ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
telefon sie grzeje akumulator

Dlaczego telefon się grzeje? Czy można temu zapobiec?

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Porady

Zapewne nie raz poczuliście, że Wasze urządzenie mobilne staje się wyraźnie ciepłe, a w przypadku aluminiowych obudów może nawet parzyć. Tak, jak nasza skóra nie lubi wysokich temperatur, tak samo jest z układami scalonymi i szeroko rozumianą elektroniką. Wysokie temperatury oznaczają jedno – zmarnowaną energię, ale taka jest cena między innymi wydajności. Ideału najprawdopodobniej nigdy się nie doczekamy – po prostu jest to nieodłączny efekt ruchu wewnątrz chociażby procesora. Jednak jeśli temperatura robi się wyraźnie nieprzyjemna, to należy zastanowić się skąd w ogóle się ona bierze.

Dlaczego telefon się grzeje?

Jeden powód rosnącej temperatury już znacie – jest to po prostu praca układów wewnątrz urządzenia, które wydzielają ciepło. Siłą rzeczy bardziej wymagające zadania sprawiają, że temperatura robi się jeszcze wyższa. O ile większość układów scalonych w smartfonach i tabletach jest projektowana tak, aby wydzielać jak najmniej ciepła, to wymagany jest odpowiedni projekt chłodzenia. Jeszcze nie doczekaliśmy się wiatraków, nie mówiąc o wodnych instalacjach i azocie, ale różnorakie radiatory są już normą. Jeśli producent nie zadbał odpowiednio o odprowadzanie ciepła, to odczujemy to wyraźnie w samej temperaturze, jak i wydajności, ale o tym za chwilę.

Drugi powód wysokiej temperatury to sam akumulator. Omawiałem tę sytuację przy okazji wyjaśniania szkodliwości i porównywania technologii szybkiego ładowania. Przemiany chemiczne, jaki zachodzą w ogniwach też potrafią skutkować dodatkowym ciepłem.

Jak rozpoznać, co się grzeje w telefonie?

telefon sie grzeje chlodzenie

Wiemy już, że wysokie temperatury mogą powodować elektronika lub akumulator. Jak najłatwiej rozpoznać, który element daje o sobie znać? Oczywiście po miejscu, które zaczyna parzyć. Każdy smartfon jest inaczej zbudowany, ale od czego jest Internet? Niemalże wszystkie popularne modele zostały przynajmniej raz rozebrane i dokumentacja znajduje się w Sieci, więc nie trudno się dowiedzieć, jak wygląda wnętrze konkretnego modelu. Niemniej można wyróżnić ogólną zasadę:

  • okolice głównego aparatu – elektronika
  • dolna, podłużna część tylnej obudowy – akumulator

Czy wysoka temperatura jest szkodliwa?

Jak wspomniałem na początku, tak. My nie lubimy się parzyć i nie inaczej jest z urządzeniami mobilnymi. Ponownie możemy podzielić na dwie sytuacje, co może się stać ze względu na wysoką temperaturę. Ponownie zależą one od przyczyny przegrzewania.

Throttling to pierwszy problem

W przypadku gorącej elektroniki ratują nas zabezpieczenia. Producenci muszą odpowiednio oprogramować wszelkie układy i czujniki tak, aby podzespoły nie przekraczały pewnej granicy. Jeśli do niej się zbliżają, to system dostaję informację, aby zmniejszyć obroty pracy, co objawia się po prostu niższą wydajnością. Pojęcie throttling było na porządku dziennym w przypadku Snapdragona 810, który nie był w stanie zbyt długo utrzymać swojej pełnej mocy obliczeniowej. Dzisiaj też się takie przypadki zdarzają, co z kolei odnosi się do problemów projektowych.

Oby nigdy nie przegrzewał Wam się akumulator

Nie raz na łamach portalu powtarzaliśmy, żeby unikać wysokich temperatur ze względu na ogniwa. One po prostu nienawidzą, gdy są gorące. Nie będę wchodził w szczegóły chemiczne, ale po prostu akumulatory bardzo cierpią, co z kolei przekłada się na ich żywotność. Nie raz mieliśmy okazję się przekonać, że uszkodzona bateria to tykająca bomba, więc naprawdę zwracajcie uwagę na to, czy Wasze urządzenie mobilne nie osiąga zbyt wysokich temperatur.

Co zrobić, gdy telefon się grzeje?

telefon sie grzeje pozar

W przypadku gorącej elektroniki musimy szukać problemów w oprogramowaniu. Być może jedna z aplikacji, która pracuje w tle sprawiła, że procesor smartfona wszedł na wysokie obroty. Drogą dedukcji należy ją wyeliminować. Wyłączajcie też moduły, z których nie korzystacie (NFC, Bluetooth, WiFi, GPS itd.). Do skutku, aż do… przywracania ustawień fabrycznych. Jeśli nawet to nie pomoże i problem nie występuje u innych użytkowników tego samego urządzenia, to przyczyn należy szukać głębiej. W tym wypadku najlepiej będzie odwiedzić serwis. Z kolei, gdy to akumulator osiąga duże temperatury, to przede wszystkim należy wyłączyć telefon i poczekać aż ostygnie.

telefon sie grzeje smartfon na sloncu

Najczęściej to nieoryginalne akcesoria mogą sprawić, że ogniwo dostaje niewłaściwie napięcie lub natężenie, co może prowadzić do nieszczęścia. Różnorakie etui, case’y i inne ozdobne wstawki też mogą sprawić, że wymiana ciepła z otoczeniem nie będzie właściwa. Takie podstawy, jak unikanie zostawiania urządzenia na słońcu są oczywiste, prawda?

Zobacz też: Nowa matryca od Sony – aparaty wejdą klasę wyżej?

Mam nadzieję, że nigdy nie spotkacie się z sytuacją, w której smartfon dotkliwie Was poparzy. Jednak zdarzają się takie sytuacje i warto wiedzieć, co w poszczególnych przypadkach robić.

Sprawdź najnowsze wpisy