Słowem wstępu. Chciałem przywitać wszystkich, jest to pierwszy mój opublikowany tekst na portalu android.com.pl.

Android jako system postlinuxowy jest bardzo podatny na emulowanie. Uruchamiany jest na wielu urządzeniach, począwszy od komputerów (odpowiednie dystrybucje przystosowane do pracy na laptopach) przez urządzenia oparte na iOS (sławetne iPhony) a kończąc na urządzeniach z Windows Mobile. Co to dla nas oznacza?

W chwili rozpoczęcia w pełni działającej emulacji otrzymujemy możliwość wyboru sprzętów z o wiele większej puli – nie tylko tych projektowanych na dla systemu Android, jak i tych które posiadają już w pełni działające wersje tego systemu.

Część użytkowników obawia się takiego rozwiązania – uważa, że emulacja jest gorsza od natywnego działania, że nie wszystko będzie działało, że działa wolniej etc. Mam nadzieję, że poniższe zestawienie prawd i mitów o emulowanym Androidzie przybliży Wam to zagadnienie na tyle, że przestanie być ono bagatelizowane i traktowane na uboczu.

Teza 01: Mam urządzenie z Windows Mobile – czy mogę emulować Androida?
Odpowiedź: Prawda.

Większość nowoczesnych urządzeń z Windows Mobile, głównie marki HTC doczekało się dystrybucji zielonego robota przeznaczonej pod konkretny sprzęt. Należy pamiętać, że urządzenia, podobnie jak te natywne dla Androida różnią się sprzętem – a więc dystrybucja z jednego nie będzie działała na drugim. 

Teza 02: Android emulowany nie oferuje pełnej funkcjonalności wersji „oryginalnej”
Odpowiedź: Fałsz. 

Urządzenia, dla których Android jest w zaawansowanym stopniu rozwoju oferują pełną funkcjonalność – począwszy od funkcji dzwonienia, pisania sms, przeglądania internetu, poprzez korzystanie Android Market, korzystania z programów zewnętrznych, nawigacji. Należy pamiętać, że działanie urządzenia jest w głównej mierze zależne od dystrybucji systemu.

Teza 03: Emulowanie Androida wiąże się z utratą gwarancji
Odpowiedź: Fałsz. 

Emulowanie Androida polega na włączeniu odpowiedniego programu umieszczonego na karcie pamięci, wyłączeniu Windows Mobile i działaniu drugiego systemu. W żaden sposób nie ingeruje to w sprzęt (nie trzeba wgrywać nieoryginalnego SPL, nie trzeba zmieniać oryginalnego ROMu) więc gwarancja nadal obowiązuje. 

Teza 04: Emulowany Android zapewnia większy komfort wyboru wersji systemu.
Odpowiedź: Prawda

Wybór wersji Androida na urządzenie w którym będzie emulowany jest zależny tylko i wyłącznie od nas oraz zakresu dostępności wersji. Może to być wersja 2.1, 2.2 , 2.2.1. Warto zauważyć, że w przypadku sprzętów „dedykowanych” dla Androida często taki manewr nie jest możliwy, a wersja systemu jest narzucona odgórnie przez producenta sprzętu. 

Teza 05: Emulowany Android ma mniejszą wydajność niż wersja natywna.
Odpowiedź: Fałsz.

Wydajność Androida jest zależna tylko i wyłącznie od danego Hardware a nie od tego czy Android jest emulowany. Sprzęty z wysokiej półki cenowej (np. HTC HD2) i dystrybucje na nie często biją wydajnością swoich „Androidowych” odpowiedników. Przykład – HTC HD2 z Androidem 2.2 osiąga lepsze wyniki niż większość urządzeń które do tej pory otrzymały oficjalnie Androida 2.2. 

Teza 06: Android na urządzeniu z Windows Mobile różni się od oryginalnego
Odpowiedź: Fałsz.

Wygląd Androida na urządzeniu z Windows Mobile zależy tylko i wyłącznie od danej dystrybucji, najczęściej dostępnych jest kilka różnych wersji, różniących się od siebie wyglądem, wersją Androida oraz prędkością działania. 

Teza 07: Wszystko fajnie wygląda, pewnie to tylko nakładka.
Odpowiedź: Fałsz

Emulacja Androida jest na tyle zaawansowana, że działają wszystkie tryby USB, łącznie z trybem debugowanie, a co za tym idzie, dostęp do urządzenia przez konsolę i ADB też jest dostępny.

Teza 08: Nie chcę rozstawać się z Automapą, jest mi potrzebna do pracy, czy można ją zachować?
Odpowiedź: Prawda.

Automapa jako program napisane pod platformę Windows Mobile może zostać zachowana, pozostała zawartość karty na której został nagrany Android jest niezmieniona i można ją odczytać i z poziomu Windows Mobile. Można powiedzieć, że urządzenia z emulowanym Androidem to prawdziwe „2 w 1”. 

Teza 09: Czy dystrybucje Androida na urządzenia z Windows Mobile są dostępne publicznie?
Odpowiedź: Tak.

Android jest przystosowywany do telefonów z Windows Mobile przez grupę zapaleńców, główny wkład w pracę o emulacji Androida wnoszą ochotnicy z portalu xda-developers.com, dzięki ich pracy większość sprzętów z wysokiej półki posiadających Windows Mobile posiada odpowiednie dla nich dystrybucję. Przoduje w tym model HTC HD2, który z racji bardzo dużej ilości dystrybucji Androida jest uważany za główny sprzęt do emulacji.

Teza 10: Patrząc na zagadnienie emulacji – należy pamiętać, że jest to nadal „tylko” emulacja
Odpowiedź: Prawda.

Android jest obecnie w bardzo zaawansowanym stadium emulowania, choć nadal jest ściśle powiązany z domyślną platformą – Windows Mobile. Developerzy z XDA zapowiedzieli jednak powstanie wersji NAND, czyli wersji flashowalnej do pamięci ROM, całkowicie eliminującej Windows Mobile z urządzenia.

I ostatnie pytanie – co wybrać by móc fajnie emulować?
Odpowiedź: HD2.

Dlaczego? Z racji dużej ilości RAM/ROM, dużemu, pojemnościowemu ekranowi WVGA, szybkiemu procesorowi Qualcomm Snapdragon będzie to najlepszy wybór w do rozpoczęcia zabawy w emulację. Gwarantuje to niezapomniane przeżycia – mówię to z własnego doświadczenia. Sama podatność sprzętów na emulację to temat rzeka, najsensowniejszym właśnie ze względu na hardware wydaje się być HTC HD2.

    Google News
    Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
    Obserwuj

    Filip Stachowicz