[Poradnik tygodnia] Usuń opcję udostępniania bezpośredniego z systemu Android

mm Michał Derej Porady 2018-09-30

Jeżeli co jakiś czas udostępniacie pewne pliki za pośrednictwem Androida (a na pewno to robicie), to z pewnością kojarzycie zakładkę udostępniania bezpośredniego. Jest to pasek z kontami użytkowników pobranymi z danych aplikacji, którym możemy chcieć wysłać plik. Funkcja ta może jednak nie podobać się każdemu – w tym poradniku pokażę Wam, jak usunąć ją z dowolnego smartfona.

Usuń funkcję udostępniania bezpośredniego z dowolnego smartfona

Jeżeli chcecie wyłączyć funkcję udostępniania bezpośredniego, to wystarczy, że zastosujecie się do poniższych kroków.

Zobacz też: Huawei i Oppo oszukują w benchmarkach.

 1. Jeżeli korzystacie ze smartfona Samsunga lub LG, to macie szczęście – w ustawieniach smartfona znajdziecie odpowiednią opcję, która wyłącza funkcję udostępniania bezpośredniego. Nazywa się ona… „Udostępnianie bezpośrednie”.
 2. Na smartfonach innych producentów tę funkcję również da się wyłączyć, jednak nie jest to takie proste. Warto również pamiętać, że zaprezentowana niżej metoda nie zadziała na każdym urządzeniu. Musicie sprawdzić to sami.
 3. Pobierz i zainstaluj menadżer plików z dostępem do roota. Ja szczególnie polecam polskiego Solid Explorera.
 4. W dowolnym miejscu systemu utwórz plik z rozszerzeniem .xml o dowolnej nazwie. Jego treść powinna wyglądać następująco:
  <rules>
  <service block=”true” log=”true”>
  <intent-filter>
  <action name=”android.service.chooser.ChooserTargetService” />
  </intent-filter>
  </service>
  </rules>
 5. Zapisz plik. Przenieś go do systemowego folderu ifw (/data/system/ifw).
 6. Gotowe! Jeżeli Twój smartfon jest kompatybilny z niniejszą metodą, to funkcja udostępniania bezpośredniego powinna zniknąć. Gratulacje!

Źródło: XDA-Developers • Fajny poradnik, lecz bardziej by mi się przydała apka ukrywająca niektóre opcje wysyłania z tego menu niż 2ysyłanie bezpośrednie 😉

 • variete

  Trudno mi sobie wyobrazić powód, dla którego ktoś chciałby się pozbyć chyba najlepszej funkcji Androida. 🙂

  • mindla

   Powodem jest to że trzeba było napisać artykuł żeby zgadzała się liczba odsłon strony portalu.
   Faktycznie udostępnianie na androidzie jest dopracowane w każdym calu.

   • łukasz Jedryszczyk

    Jest to poprostu tłumaczenie artykułu z xda więc jak nie ma się co pisać to tłumaczy się innych😀

 • RS2_15237_THE_END

  Ja mam inne pytanie, na Huawei jest fajna opcja zarządzania aplikacjami. Chodzi o automatyczne uruchamianie, pośrednie, oraz działanie w tle. Otóż na kilku telefonach zauważyłem, że np. yanosik chociaż nie jest uruchomiony, to w ciągu dnia próbuje się uruchomić kilkanaście razy, oczywiście nie dochodzi do tego, bo mam wyłączony jego autostart. Ja decyduję, które aplikacje mogą się uruchomić nawet w przypadku jak ich nie używam. Czy jest to do zrobienia na innych telefonach ? Jakaś aplikacja która pozwala na ustawienia ? Wiem, że to się pojawiło od Oreo, bo mam też telefony Huawei na android 7 ale tam jest tylko opcja aby aplikacje nie działały w tle po wygaszeniu ekranu, ale to nie jest dokładnie to na co pozwala właśnie Oreo. Jest jakaś zaufana aplikacja, najlepiej jakby działało na androidzie, 6,7 i nie zależnie od producenta.

  • arokub

   A masz wyłączoną opcję Yanosik Connect?

  • Raf

   W Nokiach i Sony można zablokować działanie aplikacji w tle gdzie będzie działać tylko jeśli ją uruchomisz sam, te ustawienia są bodajże w baterii.

   • RS2_15237_THE_END

    No właśnie o to mi chodzi, aplikacja która nie została przeze mnie uruchomiona nie powinna się sama wybudzać, widać to po przykładowym Yanosik że próbował 60 razy się uruchomić w ciągu dnia.

   • RS2_15237_THE_END

    Szkoda, że to nie jest u każdego producenta.x