[Poradnik tygodnia] Jak nie zepsuć urządzenia Xiaomi podczas instalacji ROM-u?

mm Michał Derej Porady 2018-09-23

Xiaomi to producent niezwykle popularnych w naszym kraju smartfonów. Urządzenia te, na tle konkurencji, wyróżniają się przede wszystkim świetnym stosunkiem jakości do ceny – za niewielkie pieniądze zakupić możemy szybki i dobrze wyglądający smartfon. Jakiś czas temu Xiaomi udostępniło nową wersję systemu, która wyposażona została w zabezpieczenie przed instalacją starszej wersji systemu. Jeżeli posiadacie urządzenie tego chińskiego producenta i korzystacie z niestandardowych ROM-ów, to warto wiedzieć, jak zabezpieczyć się przed ewentualnym zepsuciem swojego smartfona po instalacji ROM-u.

Dlaczego Xiaomi wprowadziło zabezpieczenie przed instalacją starszej wersji systemu?

Jeżeli kupowaliście kiedyś urządzenie Xiaomi z nieoficjalnej dystrybucji, to na pewno wiecie, że sprzedawcy często podmieniają chiński system smartfona na wybrany globalny ROM, który znaleźć można w sieci. Nie jest to oczywiście nic złego, jednak wśród wszystkich sprzedawców znaleźć można również kilka osób z niezbyt dobrymi intencjami. W przeszłości zdarzały się już przypadki, że użytkownicy na swoich nowych smartfonach znajdowali malware. Aby zapobiec temu procederowi, firma zdecydowała się zatem na ten dość radykalny krok. Jest jeszcze jeden, dość banalny, powód wprowadzenia nowego zabezpieczenia – wieczne narzekanie właścicieli urządzeń Xiaomi na brak aktualizacji, które po instalacji ROM-u nie są przecież zależne od producenta.

Jak nie zepsuć swojego smartfona podczas instalacji ROM-u?

Na początek warto zastanowić się, czy problem Was dotyczy. Poniższa tabelka, przygotowana przez serwis Xiaomi.eu, informuje nas o tym, jakie urządzenia wyposażone zostały w zabezpieczenie. Pamiętajcie, że producent przewiduje, że w przyszłości wszystkie smartfony firmy będą zabezpieczone przed instalacją starszej wersji systemu od razu po wyjęciu z pudełka. Jeśli ten problem w tym momencie Was nie dotyczy, to prawdopodobnie już wkrótce będzie.

Zobacz także: Odśwież wygląd swojej klawiatury Gboard.

Jak zatem sprawdzić, czy kolejny sflashowany ROM nie będzie Waszym ostatnim? To stosunkowo proste, jednak metoda składa się z dwóch oddzielnych kroków.

1. Jak sprawdzić wersję systemu, która zainstalowana jest na smartfonie?

 1. Uruchom smartfona w trybie fastboot. Podłącz go do komputera.
 2. W konsoli skorzystaj z następującej komendy: fastboot getvar anti
 3. Wyświetlona zostanie cyfra. Zapisz ją – będzie ona niezbędne do sprawdzenia, czy dany ROM zadziała na Twoim urządzeniu.

2. Jak sprawdzić wersję ROM-u, którą chcemy zainstalować?

 1. Pobierz ROM dostosowany do fastboota (jego rozszerzenie to .tar.gz).
 2. Wypakuj archiwum do danego folderu. Zlokalizuj plik „flash-all.bat”.
 3. Otwórz go za pomocą aplikacji do edycji tekstu. Znajdź następującą linijkę: set CURRENTANTIVER=#. Znajduje się tam cyfra, którą należy tylko porównać z tą, którą uzyskaliśmy w kroku wyżej.

Co oznaczają uzyskane cyfry?

Jeżeli cyfra uzyskana w pierwszym kroku jest:

 • mniejsza od tej z ROM-u, to system można bezpiecznie zainstalować. Warto pamiętać, że numer wersji systemu zostanie zaktualizowany do wartości, która znajduje się w ROM-ie.
 • identyczna z tą z ROM-u, to system można bezpiecznie zainstalować.
 • większa od tej z ROM-u, to instalacja systemu zostanie odrzucona (w przypadku korzystania z fastboota lub Mi Flash) lub smartfon zostanie zbrickowany (w przypadku korzystania z TWRP).

I to by było na tyle. Co sądzicie o nowych zabezpieczeniach Xiaomi? Czy jesteście z nich zadowoleni, czy wolelibyście, żeby ich nie było? Dajcie znać.

Źródło: XDA-Developers • Tomasz

  Custom romy nie maja takiej flagi wiec wgranie dowolnego jest bezpieczne.
  Problem dotyczy tylko twrp i romow od xiaomi. Wgrywanie ich softem od xiaomi nie powiedzie sie jesli flaga zla. Twrp pozwala ma wszystko. Stad mozliwy problem.

 • Adramel

  Poprosiłbym o artykuł jak wgrać TWRP do nowego Samsunga Galaxy S9.
  Niby jestem weteranem bo już na HTC HD2 wgrywałem androida, a na SPV C6 modowany Windows for Smartfone, ale z S9 nie mogę sobie poradzić.
  Krok po kroku, po odczekaniu na OEM Unlock i jak sobie radzić z RMM STATE: PRENORMAL

 • mindla

  Artykuł mocno naciągany, dotyczy telefonów na rynek chiński bez lte B20 w którym sprzedawcy z prc wygrywają tzw. SYF MIUI.
  Nie kupuje się przy odrobinie rozsądku takich telefonów.
  Jak ktoś kupił to wyjściem z tej sytuacji jest odblokowanie bootloadera, wgranie twrp i softu xiaomi.eu.

  P. S.
  Zwrot zbrickowany jest niepoprawny, po polsku to uceglony
  a całkowicie poprawnie to trwale uszkodzony.

  • edi194

   Dotyczy to wszystkich urządzeń, na wersjach „Global” też jest arb i też można uszkodzić urządzenie instalując starszy system.

   • mindla

    Akurat znam temat dobrze[mam xiaomi i soft xiaomi.eu] antirollback jak słusznie napisał autor jest tylko w kilku modelach i dotyczy modelu a nie tego jaki Rom jest na nim zainstalowany.
    Poczytaj forum miui.Polska to zobaczysz o co chodzi.

    • edi194

     Mówię wszystkich tzn global i china a nie tylko china jak to napisałeś. To że kilka modeli ma tylko arb to wiem, sam mam urządzenie w którym to można nabić.

 • annonyinganoni

  Zanim ten artykuł został napisany te osoby ,które miały sobie zepsuć urządzenia je zepsuły… I to już jakiś 2 miesiące temu.x