[Poradnik tygodnia] Zwiększ ilość FPS-ów (klatek na sekundę) w grach na smartfonie!

mm Michał Derej Porady 2018-06-24

Gry mobilne, pomimo swojej prostoty, mają bardzo dużo wiernych fanów i wciąż zyskują na popularności. Produkcje tego typu są również najbardziej opłacalne dla wszystkich deweloperów, ponieważ przynoszą największy zysk, głównie dzięki mikropłatnościom. Niestety gry nie zawsze chcą działać płynnie na naszych urządzeniach, ze względu na niewystarczająco wydajne podzespoły lub kiepską optymalizację. Okazuje się jednak, że ten problem da się rozwiązać w dość prosty sposób dzięki aplikacjom Screen Shift i GFX Tool. Jak to zrobić? Metodę tę zaprezentuję Wam w tym poradniku.

Ulepsz wydajność dowolnej gry dzięki aplikacji Screen Shift

Uwaga: program Screen Shift wymaga dostępu do uprawnień roota na smartfonach działających pod kontrolą Androida 4.3 wzwyż.

Screen Shift to ciekawa aplikacja, dzięki której możecie zmieniać rozdzielczość ekranu we wszystkich grach i aplikacjach, z których korzystacie na swoim urządzeniu. To właśnie zagęszczenie pikseli powoduje głównie problemy z zacięciami w wielu produkcjach, więc program Screen Shift jest w stanie rozwiązać problem. Co najlepsze, redukcja rozdzielczości ekranu w nowoczesnych smartfonach do nieco mniejszej wartości powinna być praktycznie niezauważalna – dodatkowe klatki na sekundę otrzymujecie zatem bez żadnych skutków ubocznych. Opisywana przeze mnie w tym akapicie aplikacja pozwala na tworzenie specjalnych profili dostosowanych do uruchamianych gier. Po skonfigurowaniu programu będzie on działał w pełni automatycznie i nie będziecie nawet musieli pamiętać o jego istnieniu!

Program Screen Shift ze sklepu Google Play możecie pobrać w pełni za darmo. Miłego użytkowania!

Zobacz też: Fizyczne przyciski w smartfonach nie są przyszłościowe. 

Aplikacja GFX Tool pomoże Wam rozwiązać problemy z wydajnością gry Playerunknown’s Battlegrounds

Uwaga: aplikacja GFX Tool w wyjątkowych przypadkach może wymagać dostępu do uprawnień roota. Jest to spowodowane faktem, że twórcy gry Playerunknown’s Battlegrounds w najnowszej wersji produkcji zabezpieczyli się przed modyfikacją plików gry. Dostosowanie wydajności produkcji do swojego smartfona nie jest jednak oszustwem, także z funkcji programu możemy korzystać bez wyrzutów sumienia.

 1. Na swoje urządzenie pobierz aplikację GFX Tool. Program w sklepie Google Play dostępny jest za darmo.
 2. Uruchom program. Na Twoim smartfonie wyświetlony zostanie interfejs aplikacji, który wyjaśniam poniżej.

Jak możecie zobaczyć na powyższym zrzucie ekranu, aplikacja GFX Tool pozwoli Wam zmienić elementy takie jak rozdzielczość ekranu, ustawienia grafiki, cieni czy anti-aliasingu. Co ważne, przed zmianą jakichkolwiek ustawień należy wybrać wersję gry, która zainstalowana jest na Waszym smartfonie – służą do tego przyciski, które znaleźć można na samej górze interfejsu aplikacji. Aby zmodyfikować opcje gry, wystarczy skorzystać z przycisku „Accept”, który znajduje się na dole ekranu. Miłej rozgrywki!

Źródło: XDA-Developers • Christopher Palmer

  Sprawdziłem obie metody na moim zrotowanym tablecie. Panie, to nie działa! W dodatku zaczęły pojawiać się błędy w wyświetlaniu gier.

 • Gerek

  Mi tam wszystkie gry chodzą na najwyższych ustawieniach w 60 klatkach (xiaomi mi6)

 • stark2991

  Sprawdziłem tą apkę GFX Tools
  Na OnePlusie 5T bez roota działa to tak. Zmiana rozdzielczości nie zmienia rozdzielczości, ale zmienia dpi interfejsu gry, po ustawieniu FHD stał się bardzo drobny, na 1600×900 trochę większy, na tej najmniejszej był taki jak domyślnie. Gra cały czas wyglądała tak samo.
  Ciekawiej robi się niżej, bo wygląda na to, że działa to na co liczyłem – można odblokować tryb 60FPS dla wszystkich ustawień graficznych (domyślnie działa tylko na najniższych). W końcu mogę mieć maksymalne ustawienia i 60 klatek. I wygląda na to, że mój telefon sobie z tym bez problemu radzi 🙂

 • variete

  Zwiększ ilość FPS-ów (klatek na sekundę) (…)

  Po co pisać skrót, skoro trzeba napisać jego rozwinięcie, na dodatek w tłumaczeniu? Skróty są właśnie po to, żeby nie pisać całego sformułowania. 🙂 Jeśli skrót może być niejasny, to pisze się pełną frazę i ewentualnie, jej skrót w nawiasie.
  Druga sprawa… Nie „ilość FPS”, tylko „liczba FPS”. Klatki na sekundę są już przecież z założenia – policzalne.

  • Michał Derej

   Dziękuję za informację. Tytuł stworzony jest dla dobrego wykrywania przez Google. 🙂

 • Lukasz M

  Jest opcja zmiany rozdzielczości dla całego systemu ?

  • Michał Derej

   Aplikacje na roota na to pozwalają.

 • Sq72

  Już od kilku lat jest taka opcja, nie wiedziałem tylko, że już jest bez roota.

 • bohdankrulik

  Jak sprawdzić ilość klatek na sekundę?

  • Sq72

   Programem gamebench.x