Dlaczego telefon się grzeje? Czy można temu zapobiec?

Łukasz Pająk Porady 2018-07-28

Zapewne nie raz poczuliście, że Wasze urządzenie mobilne staje się wyraźnie ciepłe, a w przypadku aluminiowych obudów może nawet parzyć. Tak, jak nasza skóra nie lubi wysokich temperatur, tak samo jest z układami scalonymi i szeroko rozumianą elektroniką. Wysokie temperatury oznaczają jedno – zmarnowaną energię, ale taka jest cena między innymi wydajności. Ideału najprawdopodobniej nigdy się nie doczekamy – po prostu jest to nieodłączny efekt ruchu wewnątrz chociażby procesora. Jednak jeśli temperatura robi się wyraźnie nieprzyjemna, to należy zastanowić się skąd w ogóle się ona bierze.

Dlaczego telefon się grzeje?

Jeden powód rosnącej temperatury już znacie – jest to po prostu praca układów wewnątrz urządzenia, które wydzielają ciepło. Siłą rzeczy bardziej wymagające zadania sprawiają, że temperatura robi się jeszcze wyższa. O ile większość układów scalonych w smartfonach i tabletach jest projektowana tak, aby wydzielać jak najmniej ciepła, to wymagany jest odpowiedni projekt chłodzenia. Jeszcze nie doczekaliśmy się wiatraków, nie mówiąc o wodnych instalacjach i azocie, ale różnorakie radiatory są już normą. Jeśli producent nie zadbał odpowiednio o odprowadzanie ciepła, to odczujemy to wyraźnie w samej temperaturze, jak i wydajności, ale o tym za chwilę.

Drugi powód wysokiej temperatury to sam akumulator. Omawiałem tę sytuację przy okazji wyjaśniania szkodliwości i porównywania technologii szybkiego ładowania. Przemiany chemiczne, jaki zachodzą w ogniwach też potrafią skutkować dodatkowym ciepłem.

Jak rozpoznać, co się grzeje w telefonie?

telefon sie grzeje chlodzenie

Wiemy już, że wysokie temperatury mogą powodować elektronika lub akumulator. Jak najłatwiej rozpoznać, który element daje o sobie znać? Oczywiście po miejscu, które zaczyna parzyć. Każdy smartfon jest inaczej zbudowany, ale od czego jest Internet? Niemalże wszystkie popularne modele zostały przynajmniej raz rozebrane i dokumentacja znajduje się w Sieci, więc nie trudno się dowiedzieć, jak wygląda wnętrze konkretnego modelu. Niemniej można wyróżnić ogólną zasadę:

 • okolice głównego aparatu – elektronika
 • dolna, podłużna część tylnej obudowy – akumulator

Czy wysoka temperatura jest szkodliwa?

Jak wspomniałem na początku, tak. My nie lubimy się parzyć i nie inaczej jest z urządzeniami mobilnymi. Ponownie możemy podzielić na dwie sytuacje, co może się stać ze względu na wysoką temperaturę. Ponownie zależą one od przyczyny przegrzewania.

Throttling to pierwszy problem

W przypadku gorącej elektroniki ratują nas zabezpieczenia. Producenci muszą odpowiednio oprogramować wszelkie układy i czujniki tak, aby podzespoły nie przekraczały pewnej granicy. Jeśli do niej się zbliżają, to system dostaję informację, aby zmniejszyć obroty pracy, co objawia się po prostu niższą wydajnością. Pojęcie throttling było na porządku dziennym w przypadku Snapdragona 810, który nie był w stanie zbyt długo utrzymać swojej pełnej mocy obliczeniowej. Dzisiaj też się takie przypadki zdarzają, co z kolei odnosi się do problemów projektowych.

Oby nigdy nie przegrzewał Wam się akumulator

Nie raz na łamach portalu powtarzaliśmy, żeby unikać wysokich temperatur ze względu na ogniwa. One po prostu nienawidzą, gdy są gorące. Nie będę wchodził w szczegóły chemiczne, ale po prostu akumulatory bardzo cierpią, co z kolei przekłada się na ich żywotność. Nie raz mieliśmy okazję się przekonać, że uszkodzona bateria to tykająca bomba, więc naprawdę zwracajcie uwagę na to, czy Wasze urządzenie mobilne nie osiąga zbyt wysokich temperatur.

Co zrobić, gdy telefon się grzeje?

telefon sie grzeje pozar

W przypadku gorącej elektroniki musimy szukać problemów w oprogramowaniu. Być może jedna z aplikacji, która pracuje w tle sprawiła, że procesor smartfona wszedł na wysokie obroty. Drogą dedukcji należy ją wyeliminować. Wyłączajcie też moduły, z których nie korzystacie (NFC, Bluetooth, WiFi, GPS itd.). Do skutku, aż do… przywracania ustawień fabrycznych. Jeśli nawet to nie pomoże i problem nie występuje u innych użytkowników tego samego urządzenia, to przyczyn należy szukać głębiej. W tym wypadku najlepiej będzie odwiedzić serwis. Z kolei, gdy to akumulator osiąga duże temperatury, to przede wszystkim należy wyłączyć telefon i poczekać aż ostygnie.

telefon sie grzeje smartfon na sloncu

Najczęściej to nieoryginalne akcesoria mogą sprawić, że ogniwo dostaje niewłaściwie napięcie lub natężenie, co może prowadzić do nieszczęścia. Różnorakie etui, case’y i inne ozdobne wstawki też mogą sprawić, że wymiana ciepła z otoczeniem nie będzie właściwa. Takie podstawy, jak unikanie zostawiania urządzenia na słońcu są oczywiste, prawda?

Zobacz też: Nowa matryca od Sony – aparaty wejdą klasę wyżej?

Mam nadzieję, że nigdy nie spotkacie się z sytuacją, w której smartfon dotkliwie Was poparzy. Jednak zdarzają się takie sytuacje i warto wiedzieć, co w poszczególnych przypadkach robić. • Christopher Palmer

  Jak smartfon się grzeje, to wyłączanie aplikacji nic nie da 😉 Powiem wam jak na to rozwiązałem, bo autor artykułu to jakiś amator, a nie specjalista. Jedyny sposób na chłodzenie smartfona, to wymiana lub dodanie termopadów, które będą szybciej przekazywać ciepło z procesora na obudowę smartfona (pod warunkiem że ta jest metalowa). W przypadku plastikowych obudów, można dodać wstawki aluminiowe lub miedziane, które rozproszą ciepło. Innej skutecznej metody nie ma. Ja w swoim Redmi 4X wykonałem pierwszy sposób i spisuje się to znakomicie. Wcześniej tylko górna część była gorąca, zaś obecnie smartfon nagrzewa się dość równomiernie, mając przy tym niższą temperaturę. Szybko też stygnie po odłożeniu.

 • maxprzemo83

  Dobra miarodajna aplikacja do testów Throttling’u https://play.google.com/store/apps/details?id=skynet.cputhrottlingtest

 • Siekiera

  Dobrze jest też mieć smartfon z wymienną baterią a gdy coś się dzieje,np puchnie,to 3 sekundy i można wyjąć.Nigdy mi się to nie zdażyło ale nigdy nie wiadomo.

 • pesymik

  Dorzucę swoje 3 grosze. Gry raczej słabo nagrzewają moją słuchawkę. Ale jak nagrywałem filmy w 30 stopniowym upale w pełnym słońcu to po pół godzinie wyskoczył komunikat że temperatura jest za duża

 • Lumia 950 XL miała chłodzenie wodne 😉

 • Rafal Olszewski

  Niestety Snapa 800-810 nie da się zmienić. Można jedynie o 1/3 zmniejszyć taktowanie CPU. Tylko skutkiem ubocznym może być problem z robieniem np. panoramy.

 • maxandyaf

  Najważniejszy powód przegrzewania się telefonów to do d…..y napisane aplikacje i strony www np. wasza sekcja komentarzy. Ilekroć próbuję coś napisać momentalnie grzeje mi się 8 rdzeni po 2 Ghz’e do 45 stopni. Zresztą to samo jest na Spiders Web i AntyWeb. Pewnie „jedziecie” na tym samym skrypcie. Z innymi stronami nie ma problemu. Może byście tak zwrócili uwagę na optymalizację skryptów.
  Poza tym przypominam sobie jak kiedyś na innym telefonie, zresztą LG, musiałem czasami wyjmować baterię podczas korzystania z nawigacji w Google Maps bo telefon niemalże podchodził pod 55-60 stopni. Można było jajecznicę smażyć. O nawigacji raczej nie było co marzyć…

 • stark2991

  Co należy pamiętać:
  – telefon bardziej się nagrzewa w lecie niż w zimie i jest to normalne
  – bateria bardziej się nagrzewa gdy się ładuje telefon i jednocześnie go używa. Zdecydowanie niezalecane jest ładowanie i granie jednocześnie – prosta droga do zajechania baterii w szybkim tempie
  – wszelkie etui zakrywające tył ograniczają odprowadzanie ciepła z telefonu, więc telefon w etui nagrzeje się bardziej
  – metal jest znacznie lepszym przewodnikiem ciepła niż szkło i plastik, z tego powodu metalowe telefony mają mniejsze skłonności do throttlingu. Panuje też taka opinia że metalowe nagrzewają się bardziej – po części to prawda, bo lepiej odbierają ciepło od elektroniki wewnątrz. Innymi slowy gorąca obudowa może oznaczać to, że procesor w środku działa z pełną mocą, bo może.
  – ekran też generuje ciepło, im jaśniej świeci tym więcej
  – telefon będzie też cieplejszy podczas przeglądania internetu przez dane mobilne (a tu z kolei 3G pobiera więcej energii niż LTE) niż przez wi-fi
  – zdecydowanie nie polecam zostawiać telefonu w ostrym słońcu ani w zamkniętym samochodzie, nawet w torebce – szybko nagrzeje się do wysokich i niebezpiecznych temperatur

 • Kuba Grupski

  Szroty na snapdragonach sie zamieniają w grzejniki !

  • haVoc vulTure

   Podobnie jak szroty na exynosach, ktore sa dodatkowo zbugowane i siorpia baterie jak samsung jeleni.

   • Kuba Grupski

    Fony Na Szrotdragonach są dobre tylko zimą, można sie ogrzać, tyle że wykańczają baterje w pòł roku.😥

    • haVoc vulTure

     Chyba ci sie zimy pomylily.

  • stark2991

   O popatrz, mój szrot na Snapdragonie nie ma nawet żadnej rurki z cieczą w środku ani pasty na procesorze, a podczas grania się tylko lekko ciepły robi 🙂

   • Kuba Grupski

    Nic dziwnego, Jak sie gra w Tetrisa.💣

    • stark2991

     No nie wiem czy PUBG lub Asphalt 9 to ta sama kategoria co Tetris…

 • TheDon Kichot

  Przy obecnych upałach wystarczy zostawić smartfon w okolicy deski rozdzielczej w samochodzie, a po chwili telefon zrobi się bardziej gorący, niż podczas najbardziej wymagających zadań. Dlatego ja unikam używania telefonu na słońcu podczas upałów, a w domu jak gram w wymagające gry ściągam etui i czasem ( zależnie od gry, bo przy Asphalcie 9 nie ma takiej potrzeby ) stoję przy wiatraku, by schłodzić telefon ( działa bardzo dobrze ). Z akumulatorem jest różnie i sporo zależy od telefonu. W niektórych modelach bateria i SoC są bardzo blisko co bardzo negatywnie wpływa na ich kondycję. Co niektórzy producenci się przykładają i odsuwają od siebie SoC, kontroler ekranu i baterię. Co do Snapa 810 i jego temperatur to próbowano coś z tym zrobić. Lumia 950 XL ma chłodzenie cieczą.

  • stark2991

   Wiele telefonów ma heatpipe’y, bo o tym piszesz (ta ciecz to dyskusyjna sprawa), ale przy S810 nawet to nie pomagało 🙂
   Dobrze robisz unikając słońca i chłodząc telefon, dbasz o baterię

  • Robert

   O ile się nie mylę to Xperia Z2 była chłodzona cieczą.

 • Cubao

  Temat bardzo na czasie, ale mam wrażenie, że mało konkretów. Przy obecnych upałach zauważyłem, że mój telefon się bardziej grzeje. Zastanawiam się jaka jest maksymalna temperatura dla baterii? Piszę o baterii, bo łatwiej kontrolować jej temperaturę, niż procesora, a jej temperatura jest też pochodną jego temperatury.
  Ze względu na nagrzewanie się telefonów, uważam że lepsze są bumpery niż case’y.
  Co do producentów to zapowiadany Asus rog phone wydaje się najlepiej zaprojektowany pod kontem odprowadzania ciepła. Ciekawe, czy w masowych produktach zacznie się przykładać taką uwagę do tego aspektu.

  • stark2991

   W lecie telefony sie grzeją bardziej i jest to normalne. Trudniej oddać ciepło do gorącego powietrza niż do chłodnego. Jeśli na telefon świeci słońce to tym gorzej.
   Dla wszelkiej elektroniki im mniej tym lepiej, dla baterii też. Uznaję 40 stopni za bezpieczną granicę, powyżej ogniwo może zacząć szybko się degradować. Przy czym to też zalezy od samej baterii i od telefonu. Miałem kiedyś Galaxy S, który mial ponad 40 stopni w spoczynku, gdy były upały. I co zrobić? Trzymać go w lodzie?

  • Łukasz Pająk

   Wydaje mi się, że łatwiej kontrolować temperaturę procesora. Konkretne dane różnią się w zależności od konkretnego modelu akumulatora – zazwyczaj jest podane na nich, jakie są akceptowalne warunki. Nie da się do nich zajrzeć, ale można to wygooglować. Dlatego też nie podawałem konkretnych danych, bo się różnią. Jeden smartfon lepiej zniesie 50 stopni, niż drugi 40 stopni.x