Jak poprawić zasięg sieci komórkowej w domu? Oto proste metody

mm Maciej Maciejowski Porady 2018-08-08

Zużycie mobilnego Internetu rośnie w kosmicznym tempie. Operatorzy stale rozwijają swoją infrastrukturę, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na transmisję danych. Wkraczając powoli w erę Internetu Rzeczy (Internet of Things – IoT) potrzebujemy stałego i stabilnego połączenia z internetem. Oprócz tego wykonywanie połączeń głosowych, odbieranie i wysłanie SMSów polega na połączeniu telefonu ze stacją bazową telefonii komórkowej. Jeśli nadajnik jest nieczynny albo znajduje się daleko od Ciebie, możesz mieć duży problem. Większość z nas od czasu do czasu spotyka się ze słabym sygnałem komórkowym. Te niedogodności można rozwiązać na kilka sposobów. W takim razie, jak poprawić zasięg komórkowy w domu?

Co wpływa na zasięg, czyli sygnał GSM/LTE?

Jednostką miary mocy siły zasięgu to dBm (decybel odniesiony do miliwata). Typowa siła sygnału w sieciach komórkowych mieści się w przedziale od -60 do -110 dBm. Przy czym -60 to bardzo dobra jakość połączenia. Jak sprawdzić moc sygnału w dBm? Najprościej skorzystać z aplikacji OpenSignal, o której za chwilę.

W celu poprawienia jakości połączenia GSM/LTE w domu, musisz zrozumieć, co powoduje utratę tego sygnału. Sprawdź, gdzie jest najbliższa wieża GSM Twojego operatora – o mapach zasięgu poszczególnych dostawców już pisaliśmy. W tym celu możesz też wejść na stronę btsearch.pl. Serwis ten prowadzi bazę danych stacji bazowych telefonii komórkowych na podstawie informacji od Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz raportów od użytkowników. Operatorzy również dostarczają na swojej stronie internetowej mapy z zasięgiem. Sygnał może też być słabszy lub całkiem zaniknąć w wyniku awarii i planowych wyłączeń masztów komunikacyjnych na czas konserwacji.

maszt antena bts zasieg operator

Mikrofale rozchodzą się po liniach prostych od nadajnika GSM. Na odbicia możemy liczyć tylko w dużych miastach. Sygnał 2G w paśmie 900 MHz bez problemu dotrze do nas z odległości 10 km. W technologii 3G na tej samej częstotliwości mogą być z tym problemy, a w przypadku sygnału LTE (1800 MHz) będziesz potrzebował dodatkowych anten. Duże góry i drapacze chmur też nie pomogą. Nie możesz wiele z tym zrobić, z wyjątkiem przejścia do innego operatora (jeżeli posiada lepszy zasięg) lub wywierania presji na obecnym, aby poprawił sygnał w Twojej okolicy.

W celu poprawy jakości połączenia możesz zmienić niektóre aspekty układu lub konfiguracji w domu. Grube, cementowe ściany są znane jako blokery sygnałów, a różne rodzaje izolacji, metalowe elementy, szkło, zbiorniki z wodą czy nawet gęste liście mogą również powodować problemy z zasięgiem. Nie zapominaj, że inne urządzenia elektroniczne również mogą zakłócać odbiór zasięgu. Dobrym pomysłem może być umieszczenie wszystkich gadżetów elektronicznych w jednym pokoju, aby fale komórkowe mogły w łatwy sposób przejść przez resztę pomieszczeń.

Jak poprawić zasięg komórkowy?

Poradzenie sobie z niektórymi z wymienionych wcześniej przeszkód jest łatwiejsze, niż myślisz. Nie musisz od razu burzyć ścian, aby poprawić sygnał. Eksperymentuj i korzystaj z aplikacji takich jak OpenSignal, aby sprawdzić siłę sygnału i odległość od stacji bazowej. Ta sama aplikacja może pokazać, który operator oferuje najlepszy zasięg dla Twojej okolicy i prowadzić statystyki.

Korzystaj z anteny zewnętrznej

Jak poprawić zasięg - modem LTE

Alternatywą są dostępne specjalne anteny, które poprawią Twoje połączenie. Standardowo jest wykorzystywana technologia MIMO. Są to najczęściej dwie anteny o polaryzacji obróconej o 90 stopni – jedna pracuje w ustawieniu pionowym, a druga w poziomym. Z takiej anteny wychodzą dwa przewody, które podłączamy do naszego modemu lub routera LTE. Zwróć uwagę na długość kabla antenowego. Zasada jest prosta – im krótszy kabel, tym mniejsze straty sygnału.

Zainstaluj wzmacniacz sygnału

Najczęstszą poprawą dla słabego sygnału jest instalacja wzmacniacza sygnału. Działa jak repeater Wi-Fi. Większość tego typu urządzeń pracuje za pomocą zainstalowanej anteny (najczęściej kierunkowej) na dachu, aby odebrać połączenie od stacji bazowej, a następnie jest połączona z urządzeniem, które wzmacnia ten sygnał. Takie repeatery możesz posiadać, ale już niekoniecznie z nich skorzystać. Jak wynika z przepisów prawa, tylko firmy telekomunikacyjne posiadające ogólnopolską rezerwację częstotliwości mogą używać wzmacniaczy sygnału GSM/LTE. UKE podaje, że nielegalny wzmacniacz zaburza sieć operatora w promieniu od 1 do 2,5 kilometrów w zależności od zainstalowanego urządzenia. Działanie repeaterów zależy nie tylko od ich parametrów technicznych. ale też od miejsce montażu, rodzaju anteny oraz konfiguracji ze stacjami BTS. Jeżeli chcesz korzystać z tej technologi, powinieneś skontaktować się ze swoim operatorem w celu instalacji takiego wzmacniacza.

Włącz Wi-Fi Calling

Dzięki łatwemu i powszechnemu dostępowi do sieci Wi-Fi oraz odpowiedniemu oprogramowaniu, możesz wykonywać połączenia głosowe oraz odbierać i wysyłać SMSy przez Internet. Ta funkcja to Wi-Fi Calling. Wystarczy stabilne połączenie internetowe i możesz korzystać z tego dobrodziejstwa. W celu włączenia Wi-Fi Calling potrzebujesz odpowiedniego telefonu, który natywnie wspiera to rozwiązanie. Jeżeli nie posiadasz takiej opcji, to musisz skorzystać z odpowiedniej aplikacji stworzonej przez Twojego operatora. Skontaktuj się z nim, aby uzyskać więcej informacji. Niestety, niewiele urządzeń u naszych operatorów na to pozwala. Szczególnie, jeśli korzystamy z niebrandowanego smartfona.

Zobacz też: Xiaomi Qin – takiego telefonu od Chińczyków pewnie nie widziałeś.

Owijanie domu folią aluminiową? To na niewiele może się zdać, a tak naprawdę może pogorszyć sytuację. Operatorzy chwalą się coraz większym zasięgiem, który pokrywa już niemalże 100% Polski, ale sami przyznacie, że zawsze trafiacie w ten niecały procent. Z roku na rok jest lepiej, ale za rogiem jest 5G, więc wyścig rozpocznie się od nowa. • Jan Sikora

  Czyfam, i czytam,.. jakoś nie znalazłem w tym artykule porady, jak w prosty sposób zwiększyć zasięg. Może czytam bez zrozumienia,…. Eeee,… Hyba nie, jak widzę inni też maja z tym problem.

 • Christopher Palmer

  Artykuł bardzo mi pomógł w rozwiązaniu problemu z zasięgiem 😆 Nie prościej było napisać, żeby trzymać smartfon przy oknie 😉

 • Kwas Kwaśny

  Zazwyczaj nie chce mi się pisać komentarzy pod artykułami, ale ponieważ zmarnowałem kilka minut na przeczytanie… muszę się wypowiedzieć i widzę że moja opinia nie jest odosbniona. Dramat!!! Zero konkretów… brak wiedzy… Dramat!!!

 • Daras

  Kolejny „geniusz” internetu…

 • Pedro B

  Wiedza autora tego artykułu zerowa.

 • thecraven

  Zerowe pojęcie o temacie. Artykuł na poziomie dno i 5 metrów mułu. Nie da w żaden sposób legalnie polepszyć siły i jakości sygnału w domu.

  • Mlody

   Wyburz sciany a zamiast dachu rozciagnij plandeke 😉 A najlepiej spij pod golym niebem efekt murowany

 • Piotr Zet

  I kolejny nie wiem to już który z kolei artykuł, który jest napisany przez osobę, która nie ma pojęcia o tym co pisze. Są różne parametry sygnału i każdy ma znaczenie tutaj informacji brak. Skoro wzmacniacze sygnału są nielegalne, bo są i za to są kary to po co w ogóle są wspominane w tekście? Bo nie bardzo rozumiem jaki jest cel. Do WiFi Calling również nie wystarczy samo połaczenie internetowe, bo muszą być spełnione warunki dotyczące protokołów jakie są uruchomione na routerze. I kolejna bzdura to ilość urządzeń polecam zapoznać się z listą urządzeń u operatorów i jeśli ktoś twierdzi, że jest ich mało to chyba nie ma pojęcia co oznacza to słowo.

  • A jakie to muszą być protokoły na routerze włączone? Aż jestem ciekaw….
   Wzmacniacze mogą zainstalować operatorzy za odpowiednią cenę i nie każdy o tym wie.

   • Piotr Zet

    Przykład to IPSec Passthrough bez tego w żadnej sieci ci VoWiFi nie zadziała, a nie każdy router ma to domyślnie uruchomione. Co do wzmacniaczy każdy kto ma trochę pojęcia o sieciach o tym wie tylko czemu takich informacji w tekście nie ma? Ba żeby był bardziej kompletny można było spytać operatorów jakie warunki trzeba spełnić i czy są jakieś opłaty. Ale jak widać tutaj takich informacji się nie znajdzie.

    • Akurat to nie jest aż taki problem. Na większości routerów i tak będzie działać.. Więc nie ma potrzeby o tym wspominać… A opłaty to osobny wątek.

     • Piotr Zet

      No właśnie na większości tylko szkoda, że nie na wszystkich i w ogóle niektórzy nie mają pojęcia, że coś takiego istnieje i to musi być włączone aby VoWiFi działało. Co do opłat montowania wzmacniaczy to jak to osobny wątek? Przecież to jest właśnie wątek o poprawie zasięgu sieci, a nie o VoWifi samym. To po co ten artykuł w ogóle? Takie informacje to są dostępne w internecie bez problemu.

     • Kamil

      Składa się tak, że mam problemy z zasięgiem. Najpierw u jednego operatora, teraz u drugiego.
      Temat jest tego typu, że ani jeden ani drugi operator nie chce na mój koszt zainstalować, u mnie repeatera sygnału. Z mojej strony padały propozycje, kilkukrotnie zresztą, żeby u mnie takie urządzenie uruchomić i ja pokryje wszystkie koszty. Niestety rozmowa z operatorami jest jak kopanie się z koniem.

      W Polsce nie istnieje, legalna możliwość samodzielnej poprawy sygnału sieci komórkowej.

     • Piotr Zet

      I o tym mówię, a w artykule nic na ten temat

     • Kamil

      Autor miał napisać artykuł z chwytliwym tematem, taki powiedzmy „klikbajt”, i to się akurat udało, bo tytułem ściągnął nawet mnie, bo łudzilem się, że może wreszcie coś drgnęło w temacie.
      Każdy średnio ogarnięty nastolatek wie, że od pewnego czasu nie ma technicznej możliwości poprawy sygnału sieci komórkowej, pomimo możliwości zakupu urządzeń poprawiających sygnał.
      Propozycja korzystania z vowifi, to taka proteza, skąd wziąć sensowne wifi, tam gdzie nie ma światłowodu, lte, lub sensownej radiowki? A nawet jeśli się już wifi znajdzie, mówię o takim, które pozwoli gadać przez net, bo przecież też pewne wymagania co do predkosci łącza ta usługa ma, to nie rozwiązuje problemu, bo niestety ta droga nie dochodzą smsy – tu kojarzy mi się problem, który jakiś czas temu miałem z zatwierdzeniem pilnego przelewu, gdzie narzędziem autoryzacji jest właśnie SMS.

     • Piotr Zet

      Nie ma tyle wymagań co do prędkości a do stabilnego pingu. SMS i MMS są dostępne w tej usłudze np w T-Mobile to że inne sieci tego nie uruchomiły to najwyższy czas zmienić sieć i wtedy problem zniknie.

     • Kamil

      Częściowo masz rację.
      Do obecnego operatora przeszedłem właśnie z T-mobile, gdy miałem u nich telefony nie oferowali tej usługi wogole, jak jest teraz nie sprawdzę bo ich zasięg w mojej okolicy pogorszył się katastrofalne.
      Zmiana sieci w moim przypadku pomogła chwilowo, teraz mam praktycznie takie same problemy z połączeniami jak wcześniej w T-mobile.
      Jedyne sensowne rozwiązanie jakie przychodzi mi do glowy, to zakończenie w końcu współpracy z operatorami na kontrakty, na abonament. Mając tel na kartę mógłbym migrowac numer w zasadzie co miesiąc gdzie indziej.

     • Piotr Zet

      Tylko że VoWiFi wtedy tylko działa w Play i Orange i to tylko u nas w przypadku tego drugiego.

     • pakierhakierxd

      Smsy działają też 😉 ,nie w każdej sieci -Play działa.

     • Piotr Zet

      Ale MMS już nie.

     • BlahFFF

      „W Polsce nie istnieje, legalna możliwość samodzielnej poprawy sygnału sieci komórkowej.” – w zaleznosci od telefonu mozesz sobie wyprowadzic antene na dac i wpiac w zlacze antenowe w telefonie o ile jest wyprowadzone. NIestety coraz mniej telefonow taka opcje oferuje. Te starsze, ktore mialy zdejmowana klapke (do Samsung S5 wlacznie) jeszcze na to zezwalaly. W dobie roznych wodoszczelnych, sklejonych na stale urzadzen niestety o tym mozna zapomniec.

      Sprawdzenie poziomu sygnalu mozna z kolei jeszcze (bo podobono ma to wyleciec) sprawdzic po prostu w ustawieniach i dodatkowa aplikacja nie jest potrzebna choc moze byc pomocna. Wzmianki o tym w tekscie nie widze.

     • Kamil

      Tylko w metodzie o ktorej piszesz jest jeden problem. Komorka staje sie telefonem stacjonarnym.
      Kupiłem komórkę by móc rozmawiać w domu, ale i pod domem, za domem, u sąsiada czy choćby jadąc autem po swojej miejscowości.
      Podpinajac zewnętrzna antenę trochę byłby z tym problem, to już bym chyba wolał wziąć stacjonarny taki jak były kiedyś w Orange, zawsze działa, nigdy nie miałem problemów, gdy jeszcze miałem taki telefon w domu rodziców.
      Zresztą to sztuka dla sztuki, jak sam trafnie zauważyłeś- złącze antenowe to już zabytek, dawno go już nie widziałem bo mam właśnie jeden ze sklejonych „na stale” wodoszczelnych telefonów.

      Co do samego sprawdzenia siły sygnału, są od tego aplikacje, które podobno sobie z tym radzą, ja siłę sygnału oceniam po tym czy mogę w danym miejscu wykonac połączenie, kiedyś, a pewnie i teraz były od tego kody, które wklepywalo się w klawiaturę telefonu, to się chyba menu serwisowe nazywało;)
      W androidzie siłę sygnału można od biedy sprawdzić w ustawieniach.

     • Luk Knysza

      Ale bzdury opowiadasz człowieku repearater sieci GSM ,Hdspa,LTE nie może znajdować się w telefonie, bo to bardzo skomplikowane urządzenie 🙂 Na głowy upadliście ,doczepiana antena czy do modemu czy tel. nigdy nie będzie repearaterem GSM. Anteny tego typu są nadajnikami i odbiornikami jak hot spot tylko GSM i te dwa czynniki muszą się poprawić ,a cały modem znajduje się w procesorze telefonu, a taka antena jest jakby dodatkowym nadajnikiem w sieci tylko mniejszą i odbiera sygnały nie tylko te które ty wysyłasz i odbierasz ale całej sieci czyli innych użytkowników :D:D:D Głąby totalne.

     • BlahFFF

      Ochlon i przeczytaj tekst jeszcze raz na spokojnie. Nigdzie nie pisalem, ze telefon moze robic za repeater. Jesli jednak ktos ma potrzebe skorzystac z telefonu w jakims miejscu gdzie z zasiegiem jest licho a nie moze (bo sie operator na niego wypial) badz nie chce ryzykowac z podpieciem repeatera na dziko to legalnie moze sobie podpiac zewnetrzna antene do telefonu (jesli ten ma wyprowadzone odpowiednie zlacze) i na tym jednym telefonie miec lepszy zasieg, kosztem bycia uwiazanym do kabla. Efekt taki, ze poprawisz sobie _na tym jednym urzadzeniu_ zasieg sieci komorkowej i nie bedziesz szkodzil nikomu wokol, legalnie.

      Repeater sam w sobie tez nie jest jakos wybitnie skomplikowanym urzadzeniem, przynajmniej jesli chodzi o podstawowe do GSM. Modem nie znajduje sie w „procesorze telefonu” a najczesciej jest osobnym ukladem na plycie i dziala niezaleznie.

   • Facet … pytasz jakie protokoły muszą być włączone do VoWifi a artykuł sam się napisał? Masakra…

  • peter1987

   I tu moje pytanie. Mi WiFi Calling działa tylko w jedną stronę. Tzn jak dzwonię do kogoś jest ok. Jak ktoś dzwoni do mnie i nie mam zasięgu GSM a mam zasięg wifi to dzwoniący do mnie dostaje informacje że jestem po za zasięgiem. W czym problem może być? Sieć nju. Wifi testowałem na LTE od Polsatu i na łączu Netii (stare kable Orange)

   • Piotr Zet

    Na innych WiFi masz podobnie? Jeśli tak to moim zdaniem problem leży po samej stronie usługi czyli musisz zgłosić do Orange

   • Zbyszek

    Spróbuj zmienić na sztywno DNS’y na googlowskiex