ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
jak zaktualizować androida

Jak zaktualizować Androida? Poradnik krok po kroku

Autor: Michał Derej Kategoria: Porady

Każdego roku w okolicach sierpnia ma miejsce premiera nowej wersji systemu Android. Aktualizacja praktycznie zawsze wprowadza interesujące funkcje i udogodnienia oraz zwiększa bezpieczeństwo smartfona lub tabletu. Wbrew pozorom instalacja nowej wersji Androida nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Z tego powodu w dzisiejszym poradniku odpowiemy sobie na niezwykle istotne dla fanów systemu Google’a pytanie – jak zaktualizować Androida? W artykule przedstawię Wam kilka metod, które powinny być kompatybilne z Waszym urządzeniem.

Jak zaktualizować Androida? Metoda oficjalna

Na samym początku przygody z aktualizowaniem systemu Android warto sprawdzić, czy producent nie przygotował dla nas oficjalnej aktualizacji – pozwoli to nam uniknąć wielu potencjalnych problemów. Ta część poradnika podzielona została na dwie kategorie – aktualizację oprogramowania przy użyciu samego smartfona oraz przy pomocy komputera. Jeżeli jednak okaże się, że nowa wersja systemu Android nie została przygotowana dla Waszego smartfona lub tabletu przez producenta, to nic straconego – w dalszej części artykułu porozmawiamy również o nieoficjalnych metodach. Nie przedłużając – jak zaktualizować Androida?

Jak zaktualizować Androida? Metoda wymagająca jedynie smartfona

 1. Upewnij się, że Twój smartfon lub tablet jest podłączony do sieci Wi-Fi. Jeżeli w swoim domu nie posiadasz sieci Wi-Fi, to skorzystaj z metody „Jak zaktualizować Androida? Metoda wymagająca komputera”. 
 2. Otwórz aplikację „Ustawienia”.
 3. Wśród wyświetlonych opcji zlokalizuj kategorię, która mówi o aktualizacji systemu. Najczęściej znajduje się ona w zakładce z informacjami o oprogramowaniu smartfona.
 4. Sprawdź dostępność aktualizacji dzięki odpowiedniej opcji. Jeśli nowa wersja oprogramowania będzie dostępna, to wystarczy ją pobrać i podążać za wyświetlanymi na ekranie wskazówkami.

Jak zaktualizować Androida? Metoda wymagająca komputera

 1. Przejdź na stronę internetową producenta swojego smartfona.
 2. Na swój komputer pobierz program producenta służący do aktualizacji oprogramowania na smartfonie. Dla przykładu: dla Samsunga będzie to Kies, dla LG – PC Suite, dla Sony – Xperia Companion, a dla Motoroli – Motorola Device Manager.
 3. Zainstaluj i uruchom pobrany program.
 4. Podłącz swojego smartfona do komputera za pomocą kabla USB i sprawdź, czy dostępne są nowe aktualizacje.
 5. Jeśli oprogramowanie znajdzie nowszą wersję systemu, to podążaj za wyświetlanymi na ekranie krokami, by ją zainstalować.

Zobacz też: Jak słuchawki AirPods współpracują z Androidem? Sprawdzamy!

Jak zaktualizować Androida? Metoda nieoficjalna

Jeżeli dla Waszego smartfona nie jest dostępna oficjalna aktualizacja systemu, to nic straconego – są jeszcze inne sposoby. Warto jednak wiedzieć, że niniejsza część poradnika przeznaczona jest dla osób, którym znane są pojęcia takie jak „root”, „recovery”, czy „ROM”Wszystko robicie na własną odpowiedzialność – wgranie nieoficjalnego oprogramowania na smartfona oznacza utratę gwarancji producenta. Możecie również narazić się na niestabilne działanie systemu. Na szczęście w większości przypadków, jest dużo lepiej, niż było. Odpowiedzmy zatem na pytanie – jak zaktualizować Androida metodą nieoficjalną?

 1. Na swoim komputerze przejdź na stronę forów Android.com.pl.
 2. Za pomocą wyszukiwarki, która znajduje się w prawym górnym rogu, znajdź dział dotyczący Twojego smartfona.
 3. Sprawdź, czy znajduje się tam interesujący Cię ROM.
 4. W danym temacie oprócz linku do pobrania systemu wyświetlona zostanie również instrukcja do instalacji oprogramowania – dla każdego smartfona jest ona inna, zatem nie jestem w stanie umieścić jej tutaj dla Was.
 5. Może okazać się, że przed skorzystaniem z wyświetlonej metody konieczne będzie odblokowanie bootloadera, zrootowanie smartfona lub instalacja recovery.
 6. Jeżeli na naszych forach nie znajdziesz niczego interesującego, to przejdź na stronę XDA-Developers.
 7. W polu „What are you looking for?”  wpisz dokładny model swojego smartfona (np. Samsung Galaxy S8 SM-G950).
 8. Przejdź do kategorii „ROMs, Kernels, Recoveries, & Other Development”.
 9. Zlokalizuj interesujący Cię ROM.
 10. Podążaj według instrukcji. Powodzenia!

Sprawdź najnowsze wpisy