[Poradnik] Odblokowywanie dowolnego komputera za pomocą odcisku palca

mm Michał Derej Porady 2018-10-11

Odblokowywanie komputera działającego pod kontrolą systemu Windows zazwyczaj nie jest bardzo ciężkim procesem – wystarczy włączyć go, wpisać dane logowania i voila. Na całe szczęście dzięki temu, że korzystamy ze smartfona z Androidem, można trochę pokombinować. Co bowiem gdybyśmy nasz komputer chcieli odblokowywać za pomocą odcisku palca? Okazuje się, że jest to możliwe. Co najlepsze operacja ta nie jest zbyt skomplikowana! Zainteresowani? W takim razie zapraszam do zapoznania się z moim poradnikiem.

Odblokowywanie komputera za pomocą odcisku palca. Co będzie nam potrzebne?

Jeżeli na swoje konto użytkownika w systemie Windows chcecie logować się za pomocą odcisku palca, to będziecie potrzebować:

 • komputera z 32-bitowym lub 64-bitowym systemem Windows Vista, Windows 7, Windows 8 lub Windows 10,
 • telefonu z systemem Android w wersji 6.0 lub nowszej.

Warto wiedzieć, że opisywana w artykule aplikacja dostępna jest w dwóch wersjach – darmowej oraz płatnej. Pierwsza z nich pozwala na odblokowywanie jednego konta użytkownika na jednym komputerze osobistym. Druga natomiast (jej koszt to 3.49 zł) usuwa wszystkie reklamy, obsługuje wiele kont użytkowników na różnych komputerach osobistych i odblokowuje dodatkowe funkcje.

Jak odblokowywać komputer za pomocą odcisku palca?

Na samym początku niezbędna będzie instalacja dwóch aplikacji – jednej na komputerze, drugiej na smartfonie. Podążaj za poniższymi krokami, by wszystkie operacje wykonać poprawnie.

Zobacz także: Jak obserwować prezentację smartfona OnePlus 6T?

 1. Na swoim smartfonie zainstaluj aplikację Remote Fingerprint Unlock autorstwa „Rusu Andrei”.
 2. Pobierz i zainstaluj odpowiednią wersję aplikacji Windows Fingerprint Unlock na swoim komputerze. Program pobrać możesz z Dysku Google.
 3. W trakcie instalacji zostaniesz poinformowany, że do zapory systemu dodany zostanie wyjątek. Jeśli się na to zgadzasz, to wciśnij przycisk „Tak”.
 4. Uruchom aplikację Remote Fingerprint Unlock na swoim smartfonie. Pamiętaj, że zarówno komputer, jak i telefon, muszą być połączone z tą samą siecią Wi-Fi. Skorzystaj z ikonki hamburgera (lewy górny róg ekranu) i wybierz zakładkę „Scan”. Na wyświetlonej liście powinieneś odnaleźć swój komputer.
 5. Swojemu komputerowi nadaj odpowiednią nazwę. Następnie przejdź do zakładki „My Accounts” i wybierz przycisk „Add Account”. Uzupełnij wymagane dane (czyli nazwę użytkownika i hasło do konta). Następnie wybierz konto jako domyślne – w tym celu wystarczy kliknąć jego nazwę.
 6. Jeżeli wszystko skonfigurowałeś poprawnie, to na ekranie blokady Twojego komputera powinien wyświetlić się napis „Fingerprint Unlock”.
 7. Aby odblokować swój komputer, otwórz aplikację Remote Fingerprint Unlock, przejdź do sekcji „Unlock” i zeskanuj swój odcisk palca.
 8. Gratulacje! Twój komputer zostanie odblokowany za pomocą Twojego odcisku palca!

Źródło: XDA-Developers • Jeremiasz Pelczar

  Zróbcie poradnik żeby można było odblokować odciskiem komputer z linuxem!!!

 • Szamajama_Okutasi

  Bez sensu. Jak ktoś chce logować się do Windows odciskiem, to lepiej kupić sobie czytnik linii papilarnych podłączany do komputera przez USB.

  • Łukasz Grzybowski

   Be sensu twoje bez sensu, po co kupować nowe urządzenie, skoro już masz i to zawsze przy sobie? Poza tym, które kupić? Bardziej ufam samsungowi niż jakiejś firmie bez historii.

   • Szamajama_Okutasi

    A nie przyszło ci do głowy, że nie każdy komputer stacjonarny ma podłączony do sieci przez wi-fi? W komputerach stacjonarnych połączenie do sieci kablem rj45 dalej jest najpopularniejszymi i najmniej problematycznym rozwiązaniem, a żeby z tego logowania telefonem skorzystać musi być i telefon i komputer zalogowany do tej samej sieci wi-fi.

 • _canato _

  albo laptopa z wbudowanym czytnikiem np: HP Elitebook 840 G5 🙂

 • Artur Wika

  SUPER fajna opcja a jak bardzo niewygodna.
  Zdecydowanie chyba lepiej kupić dodatkowy czytnik na USB za około 80-90 zł i mieć dedykowane urządzenie.

 • Tomasz

  Nie działa. Przykładam palec i w apce pokazuje że odblokowało, ale na kompie nic się nie dzieje i muszę i tak wpisać hasło na ekranie logowania.x