy w Internecie, na karcie microSD lub na koncie Google. Jak to zrobić?

  • Kopia zapasowa na koncie Google – do utworzenia kopii zapasowej na koncie Google wymagane będą dwie aplikacje – Dysk Google i Zdjęcia Google. Zacznijmy od utworzenia kopii zapasowej danych i ustawień – w tym celu należy przejść do aplikacji Ustawienia, a następnie otworzyć zakładkę Kopia zapasowa (znajdziesz ją w menu System > Zaawansowane). Tam należy włączyć usługę kopii zapasowej. Aby utworzyć backup folderów, zdjęć i filmów wystarczy przerzucić je na Dysk Google za pomocą odpowiedniej aplikacji.
  • Kopia zapasowa na komputerze lub na karcie microSD – kopię zapasową tego typu wykonać można za pośrednictwem różnych aplikacji. Dla przykładu, mogą to być mobilne aplikacje takie jak Titanium Backup lub Helium lub komputerowe programy producenta. To, jakie rozwiązanie wybierzecie, zależy tylko i wyłącznie od Waszej woli.

Należy również upewnić się, że producent nie korzysta z tzw. roolback protection, które sprawiłoby, że smartfon stałby się bezużyteczny (jednym z takich producentów jest np. Xiaomi). 

Jak cofnąć aktualizację Androida? Sposób oficjalny

Z uwagi na to, że na rynku kupić można smartfony różnych producentów, to bardzo możliwe jest, że Wasz przygotował oficjalny sposób na cofnięcie Androida do poprzedniej wersji. Jakie są zatem wymagania? Wystarczy, że na Waszym urządzeniu możliwe jest odblokowanie bootloadera, oraz, że producent na swojej stronie dostarcza pliki starszych wersji systemu. Jeśli tak jest, to pobierzcie narzędzia producenta niezbędne do instalacji Androida i podążajcie za instrukcją, którą z pewnością znajdziecie na stronie. Powodzenia!

Jak cofnąć aktualizację Androida? Sposób nieoficjalny

Jak cofnąć aktualizację Androida

Niestety większość firm nie udostępnia plików i narzędzi niezbędnych do przywrócenia starszej wersji systemu Android. Warto wiedzieć, że w takim wypadku operację prawdopodobnie wciąż da się wykonać, jednak jest ona dużo trudniejsza. Poniżej przedstawiam Wam kroki, które są konieczne do cofnięcia aktualizacji Androida.

Sposób powiązany z oficjalnym oprogramowaniem – niezalecany przeze mnie

Jeżeli bardzo chcecie korzystać z oficjalnej wersji Androida przystosowanej do Waszego smartfona, to operacja staje się o wiele trudniejsza. 

  1. Znajdź starszą wersję Androida i wszystkie wymagane pliki w zaufanych internetowych źródłach. Aby to zrobić, zachęcam do odwiedzenia naszego forum lub forum XDA-Developers.
  2. Podążaj za instrukcją, która powinna być dołączona do tematu. Warto pamiętać, że operacja wgrywania starszej wersji systemu Android jest trudna i często wymaga instalacji dodatkowych plików (np. starszej wersji bootloadera).
  3. Przed wykonaniem jakichkolwiek kroków upewnij się, że w pełni rozumiesz wszystkie polecenia – jeśli tak nie jest, to sprawdź, czy kolejna metoda nie jest bardziej odpowiednia dla Ciebie.
  4. Powodzenia!

Sposób niezwiązany z oficjalnym oprogramowaniem – polecamy przeze mnie

Jeżeli nie zależy Wam na tym, by korzystać z oficjalnego oprogramowania, to warto zastanowić się nad wgraniem odpowiedniego ROM-u. Sposób ten jest dużo prostszy i mniej ryzykowny.

  1. Znajdź ROM odpowiedni do Twoich potrzeb i przystosowany do Twojego smartfona. Najlepsze wersje niestandardowego oprogramowania znajdziesz m.in. na naszym forum oraz na forum portalu XDA-Developers.
  2. Zastanów się nad wykonaniem pełnej kopii zapasowej systemu (Nandroid backup), którą przywrócić można w momencie, gdy coś pójdzie nie tak.
  3. Podążaj za instrukcją, która będzie dołączona do tematu.
  4. Po zakończonym procesie instalacji nie zapomnij podziękować autorowi ROM-u. Powodzenia!

Sprawdź najnowsze wpisy