Zużycie mobilnego Internetu rośnie w kosmicznym tempie. Operatorzy stale rozwijają swoją infrastrukturę, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na transmisję danych. Wkraczając powoli w erę Internetu Rzeczy (Internet of Things – IoT) potrzebujemy stałego i stabilnego połączenia z internetem. Oprócz tego wykonywanie połączeń głosowych, odbieranie i wysłanie SMSów polega na połączeniu telefonu ze stacją bazową telefonii komórkowej. Jeśli nadajnik jest nieczynny albo znajduje się daleko od Ciebie, możesz mieć duży problem. Większość z nas od czasu do czasu spotyka się ze słabym sygnałem komórkowym. Te niedogodności można rozwiązać na kilka sposobów. W takim razie, jak poprawić zasięg komórkowy w domu?

Co wpływa na zasięg, czyli sygnał GSM/LTE?

Jednostką miary mocy siły zasięgu to dBm (decybel odniesiony do miliwata). Typowa siła sygnału w sieciach komórkowych mieści się w przedziale od -60 do -110 dBm. Przy czym -60 to bardzo dobra jakość połączenia. Jak sprawdzić moc sygnału w dBm? Najprościej skorzystać z aplikacji OpenSignal, o której za chwilę.

W celu poprawienia jakości połączenia GSM/LTE w domu, musisz zrozumieć, co powoduje utratę tego sygnału. Sprawdź, gdzie jest najbliższa wieża GSM Twojego operatora – o mapach zasięgu poszczególnych dostawców już pisaliśmy. W tym celu możesz też wejść na stronę btsearch.pl. Serwis ten prowadzi bazę danych stacji bazowych telefonii komórkowych na podstawie informacji od Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz raportów od użytkowników. Operatorzy również dostarczają na swojej stronie internetowej mapy z zasięgiem. Sygnał może też być słabszy lub całkiem zaniknąć w wyniku awarii i planowych wyłączeń masztów komunikacyjnych na czas konserwacji.

maszt antena bts zasieg operator

Mikrofale rozchodzą się po liniach prostych od nadajnika GSM. Na odbicia możemy liczyć tylko w dużych miastach. Sygnał 2G w paśmie 900 MHz bez problemu dotrze do nas z odległości 10 km. W technologii 3G na tej samej częstotliwości mogą być z tym problemy, a w przypadku sygnału LTE (1800 MHz) będziesz potrzebował dodatkowych anten. Duże góry i drapacze chmur też nie pomogą. Nie możesz wiele z tym zrobić, z wyjątkiem przejścia do innego operatora (jeżeli posiada lepszy zasięg) lub wywierania presji na obecnym, aby poprawił sygnał w Twojej okolicy.

W celu poprawy jakości połączenia możesz zmienić niektóre aspekty układu lub konfiguracji w domu. Grube, cementowe ściany są znane jako blokery sygnałów, a różne rodzaje izolacji, metalowe elementy, szkło, zbiorniki z wodą czy nawet gęste liście mogą również powodować problemy z zasięgiem. Nie zapominaj, że inne urządzenia elektroniczne również mogą zakłócać odbiór zasięgu. Dobrym pomysłem może być umieszczenie wszystkich gadżetów elektronicznych w jednym pokoju, aby fale komórkowe mogły w łatwy sposób przejść przez resztę pomieszczeń.

Jak poprawić zasięg komórkowy?

Poradzenie sobie z niektórymi z wymienionych wcześniej przeszkód jest łatwiejsze, niż myślisz. Nie musisz od razu burzyć ścian, aby poprawić sygnał. Eksperymentuj i korzystaj z aplikacji takich jak OpenSignal, aby sprawdzić siłę sygnału i odległość od stacji bazowej. Ta sama aplikacja może pokazać, który operator oferuje najlepszy zasięg dla Twojej okolicy i prowadzić statystyki.

Korzystaj z anteny zewnętrznej

Jak poprawić zasięg - modem LTE

Alternatywą są dostępne specjalne anteny, które poprawią Twoje połączenie. Standardowo jest wykorzystywana technologia MIMO. Są to najczęściej dwie anteny o polaryzacji obróconej o 90 stopni – jedna pracuje w ustawieniu pionowym, a druga w poziomym. Z takiej anteny wychodzą dwa przewody, które podłączamy do naszego modemu lub routera LTE. Zwróć uwagę na długość kabla antenowego. Zasada jest prosta – im krótszy kabel, tym mniejsze straty sygnału.

Zainstaluj wzmacniacz sygnału

Najczęstszą poprawą dla słabego sygnału jest instalacja wzmacniacza sygnału. Działa jak repeater Wi-Fi. Większość tego typu urządzeń pracuje za pomocą zainstalowanej anteny (najczęściej kierunkowej) na dachu, aby odebrać połączenie od stacji bazowej, a następnie jest połączona z urządzeniem, które wzmacnia ten sygnał. Takie repeatery możesz posiadać, ale już niekoniecznie z nich skorzystać. Jak wynika z przepisów prawa, tylko firmy telekomunikacyjne posiadające ogólnopolską rezerwację częstotliwości mogą używać wzmacniaczy sygnału GSM/LTE. UKE podaje, że nielegalny wzmacniacz zaburza sieć operatora w promieniu od 1 do 2,5 kilometrów w zależności od zainstalowanego urządzenia. Działanie repeaterów zależy nie tylko od ich parametrów technicznych. ale też od miejsce montażu, rodzaju anteny oraz konfiguracji ze stacjami BTS. Jeżeli chcesz korzystać z tej technologi, powinieneś skontaktować się ze swoim operatorem w celu instalacji takiego wzmacniacza.

Włącz Wi-Fi Calling

Dzięki łatwemu i powszechnemu dostępowi do sieci Wi-Fi oraz odpowiedniemu oprogramowaniu, możesz wykonywać połączenia głosowe oraz odbierać i wysyłać SMSy przez Internet. Ta funkcja to Wi-Fi Calling. Wystarczy stabilne połączenie internetowe i możesz korzystać z tego dobrodziejstwa. W celu włączenia Wi-Fi Calling potrzebujesz odpowiedniego telefonu, który natywnie wspiera to rozwiązanie. Jeżeli nie posiadasz takiej opcji, to musisz skorzystać z odpowiedniej aplikacji stworzonej przez Twojego operatora. Skontaktuj się z nim, aby uzyskać więcej informacji. Niestety, niewiele urządzeń u naszych operatorów na to pozwala. Szczególnie, jeśli korzystamy z niebrandowanego smartfona.

Zobacz też: Xiaomi Qin – takiego telefonu od Chińczyków pewnie nie widziałeś.

Owijanie domu folią aluminiową? To na niewiele może się zdać, a tak naprawdę może pogorszyć sytuację. Operatorzy chwalą się coraz większym zasięgiem, który pokrywa już niemalże 100% Polski, ale sami przyznacie, że zawsze trafiacie w ten niecały procent. Z roku na rok jest lepiej, ale za rogiem jest 5G, więc wyścig rozpocznie się od nowa.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Maciej Maciejowski

Hobbista programistą, pasjonat nowych technologii oraz ciekawy świata który go otacza.